• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

W tunelu pod Świną trwają prace wykończeniowe

kw

11.05.2023 11:44

Partnerzy portalu

Fot. PAP

Budowa tunelu pod Świną, pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiega końca. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na obu wyspach trwają prace porządkowe i wykończeniowe.

Kontynuowany jest montaż obudowy na ścianach szczelinowych w części rampowej, czyszczenie i uszczelnianie obudowy tunelu oraz wyjść ewakuacyjnych. Wykonywane są także prace instalacyjne, w tym montaż i testy instalacji infrastruktury.

Na powierzchni trwają prace brukarskie i roboty drogowe, w tym prace bitumiczne. Trwają prace związane z uruchomieniem systemów tunelowych, między innymi systemów bezpieczeństwa.

Prace wykończeniowe zakładają uruchomienie systemu radiołączności w tunelu, instalację hydrantową czy instalację SUG. Są to urządzenia służące do czynnej ochrony przeciwpożarowej obiektów. Kolejno nastąpi integracja wszystkich systemów tunelowych, tak aby mogły ze sobą jak najlepiej współgrać i spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Obecnie trwa kruszenie elementów betonowych na placach składowych oraz demontaż zaplecza hali prefabrykacji. Teren jest porządkowany i czyszczony.

Przypuszcza się, że tunel ma zostać oddany do użytku w połowie czerwca.

Dziękujemy za wysłane grafiki.