• <
smartre_2023

Port Gdańsk wspiera słynny ukraiński musical świąteczny [WIDEO, ZDJĘCIA]

jb

11.12.2022 23:54
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk wspiera słynny ukraiński musical świąteczny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Port Gdańsk wspiera słynny ukraiński musical świąteczny [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Ukraińscy i trójmiejscy artyści połączyli siły na rzecz wsparcia dzieci, które straciły rodziców podczas wojny. Gdańska premiera „Fabryki Świętego Mikołaja" chwyciła publiczność za serca.

„Fabryka Świętego Mikołaja" w reżyserii uznanego artysty Pavla Tabakova to jeden z najsłynniejszych ukraińskich musicali. Powstał w 2018 r. w Kijowie. Od lat zachwyca publiczność pięknymi dekoracjami, barwnymi kostiumami, widowiskową choreografią oraz znakomicie skomponowaną muzyką. Wystawienie spektaklu na Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku to rezultat współpracy Teatru Musicali Pavla Tabakova z Teatrem komedii Valldal z Gdyni. Na podobieństwo temperamentów artystycznych szefów obu teatrów zwróciła uwagę ich wspólna znajoma.

– Jak zaczęła się wojna, przyjechałem do Gdańska i ktoś do mnie zadzwonił i mówi: „Wiesz, że tu jest taki teatr podobny do waszego?” – powiedział nam Pavlo Tabakov.

–  Znajoma napisała: „Tomek, jest taki gość, który jest twoim ukraińskim odpowiednikiem, który też prowadzi szkołę musicalową i chciałby tutaj coś fajnego zrobić” –  dodał Tomasz Valldal-Czarnecki, dyrektor Teatru komedii Valldal. 

Data premiery była nieprzypadkowa. Spektakl wystawiono bowiem 6 grudnia, tj. w mikołajki. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było zjednoczenie talentów dzieci ukraińskich i polskich, podkreślenie wspólnych wartości obu narodów i umocnienie przyjaźni między Ukrainą a Polską.

– Dialogi są w języku polskim. Dzieci ukraińskie nauczyły się polskich dialogów. Nasza czwórka aktorów z kolei nauczyła się śpiewać po ukraińsku – wyjaśnia Tomasz Valldal-Czarnecki.

Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu Konsulatu Ukrainy w Gdańsku oraz sponsorów, m.in., Portu Gdańsk.

– Ten koncert odbył się dzięki sponsorom i ich pomocy. Ten koncert był potrzebny i ta pomoc była bardzo, bardzo ważna – podkreśla Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku.

Wsparcie sponsorów pozwoliło na wynajęcie sali w teatrze, sprzętu nagłaśniającego oraz oświetlenia. Umożliwiło też transport dzieci z Ukrainy do Polski i z powrotem, a także ich zakwaterowanie i wyżywienie.

– Od początku, kiedy tylko usłyszeliśmy o tej inicjatywie, wiedzieliśmy, że chcemy mieć w w niej swój udział. To bardzo potrzebne przedsięwzięcie, któremu towarzyszy szlachetna idea, dlatego to wspieramy – powiedział nam Piotr Bura, dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk.

Realizacji wydarzenia przyświecał szczytny cel. Cały dochód ze spektaklu będzie bowiem przeznaczony na wsparcie dzieci, które straciły rodziców wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.