• <
nauta_2024

Credit Agricole: ożywienie w polskich branżach eksportowych - bliżej końca roku

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Credit Agricole: ożywienie w polskich branżach eksportowych - bliżej końca roku

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Ożywienie w polskich branżach eksportowych nastąpi bliżej końca roku, wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji w strefie euro – przekazał starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w lipcu br. spadła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 8,5 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. w porównaniu z czerwcem br.

Jak ocenił Krystian Jaworski, dane GUS oznaczają, iż po jednym miesiącu wzrostu odsezonowanej produkcji, powróciła ona do trendu spadkowego, obserwowanego od marca. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku pogłębienia spadku produkcji przemysłowej w ujęciu rdr – przekazał – było spowolnienie w branżach, w których dominująca część sprzedaży skierowana jest za granicę: 2,7 proc. rdr w lipcu wobec 7,2 proc. w czerwcu.

"Materializuje się nasz scenariusz, w którym spadek inflacji, oddziałujący w kierunku zwiększenia realnej dynamiki płac i konsumpcji oraz wzrost inwestycji mieszkaniowych i współfinansowanych ze środków unijnych oddziałuje w kierunku wzrostu aktywności w branżach przemysłu, w których produkcja ukierunkowana jest głównie na rynek krajowy" – poinformował ekonomista.

W jego ocenie odnotowane w lipcu znaczące pogorszenie koniunktury w otoczeniu zewnętrznym Polski będzie czynnikiem hamującym wzrost aktywności w polskich branżach eksportowych również w kolejnych miesiącach. Ożywienie w tym segmencie – stwierdził – będzie materializowało się bliżej końca br., wraz z "oczekiwaną przez nas poprawą sytuacji w strefie euro".

"Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej za lipiec w połączeniu ze słabszymi od oczekiwań danymi o PKB w II kw. sygnalizują lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r. (0,8 proc. wobec 5,1 proc. w 2022 r.)" – zaznaczył Jaworski.

Ekspert zauważył, że za spowolnienie aktywności w kategoriach eksportowych odpowiadały przede wszystkim urządzenia elektryczne (-3,3 proc. rdr w lipcu wobec 9,7 proc. w czerwcu) oraz pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy (15,0 proc. rdr wobec 19,7 proc.). Wyhamowanie produkcji w branży motoryzacyjnej było po części powiązane z przesunięciami (w porównaniu z 2022 r.) terminu letnich przerw urlopowych w fabrykach samochodowych – stwierdził.

Jaworski zwrócił uwagę, że dynamika produkcji w branżach nieeksportowych ukształtowała się w lipcu na najwyższym poziomie od lutego br.: -4,8 proc. wobec -5,1 proc. w czerwcu.

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ pad/

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.