• <

Wynik wyszukiwania - "ekonomia" - Wiadomości

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Strażak-28 z tytułem Best Large FIFI Boat

Statek pożarniczy Strażak-28, zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał tytuł Best Large FiFi Boat w rankingu 2023 Workboat World Best australijskiego wydawnictwa Baird Maritime. To jedno z najbardziej znanych na świecie, szczególnie w obszarze statków roboczych, fachowych wydawnictw morskich z siedzibą w Melbourne i filią wydawniczą w Hong-Kongu, do którego należą między innymi portale BairdMaritime.com i WorkBoatWorld.com.
29.02.2024

Zmiany w Konwencji pracy na morzu z 2006 r.

W dniach od 27 maja do 11 czerwca 2022 roku odbyła się w Genewie internacjonalna konferencja, która została zorganizowała przez Międzynarodową Organizację Pracy. Na mocy jej obrad, podjęto decyzję o zmianie Konwencji pracy na morzu z 2006 roku, której zmieniona wersja wejdzie w życie już 23 grudnia 2023 roku. Wspomniana powyżej konferencja jest organizowana cyklicznie co roku, natomiast w jej ramach podejmuje się takie tematy, jak decyzje w przedmiocie przyszłej polityki organizacji, jej programu czy budżetu.
23.11.2023

Wszystkie ręce na pokład. Sektor offshore potrzebuje polskiego łańcucha dostaw i zagranicznego know-how

Kluczem do zbudowania silnego sektora offshore w Polsce jest zapewnienie ciągłości inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą rozwoju morskich farm wiatrowych – podkreślają inwestorzy. Kapitał firm i wsparcie państwa są niezbędne, by pokonać bieżące wyzwania makroekonomiczne dla nowych projektów. W grze 18 GW czystej energii do 2040 roku. Kluczowe będą efekty powyborcze i to, czy nowoczesna energetyka będzie jednym z głównych filarów programowych dla nowego rządu, bo do zrobienia jest wiele.
07.11.2023

Credit Agricole: ożywienie w polskich branżach eksportowych - bliżej końca roku

Ożywienie w polskich branżach eksportowych nastąpi bliżej końca roku, wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji w strefie euro – przekazał starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej. Idzie za tym spadek kosztów i rozwój technologii

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić.
26.06.2023

85% pływających platform wiertniczych pracuje, czas na nowe?

Analitycy z Wood Mackenzie podliczyli, że w 2023 roku w eksploatacji jest aż 85% istniejących pływających platform wiertniczych na świecie. Wzrost popytu może zrodzić zamówienia nowych konstrukcji.
19.06.2023

Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów, to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
30.05.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

Napęd atomowy na morzu? Niezbędny gatunek paliwa produkuje tylko Rosja

Rządy na całym świecie dążą do dekarbonizacji gałęzi przemysłu intensywnie korzystających z paliw kopalnych. Dotyczy to także żeglugi komercyjnej. W obliczu określonych celów w zakresie ograniczenia emisji, branża rozważa pełen zakres alternatywnych rozwiązań, a nawet powraca do zimnowojennej wizji statków handlowych o napędzie atomowym. Główny problem stanowi jedna kwestia, o której niewiele się mówi. Otóż odpowiedni rodzaj paliwa, potrzebnego w większości nowych projektów reaktorów, jest sprzedawany jedynie przez rosyjski rząd.
26.12.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Główny ekonomista Orlenu: weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw, wywołanej niedostatecznymi rezerwami. Po to, by uspokoić sytuację, potrzebna jest większa podaż paliw z nowych rafinerii - wskazał główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.
12.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w tej branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, na uczelni powstało Centrum Morskiej En
19.06.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Ekonomista: Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy

Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy, jeżeli stworzy przepisy ułatwiające lokowanie się firm, które wycofują się m. in. z Rosji - powiedział PAP prodziekan kolegium finansów i ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego dr Błażej Podgórski.
17.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 51.2021-3/2022)

Wydawałoby się, że końcówka roku to moment pewnego rodzaju korekty i zawieszenia rynku. Jednakże pierwsze tygodnie nowego roku dla wielu z jego segmentów pokazują, iż była to chwila zawieszenia przed dalszą kontynuacją trendów wzrostowych. Zatem w początek nowego roku zarówno branża żeglugowa jak i stoczniowa wkracza z umiarkowanym optymizmem. Czy będzie się działo w nowym roku?
24.01.2022

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania

Zarządzanie innowacjami w gospodarce to jeden z najważniejszych aspektów związanych z rozwojem przedsiębiorstw: uczestnicy szczecińskich konferencji nie mają co do tego wątpliwości. Głos szeroko pojętej branży morskiej był znaczący, a Pomorze Zachodnie ma się czym pochwalić. Tu inwestycji w innowacyjne technologie nie brakuje.
29.11.2021

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
25.08.2021

Wyższe ceny frachtu podniosły wskaźnik Baltic Dry do najwyższego od 11 lat poziomu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł w piątek do najwyższego od ponad 11 lat, napędzany silnym popytem w różnych segmentach statków.
14.08.2021

Ministrowie spraw zagranicznych G7: Mercer Street zaatakowali Irańczycy

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 oświadczyli, że dowody wskazują na to, że to Iran w zeszłym tygodniu zaatakował przy pomocy dronów tankowiec Mercer Street.
06.08.2021

Brak kontenerów winduje ceny transportu

Jedną z przyczyn rosnących cen transportu morskiego jest brak kontenerów. Jednak skala problemów z niedoborami kontenerów nie uzasadnia tak wysokiego wzrostu cen przewozów towarowych – uważają analitycy, z którymi rozmawiał PAP.
17.07.2021

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna bije kolejny rekord

Od początku 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia 24 nowym projektom inwestycyjnym, wartym ponad 769 mln zł. To o 11 projektów więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Inwestycje dały możliwość stworzenia 148 miejsc pracy oraz utrzymania ponad 3,3 tys. stanowisk.
15.07.2021

Wielka Brytania zaczęła negocjacje o przystąpieniu do strefy wolnego handlu na Pacyfiku

Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
23.06.2021

Ebury: Rynki czekają na czwartkowe sygnały z EBC

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek będzie w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego. W centrum uwagi znajdą się nowe projekcje makroekonomiczne oraz sygnały dotyczące perspektyw prowadzonego programu skupu aktywów.
09.06.2021

PIE: ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce

Ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce - napisano w opublikowanym w czwartek wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Prognozy analityków rynków surowcowych sugerują możliwość drobnych spadków cen surowca - dodano.
27.05.2021

Ebury: Rosja wciąż atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców

Wartość eksportu z Polski do Rosji w pierwszym kwartale br. wzrosła aż o prawie 1 mld złotych w stosunku do tego samego okresu 2014 r. – pomimo obowiązującego od tamtego czasu embarga na polskie produkty rolno-spożywcze. Nasze towary bronią się na rosyjskim rynku dobrą jakością, a przed istotnymi dla firm ryzykami można się zabezpieczyć.
27.05.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Proteh GlassDeep: „Zmieniamy przyszłość turystyki morskiej nie bojąc się innowacji”

Supernowoczesny katamaran naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami. – Obserwacja podwodnego świata nigdy wcześniej nie była tak prosta. Nasz pomysł wiąże się nie tylko z rozrywką w luksusowym wydaniu, ale i świeżym spojrzeniem na poznawanie dna morskiego – mówi Eugeniusz Ziółkowski, prezes Proteh GlassDeep.
23.05.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Ebury: Waluty emerging markets zwyżkują

Dość zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji w zeszłym tygodniu w połączeniu z bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi to korzystny układ dla walut rynków wschodzących. Polepszyła się sytuacja również innych aktywów ryzykownych, m.in. akcji, surowców i instrumentów kredytowych.
19.04.2021

Konosament [„bill of lading”] potwierdzający przyjęcie określonej ilości ładunku do przewozu [„receipt as to quantity”]

Historycznie, w procesie kształtowania się konosamentu („bill of lading”) to właśnie ta funkcja „recipt of the received goods” – była pierwszą, która zapoczątkowała wydawanie dokumentu przewozowego, [zob: Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego].
19.04.2021

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,6% (bez zmian r/r). i zysk netto w wysokości 355 mln zł.
15.04.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Ebury: Aktywom ryzykownym nie wadzą wyższe rentowności obligacji

W ciągu krótszego, świątecznego tygodnia handlu aktywa ryzykowne doświadczały aprecjacji mimo wyraźnego trendu wzrostowego globalnych rentowności. Przewodziły im amerykańskie akcje. Dolar doświadcza zaś spadków względem głównych walut oraz istotniejszych walut rynków wschodzących.
06.04.2021

Nowe technologie odpowiedzią na rosnące ceny materiałów budowlanych

Niedawna blokada Kanału Sueskiego postawiła pod znakiem zapytania terminowość dostaw kluczowych dla budownictwa surowców. Mogło to oznaczać kolejne – po trwających od roku obostrzeniach w transporcie i wahaniach cen surowców – uderzenie w branżę. To dobry czas, by inwestorzy w większym stopniu otworzyli się na nowe technologie – przekonuje Mirosław Kausa, ekspert w SYSTEM 3E.
31.03.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Pomimo pandemii notuje się znaczny wzrost wolumenu kontenerów w chińskich portach

Od początku roku, w chińskich portach obserwuje się duży wzrost wolumenu kontenerów. Analitycy notują zwyżkową tendencję, w styczniu było to 37,9%, w lutym 20,5%. Kurs nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według statystyk opublikowanych przez China Ports and Harbours Association wartość ta na początku marca była równa 14.5%.
22.03.2021

Belgia: 17 ton kokainy przejętych w "największej operacji policyjnej" w historii. Port w Antwerpii był wykorzystywany przez przestępców.

W wyniku trwającej dwa lata operacji przeciwko gangom handlarzy narkotyków belgijska policja przejęła 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prokurator Frederic Van Leeuw. Kluczem do sukcesu było złamanie aplikacji szyfrującej połączenia telefoniczne Sky ECC, uważanej dotychczas za jedną z najlepszych na świecie.
09.03.2021

Jarosław Baran prezesem Orlen China

Prezesem Orlen China, spółki Grupy Orlen utworzonej w 2020 r., został Jarosław Baran, menadżer, absolwent m.in. Suzhou University, specjalista w obszarze analiz rynkowych działalności gospodarczej w Chinach i w innych państwach azjatyckich - podał w poniedziałek PKN Orlen.
18.01.2021

Aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. W tej chwili dokument oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski.
09.10.2020

Dane, technologie, inteligentne miasta. Trwa Eco-Miasto 2020

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” trwa. Jeszcze do 25 września na uczestników będą czekały debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska, a także przedstawicieli samorządów. Podczas środowych debat dyskutowano o partycypacji społeczeństwa i edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozmawiano również na temat nowoczesnych technologii i jak najskuteczniejszego ich wykorzystania. Uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
24.09.2020

Polska Sieć Ekonomii: największym wyzwaniem skutki kryzysu klimatycznego

Największym wyzwaniem, z którym będziemy musieli sobie poradzić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będą skutki kryzysu klimatycznego – ocenili dziś przedstawiciele stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii.­­­ Ich zdaniem należy znieść konstytucyjny limit progu zadłużenia.
23.09.2020

Minister Kurtyka na EKG w Katowicach: Mamy ogromną szansę i musimy mieć odwagę ją wykorzystać

Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego na drodze do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to tematy dyskusji, w których uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska, podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
03.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Wyraź swoją opinię w ramach misji UE na rzecz zdrowych mórz i oceanów!

Zależy Ci na naszych oceanach i morzach i masz świetny pomysł, jak je wspierać? W takim razie Unia Europejska szuka właśnie ciebie!
02.09.2020

Specjalne strefy ekonomiczne kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki

Podczas odbywającego się w Gdyni III Forum Wizja Rozwoju, dyskutowano o rosnącej roli specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki regionów. Przy okazji zapowiedziano nowelizację ustawy, która ma usprawnić współpracę firm z sektora MŚP z dużymi przedsiębiorstwami.
25.08.2020

Ekologia i ekonomia ramię w ramię. Niezwykły projekt Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Jak ważna w firmie jest ekologia i troska o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii? Prowadzenie biznesu zgodnie z naturą to kaprys czy może czynnik, który przedkłada się także na ekonomiczne oszczędności? Te tematy, ale i całe mnóstwo innych, ważnych wątków związanych z prowadzeniem biznesu w naszym regionie oraz zrównoważoną gospodarką poruszymy podczas spotkania, które odbędzie się w Hotelu NOVOTEL 25 i 26 sierpnia. Północna Izba Gospodarcza zaprasza na konferencję „Zrównoważona gospodarka w Euroregionie Pomerania”. Zapisy
24.08.2020

Większość badanych krytycznie ocenia sytuację gospodarczą Polski

Jak wynika z badania Instytutu Badań Pollster, aż 65 proc. ankietowanych obywateli negatywnie ocenia gospodarczą sytuację i prognozy ekonomiczne dla Polski. Według 44 proc. badanych pogorszyła się ich sytuacja ekonomiczna w gospodarstwach domowych.
12.08.2020

Konsultacje publiczne aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.
10.08.2020

Zmiany w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych planowane jesienią. Będą kolejne udogodnienia dla inwestorów

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad paszportem strategicznego inwestora – nowym pakietem preferencji dla firm zainteresowanych inwestowaniem w Polskiej Strefie Inwestycji. – Ma on przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na inwestycje dzięki ułatwieniom dotyczącym np. pozwoleń wodno-prawnych czy zatrudniania cudzoziemców – wyjaśnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Prace w resorcie mają zakończyć się przed końcem wakacji.
24.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.
03.06.2020

Ekspert: odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji

Odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji, bo stosunek długu publicznego do PKB jest na dużo niższym poziomie - ocenił w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana.
20.04.2020

Znaczenie Koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w dzisiejszej gospodarce

Obserwacja wydarzeń z jakimi zmaga się aktualnie świat, takich jak epidemie oraz globalne ocieplenie, skłania do refleksji nad społeczną odpowiedzialnością biznesu, która powinna skutecznie łączyć takie elementy jak ekonomia, etyka i ekologia. Zagadnienie to szerzej poruszone zostanie podczas tegorocznej konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Poświęcony zostanie mu oddzielny panel dyskusyjny pt.: „W jaki sposób społeczna odpowiedzialność biznesu realizowana jest poprzez partycypację pracowników na gruncie polskim?”.
14.04.2020

Polscy przedsiębiorcy wobec pandemii koronawirusa

Światowa gospodarka mierzy się obecnie z tąpnięciem, którego nie było od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Giełdy zanotowały największe spadki od dekady, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, obniżyła prognozowany wskaźnik wzrostu z 2,9 na 2,4 proc. w 2020 roku. Wszystko przez koronawirusa, który uderza w ekonomie niemal wszystkich krajów na świecie. Branżami najbardziej odczuwającymi kryzys są turystyka oraz przewóz pasażerski, który według ostatni danych Ministerstwa Rozwoju stracił ponad
13.03.2020

TTS z nową lakiernią

Technologie Tworzyw Sztucznych uruchomiły nowoczesną lakiernię, dzięki temu budowa elementów łodzi jachtowych i motorowych wyniesiona zostaje na wyższy poziom.
02.12.2019

Słowacko-polskie Forum Biznesu

29 października 2019 w siedzibie Zarządu Morskiego Portu w Gdyni, odbyło się Słowacko-Polskie Forum Biznesu, organizowane przez Ambasadę Republiki Słowacji w Warszawie oraz SARIO (Słowacką Agencję Rozwoju Handlu i Inwestycji) z Bratysławy przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej.
31.10.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

O żegludze śródlądowej podczas konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie

Ekonomia, transport, turystyka i ochrona środowiska w kontekście rozwoju żeglugi śródlądowej. To tylko niektóre tematy poruszane na konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie. Dwudniowe spotkanie zakończyło się w piątek.
17.05.2019

Pierwsza w Polsce Scania LNG do dalekich tras

Właścicielem nowego pojazdu Scania R410 zasilanego LNG została firma Wojtex Transport Międzynarodowy. Pojazd został połączony z naczepą chłodniczą i będzie wykorzystywany do pracy na długich dystansach, na trasie Polska – Hiszpania. To pierwsza ciężarówka Scania tego typu w Polsce.
09.05.2019

Minister Czaputowicz z wizytą w Singapurze

Singapur to jeden z kluczowych partnerów Polski w Azji Południowo - Wschodniej, z którym chcemy zacieśniać relacje handlowe - powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który wczoraj rozpoczął wizytę w Singapurze.
26.04.2019

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk: Korytarz Bałtyk-Adriatyk powinien uwzględniać Wisłę i Odrę (foto, wideo)

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w piątek zakończyło się w Gdyni. Podkreślił, że trwają starania, by zarówno Odra, jak i Wisła, zostały dopisanego do tego korytarza, ponieważ transport wodny jest w tej chwili w Europie absolutnym priorytetem, na rozwój którego przeznaczone zostaną duże środki.
10.12.2018

ZUT w Szczecinie – inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainauguruje kolejny rok akademicki 28 września 2018 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego w budynku Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.
26.09.2018

Rosja/Ławrow: Spodziewamy się wznowienia stałej komunikacji z USA

"W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego udzielił stacji RT.
14.07.2018

Zalaliśmy lęgi, zatopiliśmy pisklęta. Tamy a ochrona przyrody

Jedna noc, z 25 na 26 maja, wystarczyła, by zniszczyć lęgi chronionych ptaków gniazdujących na piaszczystych łachach w dolinie Dolnej Wisły. Jednym zrzutem wody, zniszczono to, co dla natury najcenniejsze – młode pokolenie, które decyduje o przetrwaniu gatunku. Jedną decyzją przypieczętowano los młodych ptaków, pokazując, że ochrona przyrody w Polsce jest w znacznej mierze fikcją.
04.06.2018

Ruszyła rejestracja na Biznesowy Event Morski

Biznesowy Event Morski to wydarzenie promujące i wspierające gospodarkę morską i logistyczną Szczecina i okolic. Powstało w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania mikro, małych i średnich lokalnych przedsiębiorstw działających właśnie w tych branżach. Ma charakter business - to - business - daje możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów z potencjalnymi kontrahentami, prezentacji trendów i dobrych praktyk oraz… całe morze inspiracji!
28.05.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część I

11 grudnia 2008 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 63/122 uchwalającą „United Nations Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea” (Konwencję ONZ dotyczącą umów związanych z międzynarodowym przewozem ładunków w całości lub w części drogą morską).
12.05.2018

Gowin: Konstytucja dla Nauki zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju

Podobnie, jak w innych obszarach, w szkolnictwie wyższym i nauce rząd kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju – mówił w piątek wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówiąc o wpływie Konstytucji dla Nauki na szkoły wyższe w mniejszych ośrodkach.
14.04.2018

EBOiR: Niedopasowanie rynku pracy jednym z wyzwań dla polskiej gospodarki

Niedopasowanie rynku pracy do oczekiwań przedsiębiorców, to jedno z wyzwań stojących przed polską gospodarką - wynika z opracowania "Ocena postępów i wyzwań w rozwoju zrównoważonej gospodarki rynkowej (2017)" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
08.02.2018

MNiSW podsumowuje rekrutację na studia: najpopularniejsza informatyka

Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w roku akademickim 2017/18 studia na polskich uczelniach. Największą popularnością cieszą się kierunki informatyczne oraz związane z zarządzaniem i psychologią - wynika z podsumowania rekrutacji przygotowanego przez resort nauki.
30.11.2017

Zmiany w zarządzie spółki CTL Logistics

Rada Nadzorcza CTL Logistics powołała Grzegorza Bogackiego na funkcję Prezesa Zarządu Dyrektora Zarządzającego CTL Logistics oraz Grzegorz Kusia ma stanowisko Członka zarządu Dyrektora ds. Rozwoju CTL Logistics. Zmiana kierownictwa spółki ma związek z przygotowaniami do realizacji nowej strategii biznesowej grupy.
18.10.2017

USA: Polska liderem indeksu rozwijających się rynków MSCI

Amerykański magazyn finansowy Barron's podał, ze Polska jest w tym roku liderem indeksu rozwijających się rynków MSCI i zanotowała wzrost tego wskaźnika na poziomie 47 proc.
29.09.2017

Analiza wpływu DB Cargo Polska na otoczenie

DB Cargo Polska we współpracy z Deloitte Advisory poddała szczegółowej analizie generowane przez siebie wielowymiarowe efekty w polskiej gospodarce. Przygotowana publikacja to kompleksowe podsumowanie wpływu działalności Spółki na jej otoczenie w 2016 roku. Badanie obejmuje kilkadziesiąt wskaźników w trzech kluczowych obszarach: ekonomia, społeczeństwo i środowisko naturalne.
27.09.2017

Napęd przyszłości - statki autonomiczne, lng a może hybryda?

Napędem przyszłości będzie połączenie różnych systemów i to ekonomia zweryfikuje zastosowanie konkretnych rozwiązań - do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Impulsy da wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w przemyśle okrętowym - nowe napędy, remonty i modernizacja, wymogi ochrony środowiska, kondycja sektor offshore i nowe nisze rynkowe”, która miała miejsce na targach Baltexpo.
13.09.2017

Wizyta Trumpa/ Kobosko: Firmy amerykańskie mają ogromną wiedzę o polskim rynku

Firmy amerykańskie mają ogromną wiedzę o polskim rynku, poruszają się tutaj bardzo dobrze. Bardzo silnym atutem dla nich jest wielkość naszego rynku - powiedział PAP szef polskiego biura Atlantic Council Michał Kobosko.
03.07.2017

Odra - dzika rzeka czy gospodarczy szlak? O przyszłości polskich rzek - 5 Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Zdegradowane nabrzeża i instalacje hydrotechniczne, podupadające porty rzeczne i zanikający transport towarowy, zarastanie i zamulanie, to obraz Odry, niegdyś rzeki wykorzystywanej gospodarczo, teraz na wielu odcinkach niemal dzikiej. W wyniku lat zaniedbań nasza druga co do wielkości rzeka jest ruiną i straciła znaczenie gospodarcze. Zamiast barkami i statkami towary do porów w Szczecinie i Świnoujściu wozi się tirami i koleją, co jest droższe i nieekologiczne.
16.05.2017

Ekonomia skali dzięki podwojeniu wolumenów

DSV zdobyło zupełnie nową pozycję wśród operatorów logistycznych podwajając w zeszłym roku swoje wolumeny we frachcie morskim i lotniczym. Jest to wynik przejęcia przez operatora UTi Worldwide, które toczyło się w 2016 r. Poskutkowało to także jeszcze wydajniejszą konsolidacją przesyłek, co przekłada się zarówno na korzyści dla środowiska, jak i wyniki finansowe.
01.03.2017

Dowódca operacyjny: pod koniec kwietnia polskie F-16 polecą do państw bałtyckich; Marynarka Wojenna jest ważna

Pod koniec kwietnia polskie F-16 mają rozpocząć dyżur w misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, z kolei do końca czerwca gotowość mają osiągnąć polskie pododdziały na Łotwie i w Rumunii – powiedział PAP nowy dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. W wywiadzie udzielonym PAP generał, który przed miesiącem stanął na czele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, opowiedział się także za zaangażowaniem polskiego lotnictwa w misje bojowe przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.
11.02.2017

Czy Polska jest morska – prawdy i mity

Przemysły morskie i działania w obszarze gospodarki morskiej (edukacyjne, organizacyjne, ekologiczne i inne) stanowią liczące się i istotne źródło innowacji, transferu wiedzy i wartości dodanej w gospodarce światowej. Tak zwana niebieska gospodarka jest w Unii Europejskiej traktowana priorytetowo. Szacuje się, że przemysły morskie zatrudniają około 5,4 mln osób, które wytwarzają 500 mld euro wartości dodanej. O wyzwaniach, zagrożeniach i mitach związanych z gospodarka morską podczas kolejnego spotkania Kawiarni Naukowej opowie dr
25.10.2016

Trudno zarządzać Bałtykiem

Środowisko, ekonomia oraz wyzwania jakie stoją przed krajami nadbałtyckimi omówione zostały na konferencji „Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać”. Zorganizował ją Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.
05.10.2016

LNG paliwem dla polskiej gospodarki. Skorzystają na tym stocznie

Gaz LNG (Liquefied Natural Gas), czyli ekologiczne paliwo, coraz bardziej popularny na całym świecie. O korzyściach wynikających z jego użycia i planach na przyszłość mówili uczestnicy debaty „Perspektywy rozwoju rynku LNG w Polsce”, zorganizowanej w Gdańsku przez Grupę LOTOS oraz Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
04.10.2016

Terminal w Świnoujściu: komfort mieszkańców kontra ekonomia

Terminal kontenerowy w Świnoujściu w oczywisty sposób wpłynąłby na ożywienie gospodarki w regionie, powstałyby także nowe nowe miejsca pracy. Obiekt ten ma jednak znajdować się pół kilometra od terenów zabudowanych i pozbawić mieszkańców dostępu do popularnej plaży. Prezydent Miasta Świnoujście, Janusz Żmurkiewicz, stoi przed poważnym dylematem i zapowiada referendum w tej sprawie.
03.10.2016

Jak wygląda budowa największych kontenerowców? Zobacz wideo

Discovery Channel do spółki z duńskim armatorem Maersk wyprodukowała film, który pokazuje budowę jednego ze swoich statków Triple-E. Na nagranie złożyło się zmontowanych w całość 50 tys. zdjęć z 3 miesięcy budowy kontenerowca.
21.10.2015

Prawo w administracji i gospodarce – nowy kierunek na UG

Uniwersytet Gdański zaprasza do studiowania prawa w administracji i gospodarce. - Uruchomianie tego kierunku odpowiada aktualnym potrzebom pracodawców z sektora administracji publicznej - napisał w oświadczeniu prof. dr hab. Tomasz Bąkowski, prodziekan ds. studiów stacjonarnych Uniwersytetu Gdańskiego.
13.05.2015

Odpowiedzialność pilota morskiego w teorii i praktyce

Pilotaż jest jednym z najstarszych, najmniej znanych zawodów, a mimo to jest jednym z najważniejszych w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego. Ekonomia i zagrożenie dla środowiska ze strony dzisiejszych dużych statków towarowych czyni rolę pilota niezwykle istotną.
29.04.2015

Gdzie powstają węzły logistyczne

Wiele krajów ma dobre położenie dogodne dla rozwoju transportu i logistyki. Ale wielkie węzły transportowe nie powstają wszędzie... Nie decyduje geografia - raczej ekonomia.
05.04.2015

Gdański napęd dla innowacji

Na fali odrodzenia przemysłu okrętowego do gospodarki morskiej powraca Oddział Instytutu Elektrotechniki w Gdańsku utworzony w latach 60. ubiegłego wieku celem prowadzenia prac badawczych i konstrukcyjnych z zakresu elektrotechniki okrętowej. Dziś Instytut opracowuje innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w napędzaniu silników statków i samochodów, a także jej magazynowaniem i przepływem.
17.03.2015

Seminarium naukowe: Wartość dodana przemysłów i usług morskich

20 stycznia odbyło się seminarium naukowe z udziałem przedsiębiorców i przedstawicieli administracji pod nazwą „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku” na temat wartości dodana przemysłów i usług morskich. Znakomitym wprowadzeniem była wypowiedź pani Teresy Kamińskiej, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która na przykładach Bałtyckiego Portu Nowych Technologii zaprezentowała wkład działających tam przedsiębiorstw na rozwój gospodarki innowacyjnej. Wartość produkcji i usług obecnie znacznie przewyższa war
21.01.2015

Stena Feronia trafi w ręce innego armatora

Należący do Stena Line prom Stena Feronia kończy swoją przygodę w barwach szwedzkiego armatora. Już wkrótce statek dołączy do floty operatora działającego w Nowej Zelandii.
20.01.2015

„Wartość dodana przemysłów i usług morskich” -zaproszenie na Seminarium Naukowe

„Wartość dodana przemysłów i usług morskich” to temat Seminarium Naukowego naukowców, przedsiębiorców i administracji pod nazwą „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, które odbędzie się w dniu 2015-01-20 (wtorek), w godzinach 09:00-11:00 w Akademii Morskiej w Gdyni, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, AULA AMG im. T. Meissnera.
07.01.2015

Będziemy bardziej konkurencyjni - rozmowa z Romualdem Daszutą, prezesem WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. powstała w roku 1991. Jest spółką pracowniczą i zatrudnia obecnie ponad 200 osób. Jej przychody rosną, a w 2013 roku były największe w historii istnienia firmy. W wielu sprawach ostateczne decyzje podejmowane są przez wszystkich Udziałowców na Zgromadzeniach Wspólników.
24.09.2014

Morska debata. Warto się zjednoczyć

Znaczenie gospodarki morskiej dla Szczecina i regionu, szanse dla firm z tej branży i potrzeba integracji środowiska – to tematy, jakie poruszono podczas debaty zorganizowanej przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. Mówiono też o najpilniejszych inwestycjach i koniecznym lobbingu dla morskich spraw. Przed tygodniem zamieściliśmy pierwszą część relacji z debaty, dziś – ciąg dalszy.
21.07.2014

DCT: Dyrektywa siarkowa nie wpłynie na nasz rozwój

Jadwiga Grabowska, rzeczniczka terminalu kontenerowego DCT Gdańsk, ocenia w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl", że wejście w życie dyrektywy siarkowej będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie środowisk portowych na południowym Bałtyku, jednak na sam rozwój DCT – nowe przepisy raczej nie wpłyną w znaczący sposób.
09.07.2014

Piechociński: rozmawiamy z Amerykanami i Kanadyjczykami ws. dostaw LNG

Prowadzimy rozmowy z Amerykanami i Kanadyjczykami w sprawie dostaw gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu - powiedział w piątek PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
26.05.2014

Europa Bałtycka – Polska pasywna i w ogonie

Założenia Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 nie zostały w pełni zrealizowane, gdyż różnice pomiędzy bogatszymi i biedniejszymi państwami regionu Morza Bałtyckiego nie zostały zmniejszone, a wręcz się zwiększyły – wynika z raportu przedstawionego w czasie kwietniowego seminarium naukowego z udziałem naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji oraz studentów pt. „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, zorganizowanego przez Polski Klaster Morski i Katedrę Ekonomii i Zarządzania w Akademii Morskiej w Gdy
30.04.2014

Czy w Gdańsku będą budowane statki o napędzie elektrycznym?

Jedna z gdańskich stoczni jest poważnie zainteresowana budową holownika o napędzie elektrycznym. Nie byłaby to hybryda, tylko jednostka napędzana tylko i wyłącznie prądem. Projekt miałby być realizowany we współpracy z Instytutem Elektrotechniki w Gdańsku.
19.03.2014

Polskie przesłanie Transport Week 2014

Transport Week - Konferencja, której gdański port był gospodarzem - to wydarzenie z aspiracjami opiniotwórczego forum środowiska portowo-morskiego całej Europy. W dniach 4-6 marca 2014 roku obradowała IV edycja Konferencji.
10.03.2014

Intermodalnie na Transport Week

Konferencja poświęcona transportowi intermodalnemu odbywała się pod przewodnim tytułem – w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania przyszłości i efektywność usług transportowych.
06.03.2014

Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 – debata w Akademii Morskiej w Gdyni

16 stycznia 2014 r. w godz. 11.00-13.00 w Akademii Morskiej w Gdyni (AULA AMG im. T. Meissnera (Gmach główny, I piętro) w ramach seminarium naukowców i praktyków „Ekonomia i Zarządzanie w XXI wieku” prowadzonego przez Katedrę Ekonomii i Zarządzania, odbędzie się debata - Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020.
02.01.2014

Triple E po raz trzeci w DCT Gdańsk

Mary Maersk, trzeci z kontenerowych gigantów, zbudowany dla duńskiego armatora, linii Maersk wpłynął w czwartek, 24 października do Gdańskiego Terminala Kontenerowego DCT.
25.10.2013

Wärtsilä - Efektywność, Ekonomia, Środowisko

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne kładą nacisk na wydajność pracy silnika i działania proekologiczne. Fiński koncern Wärtsilä może pochwalić się unikalnymi rozwiązaniami na tym polu.
25.10.2013

Prezes PERN: budowa nowego terminala pozwoli nam spać spokojnie

Niedługo minie pół wieku od pierwszego przesyłu ropy przez należący do PERN-u ropociąg "Przyjaźń". O tym jaka jest kondycja firmy, po co nowy terminal naftowy i jak na inwestycjach firmy odbiły się kłopoty branży budowlanej mówi portalowi wnp.pl. prezes PERN Marcin Moskalewicz.
14.10.2013

Tusk: powstaje Polska Grupa Zbrojeniowa

Konsolidacja zakładów zbrojeniowych stała się faktem - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.
17.09.2013

Branża stalowa liczy na segment naftowy i gazowy

Nadprodukcja i spowolnienie ekonomiczne, to główne powody problemów europejskiej branży stalowej - wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Platts wśród 150 firm. Segmentami, z którymi respondenci wiążą największe nadzieje na poprawę sytuacji są branże naftowa i gazowa.
17.04.2013

Pierwszy statek Maersk z serii Triple-E na wodzie

Pierwszy z 20 gigantycznych kontenerowców Triple-E wybudowany dla armatora Maersk Line opuścił suchy dok stoczni Daewoo Shipbuilding & Mechanical Engineering Co.
06.03.2013

Rzeczpospolita: Stocznie biorą na cel wojskowe zamówienia

Marynarka Wojenna zleciła Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni remonty dwóch okrętów. Cywilne stocznie coraz częściej sięgają po wojskowe zamówienia- informuje dziennik Rzeczpospolita
26.02.2013

Komisja Europejska wskazuje LNG jako ekologiczne paliwo przyszłości

Skroplony gaz ziemny jest zdaniem Komisji Europejskiej najbardziej perspektywicznym alternatywnym paliwem dla transportu wodnego. To jeden z kluczowych wniosków płynących z pakietu „Czysta energia dla transportu” przestawionego 24 stycznia br. przez dyrekcję generalną ds. transportu w KE.
13.02.2013

SUBMARINER kompendium

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z ‘’Kompendium” opracowanym w ramach projektu.
18.12.2012

18-tysięczniki w drugim terminalu DCT

– Nowy terminal będzie miał około 600 metrów długości. Chcemy, aby był jak najdłuższy, bo tylko takie rozwiązania gwarantują możliwość skutecznego konkurowania z największymi portami Europy. W założeniu terminal ma obsługiwać jednostki, które są dopiero budowane i wejdą do służby po roku 2013 roku. Będą to 18 tysiączniki, czyli statki mogące przewieźć o 20% TEU więcej niż największe kontenerowce na świecie zawijające obecnie do Gdańska – wyjaśniał Boris Wenzel, dyrektor zarządzający DCT Gdańsk. Terminal miałby powstać w 2015 roku
05.10.2012

Współpraca polsko-chińska - na progu wielkiej szansy

Według danych agencji Xinhua 2011r. Chiny wydały na konsumpcję więcej niż USA. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ożywionych kontaktów dyplomatycznych (kierunki dalszej współpracy z Chinami były przedmiotem rozmów i ustaleń Komisji Mieszanej RP – ChRL planowanej na koniec maja 2012 roku). Chińczycy cenią sobie stabilność naszej gospodarki i korzystne położenie geopolityczne. Nasz kraj odwiedza rosnąca liczba chińskich misji gospodarczych, z drugiej strony rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej wysyłają swoich przedstawicieli do
11.06.2012

Energia z morza- przyszłościowy kierunek gospodarki morskiej

Innowacyjność w energetyce stała się trendem światowym. W opinii wielu ekspertów innowacyjna energetyka może rozwiązać w znacznym stopniu problemy bezpieczeństwa energetycznego współczesnego świata. „Wiek XXI to jest wiek energii odnawialnej, gdyż nie tylko ekonomia, ale także ekologia, ochrona środowiska oraz promowanie zrównoważonego rozwoju stają się priorytetem w rozwoju wielu państw świata”
10.04.2012

Czy Polska wykorzysta potencjał morskich farm wiatrowych?

Już 54 wnioski na budowę wiatraków na morzu wpłynęły do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Eksperci szacują zakres inwestycji nawet na 200 mld zł
23.02.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.