• <
gryfia_70lat

Ministrowie spraw zagranicznych G7: Mercer Street zaatakowali Irańczycy

06.08.2021 20:40 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ministrowie spraw zagranicznych G7: Mercer Street zaatakowali Irańczycy

Partnerzy portalu

Ministrowie spraw zagranicznych G7: Mercer Street zaatakowali Irańczycy - GospodarkaMorska.pl
fot. Fanie Kleynhans / marinetraffic.com

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 oświadczyli, że dowody wskazują na to, że to Iran w zeszłym tygodniu zaatakował przy pomocy dronów tankowiec Mercer Street.

Przedstawiciele G7, czyli Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA stwierdzili, że Teheran grozi tym samym międzynarodowemu pokojowi i stabilności. W oświadczeniu przekazano: „Wszystkie dowody, jakimi dysponujemy, wskazują na Iran. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego ataku. Postępowanie Iranu, w tym wsparcie dla sił zastępczych oraz bezpaństwowych bojowników, zagraża międzynarodowemu pokojowi oraz bezpieczeństwu”.

"Statki muszą mieć możliwość swobodnego żeglowania w nawiązaniu do międzynarodowego prawa. Będziemy w dalszym ciągu czynić wszystko co w naszej mocy, by chronić całą żeglugę, od czego zależy globalna ekonomia, aby mogły operować swobodnie i bez zagrożenia nieodpowiedzialnymi i niebezpiecznymi działaniami" -- napisano.

G7 wezwało Teheran do zaprzestania podejmowania dziań „niezgodnych z obowiązującymi postanowieniami Rady Bezpieczeństwa ONZ”. „Wzywamy też wszystkie strony do odgrywania konstruktywnej roli we wspieraniu stabilności i pokoju w regionie”.

Przypomnijmy, że tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma Zodiac Maritime należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera, został zaatakowany przy pomocy dronów czwartek w zeszłym tygodniu u wybrzeży Omanu. W wyniku ataku zginęły dwie osoby, Brytyjczyk i Rumun.

Najpierw Iran został oskarżony o atak przez Izrael. W niedzielę minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab również wskazał, że za incydentem stoi Teheran. Zapowiedział także współpracę z sojusznikami nad „wspólną odpowiedzią”.

W tygodniu w Zatoce Omańskiej doszło do kolejnych incydentów – uzbrojeni napastnicy weszli na pokład tankowca Asphalt Princess, a cztery inne statki w okolicy zgłosiły problemy z zasilaniem. O porwanie Asphalt Princess Wielka Brytania również oskarżyła Irańczyków, choć tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.