• <
mewo_2022

Nord Stream 2. Pompeo żałuje, że nie było konsultacji z Polską

jm

06.08.2021 21:09 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nord Stream 2. Pompeo żałuje, że nie było konsultacji z Polską

Partnerzy portalu

Nord Stream 2. Pompeo żałuje, że nie było konsultacji z Polską - GospodarkaMorska.pl
© Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Były szef dyplomacji USA Mike Pompeo wypowiedział się na temat Nord Stream 2. Powiedział, że żałuje, „że tak wyszło, że nie skonsultowano tego z polskim rządem”. Uważa, że gazociąg powstał po to, aby Rosjanie „mieli na Ukraińców haka”.

W rozmowie ze stacją TVN24 Mike Pompeo, były sekretarz stanu USA mówił, budowę gazociągu można Nord Stream 2 można było powstrzymać. – My (administracja prezydenta Trumpa – przyp PAP) potrafilibyśmy to zrobić i taki mieliśmy plan; zawsze mówię, że gazociąg gotowy w 95 procentach przekaże zero metrów sześciennych gazu. My zdołalibyśmy powstrzymać jego budowę”. Według niego, administracja prezydenta Bidena zdecydowała się na inną strategię działania. – Dała zielone światło rosyjskiemu rurociągowi omijającemu teren Ukrainy i pozbawiającemu ten kraj wielu korzyści. A nade wszystko zagraża on (NS2) naszym sojusznikom z NATO – mówił.

Pompeo skrytykował też Niemców za zgodę na podwojenie ilości gazu przesyłanego gazociągiem i stwierdził, że „Rosja będzie mogła zakręcić kurek, kiedy im się spodoba”. Ocenił także, że niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat Nord Stream 2 jest nie do wyekzekwowania. – Nic z tego nie wyniknie, dopóki przywódcom nie zależy – mówił. – Żałuję, że tak wyszło, i że nie skonsultowano tego z polskim rządem – dodał.

Dyplomata ocenił także, że Władimir Putin na pewno będzie używał gazociągu przeciwko Ukrainie. – Między innymi po to ten gazociąg powstał, żeby (Rosjanie) mieli na Ukraińców haka. Prawdopodobnie zapłacą pierwszą ratę, może nawet i drugą. Ale nadejdzie kiedyś czas jakiegoś złożonego konfliktu, i (Rosjanie) przystąpią do negocjacji ze świadomością, że mają asa w rękawie – powiedział. Dodał także, że administracja Trumpa „załatwiła” ten problem: – Została podpisana umowa, ale administracja Bidena się wycofała – zaznaczył.

Niemcy i USA zawarły umowę dotyczącą sporu o Nord Stream pod koniec 2020 roku. Niemcy zobowiązały się do zainwestowania w ukraiński sektor energetyczny, a także do wsparcia Inicjatywy Trójmorza i sankcji w razie wrogich działań Rosji. Umowa jest niewiążąca prawnie. Waszyngton obstaje przy stanowisku, że porozumienie z Berlinem ogranicza negatywne skutki Nord Stream 2 dla Ukrainy i innych krajów regionu, w tym Polski.

źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.