• <
pge_baltica_390x100_duży

Belgia: 17 ton kokainy przejętych w "największej operacji policyjnej" w historii. Port w Antwerpii był wykorzystywany przez przestępców.

zc

09.03.2021 20:35 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Belgia: 17 ton kokainy przejętych w "największej operacji policyjnej" w historii. Port w Antwerpii był wykorzystywany przez przestępców.

Partnerzy portalu

Belgia: 17 ton kokainy przejętych w "największej operacji policyjnej" w historii. Port w Antwerpii był wykorzystywany przez przestępców. - GospodarkaMorska.pl
fot. Port of Antwerp/Tom Dhaenens

W wyniku trwającej dwa lata operacji przeciwko gangom handlarzy narkotyków belgijska policja przejęła 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prokurator Frederic Van Leeuw. Kluczem do sukcesu było złamanie aplikacji szyfrującej połączenia telefoniczne Sky ECC, uważanej dotychczas za jedną z najlepszych na świecie.

Podczas dochodzenia śledczy przechwycili około 1 mld zaszyfrowanych wiadomości, z których prawie połowa została już odczytana. Dzięki temu policja uzyskała informacje na temat organizacji przestępczych, działających zwłaszcza w rejonie Antwerpii. Właśnie tam 1500 funkcjonariuszy przeprowadziło we wtorek rano obławy na członków gangów narkotykowych. Prokurator generalny nazwał to "największą operacją policyjną w Belgii".

Oprócz 17 ton kokainy, skonfiskowano również łącznie 1,2 mln euro, diamenty, biżuterię, luksusowe pojazdy, mundury policyjne i broń.

Śledztwo trwało od dwóch lat z zachowaniem najwyższych środków dyskrecji. Kiedy jakieś przestępstwo wymagało natychmiastowej interwencji policji, to pro forma otwierano nową sprawę, żeby nie "spalić" głównego wątku i nie wzbudzić podejrzeń przestępców.

"Operacja koncentrowała się na zniszczeniu infrastruktury Sky ECC, rozebraniu sieci dystrybucji i przejęciu przestępczego majątku handlarzy" - poinformował prokurator federalny.

"Po raz kolejny wyszło na jaw, jak przestępcy wykorzystują port w Antwerpii. Legalna ekonomia jest zakładniczką gangów. Nie możemy na to pozwalać" - podkreślił.


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.