• <
BOTA_2023

Pomimo pandemii notuje się znaczny wzrost wolumenu kontenerów w chińskich portach

zk

22.03.2021 15:30 Źródło: własne
Strona główna Pomimo pandemii notuje się znaczny wzrost wolumenu kontenerów w chińskich portach
Pomimo pandemii notuje się znaczny wzrost wolumenu kontenerów w chińskich portach - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Od początku roku, w chińskich portach obserwuje się duży wzrost wolumenu kontenerów. Analitycy  notują  zwyżkową tendencję, w styczniu było to 37,9%, w lutym 20,5%. Kurs  nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według statystyk opublikowanych przez China Ports and Harbours Association  wartość ta na początku marca była równa 14.5%.

Ilość kontenerów eksportowych na początku marca wzrosła o 13,8%, podczas gdy wolumen krajowy wzrósł aż o 16,7%. Najwyższe wartości wzrostu sprzedaży kontenerów eksportowych, ponad 20%, odnotowały porty w Shenzhen i w Szanghaju. Jest to nieporównywalna sytuacja, do tej sprzed roku, kiedy przez początek pandemii COVID-19, większość kraju była zamknięta.

W styczniu dostawy ropy naftowej w głównych portach przybrzeżnych wzrosły o 18,6%, między innymi w portach Tianjin i Yantai, które odnotowały rekordowy wzrost o ponad 100%.

Aktualnie również obserwuje się wzrost dostaw ropy naftowej - o 17 %, a także zmniejszenie wartości rezerw o 12%. Podczas gdy, na początku pandemii porty notowały znaczne nadwyżki i zastój rynków zbytu.

Przepustowość zarówno ładunków, jak i towarów w obrocie międzynarodowym w kluczowych portach, wzrosła o 10,4% i dla obrotu międzynarodowego o 12,2%.

Dostawy rudy metalu w głównych chińskich portach wzrosły o 27,8% w porównaniu do ubiegłego roku, z czego ponad 30% poziom odnotowały porty Ningbo-Zhoushan, Tianjin i Rizhao.

Przepustowość ładunków w głównych portach dorzeczy: Jangcy, Nanjing, Wuhan i Chongqing, wzrosła odpowiednio o 44% i 31,4%.

Również wzrósł popyt na regionalne ładunki eksportowe, a odnotowana stopa wzrostu ustabilizowała się  na poziomie 16,6%.

 

 

 


Dziękujemy za wysłane grafiki.