• <

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna bije kolejny rekord

ac

15.07.2021 17:11 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna bije kolejny rekord

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna bije kolejny rekord  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Od początku 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia 24 nowym projektom inwestycyjnym, wartym ponad 769 mln zł. To o 11 projektów więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Inwestycje dały możliwość stworzenia 148 miejsc pracy oraz utrzymania ponad 3,3 tys. stanowisk.

Pierwsze półrocze 2021 roku okazało się rekordowe dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zainteresowanie Strefą rośnie, a inwestycji w województwie pomorskim i kujawsko – pomorskim przybywa. Znacznie zwiększa się także liczba projektów realizowanych przez mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. 

– Patrząc na wyniki z ubiegłego roku widzimy, jak rośnie zainteresowanie wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Szczególnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczęły zauważać korzyści ze współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną - w bieżącym roku stanowią one ponad 70% wszystkich projektów – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Przyrost wydanych decyzji o wsparciu o ponad 50% to dowód na to, że ustawa o wspieraniu nowych inwestycji spełnia swoje zadanie.  Wcześniej mniejsze firmy miały ograniczony dostęp do strefowych korzyści, które dedykowane były głównie dużym, najczęściej zagranicznym korporacjom. Ponadto, aby uruchomić nowy projekt i korzystać z ulg, trzeba było działać na terenie strefy ekonomicznej, co wykluczało podmioty, które już były właścicielami gruntu i nie miały możliwości zmiany lokalizacji. Obecnie największe przywileje ma sektor MŚP, a ulgę podatkową można otrzymać bez względu na to, gdzie ulokowana jest nowa inwestycja.

– Warto podkreślić, że aż 21 z 24 decyzji o wsparciu przyznano przedsiębiorstwom z polskim kapitałem. 71% wszystkich projektów realizowanych jest przez przedsiębiorstwa z województwa kujawsko – pomorskiego. Spodziewamy się zamknięcia 2021 roku rekordową ilością nowych inwestycji – dodaje prezes Sztandera. 

Polska Strefa Inwestycji udziela pomocy firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, rozpoczynającym nową inwestycję polegającą na przykład na budowie zakładu, zwiększeniu mocy produkcyjnych istniejącego przedsiębiorstwa, czy dywersyfikacji produkcji. O ulgę podatkową można ubiegać się na terenie całego województwa, niezależnie od wielkości firmy. Warunki wsparcia dostosowane są do możliwości zarówno małych rodzinnych firm, jak i dużych korporacji. 

Na wsparcie mają szanse inwestycje, które spełnią kryteria ilościowe oraz jakościowe. Te pierwsze, to minimalne nakłady inwestycyjne, uzależnione od rozmiaru przedsiębiorstwa oraz stopy bezrobocia w danym powiecie. Kryteria jakościowe, do spełnienia których zobowiązany jest inwestor, dotyczą na przykład eksportu, tworzenia stałych miejsc pracy, współpracy ze szkolnictwem zawodowym, przynależności do klastrów, wielkości przedsiębiorstwa, czy zlokalizowania inwestycji w regionie z wysokim bezrobociem. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Działa w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym. 


Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.