• <
urząd_morski_gdynia_2021

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju
W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju - GospodarkaMorska.pl

pc

25.06.2019 Źródło: własne

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczącej.

Najważniejszym punktem programu pierwszego dnia było przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego.

– Forum, wizja i rozwój będą wytaczać kolejne kierunki, będą azymutem zmian w naszej ojczyźnie – mówił Premier Mateusz Morawiecki w czasie swojego wystąpienia w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej. – Potrzebujemy forum jako miejsca spotkań, dyskusji i wymiany poglądów, takiego jak to, które dzisiaj otwieramy. Potrzebujemy wizji, by osiągnąć z pozoru nierealne cele w ciągu kolejnych lat.

Premier wziął udział także w równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczącej.

– Wasza odwaga i hart ducha doprowadziły nas do tego miejsca, gdzie dzisiaj jesteśmy. Wiara w to, że Polska może być suwerenna była dla mnie i dla wielu młodych ludzi drogowskazem i światłem nadziei – mówił premier podczas swojego przemówienia w ramach obchodów 35-lecia Solidarności Walczącej.

W trakcie wydarzenia wręczono odznaczenia nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał doradca prezydenta RP Zdzisław Sokal. Przyznano również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczenia Pro Patria i Zasłużony dla Kultury. Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczył prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Poza premierem, wystąpienia programowe podczas II Forum Wizja Rozwoju mieli: prezes IPN Jarosław Szarek, minister Jan Józef Kasprzyk – szef UdsKiOR oraz Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbyły się także prelekcje, wręczenie krzyży SW, pokazy filmów i prezentacja książki „Wytrwali do końca” autorstwa Andrzeja Michalaka i Romana Zwiercana.

Oprócz tych wydarzeń od samego rana trwały panele z pierwszych 11 bloków tematycznych: Energetyka, Bezpieczeństwo Kraju – Rozwój Gospodarczy, Technologie Przyszłości, Finanse w Gospodarce, CSR w Gospodarce, Badania i Rozwój, Inwestycje, Programy Społeczne i Srebrna Gospodarka. Prelegentką tego panelu była przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan, posłanka na Sejm RP.

– Współpraca Komisji Polityki Senioralnej z rządem daje nam efekty. Wprowadziliśmy wiele dobrych zmian, m.in. program Leki 75+ czy obniżenie wieku emerytalnego – mówiła Małgorzata Zwiercan. – Dużo jest jeszcze do zrobienia, dlatego staramy się działać nie tylko ustawowo, ale dedykować seniorom także programy rządowe. Współpraca na poziomie rządu i parlamentu jest istotna, jak również współpraca z samorządami.

W dalszej części dnia odbyły się debaty w ramach bloków tematycznych: Zdrowie, Ekomobilność, Transport, Prawo w Gospodarce, Forum Partnerów oraz Gospodarka Morska. W ramach tego ostatniego bloku tematycznego odbyły się prelekcje na tematy: okrętownictwa w Polsce, transportu morskiego, strategii dla portów, kierunku rozwoju przemysłu stoczniowego oraz wizji rozwoju portów morskich jako ekologicznych i inteligentnych portów przyszłości. Ten ostatni panel poprowadziła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecni na nim przedstawiciele portów Szczecin-Świnoujście, Gdańsk i Gdynia nakreślili wizję ich rozwoju na najbliższe lata.

– Port musi być ekologiczny, bezpieczny, mieć doskonałe połączenia zarówno od strony wody, jak i od strony lądu. I jeżeli ten port będzie spełniał te warunki, to na pewno będzie osiągał niezwykle dobre wyniki – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Port Gdańsk nieustannie zmierza w tym najlepszym kierunku, czyli kierunku podium, a to podium żeby osiągnąć, trzeba implementować wszelkie rozwiązania, m.in. rozwiązania IT. Nie dalej, jak na targach w Monachium ogłosiliśmy, że w tej chwili dostępna jest na naszej stronie internetowej aplikacja Navigate, która umożliwia zaplanowanie trasy kontenera z Polski w świat, jak również ze świata do Polski. Umożliwia ona poznanie ofert różnych przewoźników drogowych, kolejowych, ofert terminali – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

W ramach forum poruszono także tematy związane ze współpracą nauki z przemysłem, nowoczesnymi technologiami w Marynarce Wojennej, energią z wiatru i słońca oraz znaczeniem przekopu Mierzei Wiślanej dla rozwoju gospodarki.
 
Zgodnie z zapowiedziami, w czasie pierwszego dnia Forum nie zabrakło również tematów najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja otwierająca „Czynniki stymulujące inwestycje”.

–  Bank Gospodarstwa Krajowego od początku istnienia miał za zadanie wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego i taką misję wypełniamy do dzisiaj – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, która była jednym z prelegentów sesji. – Polska gospodarka się rozpędza, także dzięki środkom, które trafiają do przedsiębiorców za pośrednictwem naszego banku.

– Istnieją trzy składowe, które podbudowują naszą szansę na dalszy rozwój – wielkość rodzimego rynku, otwartość na handel międzynarodowy oraz kapitał ludzki – tłumaczył na spotkaniu Mateusz A. Bonca, prezes Grupy LOTOS. – Inwestycje w projekty czysto paliwowe już się dokonały. Rozważamy szersze zaangażowanie w rozwój paliw alternatywnych – dodał.

– Przy podejmowaniu strategicznych decyzji istotnym parametrem dla nas jest to, jak zachowuje się gospodarka ogólnoświatowa, czyli makroekonomia – powiedział Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. – Jeśli chodzi o dynamikę rozwoju gospodarczego, lepszy jest rozwój długi i stabilny niż krótkie amplitudy i skoki.

W czasie Forum wiele uwagi poświęcono także energetyce. Dużo emocji wzbudziło Forum Partnerów, w trakcie którego mówiono o przejęciu przez Grupy Lotos przez PKN Orlen.

– Fuzja PKN Orlen. z Grupą LOTOS będzie oznaczała wzmocnienie dla obu spółek. W skali europejskiej Orlen i Lotos są zaliczane do małych firm. Dzisiaj przy zakupie ropy jesteśmy małymi odbiorcami. Dopiero po fuzji z Lotosem będziemy średnim graczem – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. – Fuzja stworzy czempiona z korzyścią dla całej gospodarki.

W poniedziałek wystartował też Hackaton, czyli maraton programowania, który potrwa do końca drugiego dnia Forum. Na zwycięzców czeka łączna pula nagród w wysokości 20 tysięcy złotych.

Podczas Forum nastąpiło również oficjalne otwarcie Mariny Yacht Park przez Polski Holding Nieruchomości.

Ważnym punktem programu II Forum Wizja Rozwoju było wręczenie nagród gospodarczych, które mają charakter honorowy, a ich głównym celem jest promowanie polskich przedsiębiorstw za istotne osiągnięcia wpływające na rozwój krajowej gospodarki. Nagrody otrzymali:

•    Adamed Pharma S.A. w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” – nagroda dla firm najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną lub ekologiczną,

•    KGHM w kategorii „Badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii” –  nagroda dla jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną,

•    ENERGA S.A. w kategorii „Ekomobilność” – nagroda dla firm wdrażających niskoemisyjne i ekologiczne rozwiązania w transporcie,

•    Transition Technologies S.A. w kategorii „E-gospodarka” – nagroda dla firm wdrażających lub rozwijających technologie informatyczne,

•    PIAP Space Sp. z o.o. w kategorii „Start-up” –  nagroda dla firm, które po raz pierwszy oferują swoje rozwiązania na polskim rynku i istnieją nie dłużej niż 2 lata,

•    Hydromega Sp.z o.o. w kategorii „Innowacyjność” – nagroda dla firm mogących pochwalić się więcej niż jednym innowacyjnym rozwiązaniem i są obecne na rynku dłużej niż 2 lata,

•    GRUPA LOTOS S.A. w kategorii „Zarządzanie” –  dla zarządu lub osób zarządzających, dla których wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem w prowadzonej firmie.

Z okazji stulecia niepodległości wyłoniona została także nagroda specjalna Forum Wizja Rozwoju, którą zdobył PKN Orlen S.A. Nagrodę przyznała Kapituła spośród firm wskazanych przez prawie 200 instytucji.

Pierwszego dnia Forum wśród ekspertów nie zabrakło także zagranicznych gości. II edycję Forum uświetniła Paula Vanninen, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2013 roku. Fińska uczona wzięła udział w panelu w ramach bloku tematycznego Badania i Rozwój na temat zwalczania chemikaliów z mórz. Łącznie w poniedziałek wydarzenie odwiedziło ok. 3 000 osób.

Partnerami merytorycznymi Forum Wizja Rozwoju są ministerstwa: Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Grono to powiększają minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki senioralnej Małgorzata Zwiercan, posłanka na Sejm RP. Mecenasem wydarzenia został PKN Orlen S.A. Partnerzy strategiczni to: Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupa LOTOS S.A. Partnerami głównymi Forum są: ENERGA S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź i Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerem+ Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., DGT Sp. z o.o., Gas Storage Poland Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Partnerami kolejowymi są PKP S.A. oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.