• <
nauta_2024

Strażak-28 z tytułem Best Large FIFI Boat

29.02.2024 14:00 Źródło: Remontowa Shipbuilding S.A.

Partnerzy portalu

Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.

Statek pożarniczy Strażak-28, zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał tytuł Best Large FiFi Boat w rankingu 2023 Workboat World Best australijskiego wydawnictwa Baird Maritime. To jedno z najbardziej znanych na świecie, szczególnie w obszarze statków roboczych, fachowych wydawnictw morskich z siedzibą w Melbourne i filią wydawniczą w Hong-Kongu, do którego należą między innymi portale BairdMaritime.com i WorkBoatWorld.com.

Co roku Australijczycy dokonują przeglądu najciekawszych konstrukcji okrętowych, spośród których wybierają te najbardziej znaczące. W 2023 roku Baird Maritime opublikował opisy ponad 400 nowych statków, przekazanych przez stocznie na świecie, uwypuklając ich cechy pod względem projektu, wykorzystania materiałów, metod konstrukcyjnych, wyposażenia, zastosowanych innowacji, a nawet stylizacji.

Bezpieczeństwo i ekonomia są oczywiste, ale równie ważne są także takie czynniki jak zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, możliwość recyklingu, niezawodność, jakość wykonania, komfort, użyteczność, łatwość obsługi i koszty konserwacji.

Strażaka-28, posiadającego klasę lodową, doceniono za projekt (w tym zwrotność i manewrowość), uniwersalność i wyposażenie w nowoczesne systemy, umożliwiające pełnienie różnorodnych funkcji, takich jak holowanie (uciąg na palu 45 ton), ochrona przeciwpożarowa podczas przeładunku towarów i transportu materiałów niebezpiecznych przez zbiornikowce przewożące łatwopalne gazy i ciecze (jak LNG), likwidowanie rozlewów olejowych, operacje SAR i inne zastosowania jednostki roboczej.

Strażak-28 to kolejny już statek ze stoczni Remontowa Shipbuilding, po jednostkach zbudowanych tu dla polskich Urzędów Morskich, wyróżniony przez australijskie wydawnictwo tytułem World’s Best Workboat. To statek pożarniczy zbudowany na zamówienie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka będzie asystowała przy obsłudze statków przewożących ładunków niebezpiecznych, by zapewnić im niezbędną ochronę przeciwpożarową. Jednostka została zaprojektowana z myślą o gaszeniu pożarów na zbiornikowcach LNG, ale jej możliwości będą wykorzystywane także przy innych operacjach w portach Szczecin, Świnoujście i Police. Jest to jednocześnie trzeci statek pożarniczy we flocie ZMPSiŚ. Aktualnie w Szczecinie stacjonuje Strażak-24, zaś w Świnoujściu Strażak-26. Obecność trzeciej jednostki dostosowanej do operacji zapewniania bezpieczeństwa m.in. przy przeładunkach LNG sprawi, że porty będą mogły przyjąć więcej statków z ładunkami niebezpiecznymi.

Strażak-28 mierzy 29,2 metry długości i 10,47 metra szerokości, zaś jego zanurzenie wynosi 3,45 metra. Jednostka będzie mogła się rozpędzić do 12 węzłów. Jej uciąg na palu to 45 ton. Statek został wyposażony w trzy monitory wodno-pianowe o wartości 1350 m3/h każdy oraz dwie pompy FiFi po 2700 m3/h. Nadzór nad budową jednostki sprawował Polski Rejestr Statków S.A. Polskie towarzystwo klasyfikacyjne będzie również nadzorowało statek w trakcie jego eksploatacji.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.