• <
nauta_2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Partnerzy portalu

Remontowa Marine Design & Consulting
Fot. Remontowa Marine Design & Consulting

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).

Proponowana jednostka oznaczona jako 5784-I miałaby być ofertą dla służb morskich, które w ramach swoich zadań prowadzą działania ratownicze. W przypadku Polski potencjalnymi klientami mogłyby być Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Morski Oddział Straży Granicznej, jak i polska Marynarka Wojenna. Z opisu po angielsku, podanego na portalu Linkedin wynika, że jest on stworzony z myślą do działania na "na wodach wietnamskich i międzynarodowych" (on Vietnamese and international waters), co wskazuje potencjalnie na przyszłego użytkownika.

Jednostka będzie miała 83 metry długości, zapewniając miejsce dla 41 członków załogi, 30 osób specjalnego personelu oraz 51 rozbitków. Zasięg z pełnym zapasem paliwa wynosi ok. 6000 mil morskich przy prędkości 13-14 węzłów. Jest przeznaczona do takich zadań jak:

- operacje poszukiwawczo-ratownicze na wodach międzynarodowych,
- dalekosiężne operacje poszukiwawczo-ratownicze,
- dowodzenie i nadzór nad statkami biorącymi udział w operacjach ratowniczych,
- szybkie podejście do miejsca wypadku,
- identyfikacja statków i ich dokładnych pozycji,
- wsparcie uszkodzonych statków, zabieranie rozbitków, małych łodzi itp. z morza,
- holowanie uszkodzonych statków do portu,
- gaszenie pożarów na morzu,
- pierwsza pomoc medyczna,
- wykonywanie operacji SAR za pomocą śmigłowca
- prace nurkowe.


W związku z takim z zakresem obowiązków można spodziewać się, że w wyposażeniu potencjalnie znajdą się armatki wodne, zestawy do zbierania wycieków olejowych na wodzie, szybkie łodzie płaskodenne (RIB), komora dekompresyjna, drony powietrzne, a także lądowisko do przyjmowania bezzałogowców i śmigłowców oraz wydzielona przestrzeń dla kontenerów w ramach potrzeb magazynowych i rozwiązań modułowych (dostosowania w zależności od misji). Ponadto wewnątrz najpewniej znajdzie się przestrzeń do przyjmowania rozbitków, a także sala medyczna ze sprzętem. Wedle projektantów 5784-I zapewni wsparcie logistyczne, w tym dostarczanie żywności, paliwa i wody zarówno aktywnym jednostkom administracji morskiej i służb cywilnych, jak i na odległe wyspy, a także platformy wiertnicze.

To kolejny projekt wielozadaniowej jednostki morskiej powstałej z myślą o państwowych instytucjach. Nie tak dawno zaprezentowała propozycję patrolowca dla służb morskich.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.