• <
gryfia_70lat

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

sons

03.06.2020 09:39 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Partnerzy portalu

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego - GospodarkaMorska.pl

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.

Autorzy raportu ocenili, że polskie firmy wydały w 2017 r. na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dol., czyli 200 razy mniej niż amerykańskie i 6 razy mniej niż niemieckie.

"W zeszłorocznym rankingu Industrial Research and Development Scoreboard nie znalazło się żadne polskie przedsiębiorstwo z sektora biotechnologii i farmacji" - napisali. "Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologii, za którą pójdzie skoordynowana inwestycja środków publicznych i prywatnych w wybrane obszary biotechnologii medycznej, przemysłowej i rolniczej" - dodali.

Zdaniem PIE jednym z wniosków, jakie płyną z raportu "Biotechnologiczny skok w przyszłość czy dryf? Polska potrzebuje strategii rozwoju biotechnologii" jest to, że Polska powinna dążyć do osiągnięcia statusu światowego lidera w zaawansowanej analizie danych na potrzeby ochrony zdrowia.

W raporcie czytamy, że kryzys pandemiczny sprawił, że instytucje publiczne i prywatni inwestorzy skierowali swój wzrok ku firmom biotechnologicznym, które stanęły w pierwszym szeregu prac nad szczepionkami, testami diagnostycznymi i lekami na COVID-19.

"Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań: leczenie chorób i zapewnienie dobrej jakości życia starzejącym się społeczeństwom, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i walkę z ich skutkami, np. suszą, tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy" - powiedział Paweł Śliwowski, kierownik Zespołu Strategii w PIE.

"Nic dziwnego, że wiele państw na świecie wpisuje biotechnologię w swoje strategie rozwoju" – dodał.

"Niestety Polska nie jest dotychczas aktywnym uczestnikiem tego biotechnologicznego wyścigu. Według ostatnich danych OECD, w 2017 r. polskie przedsiębiorstwa wydały 240 mln dol." - napisali autorzy raportu.

"To sześć razy mniej od biznesu niemieckiego i ponad dwieście razy mniej od firm amerykańskich. Intensywność badań i rozwoju w Polsce jest prawie trzykrotnie niższa niż na Litwie i ponad trzynastokrotnie niższa niż w USA" - dodali.

Dr Maciej Drożdż z Wirtualnego Instytutu Badawczego, jeden z autorów badania powiedział, że należymy do grupy krajów europejskich, które nie opracowały jeszcze strategii rozwoju biotechnologii. Oprócz nas są to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Luksemburg, Łotwa, Rumunia, Słowenia i Węgry.

"Polska ze względu na obecne możliwości naukowe, techniczne, organizacyjne i finansowe może nie znaleźć adekwatnego dla siebie miejsca w obecnych regionalnych i ponadregionalnych systemach ekonomicznych w obszarach wykorzystujących biotechnologię" - stwierdził Dróżdż.

"W związku z wieloma czynnikami, które w najbliższej przyszłości mogą w znaczący sposób zmienić modele ekonomiczne w tych sektorach, nieadekwatne będzie podejście oparte o próby +zrównania+ z państwami o zaawansowanych ekonomiach; państwo polskie powinno sformułować swoją strategię w oparciu o koncept +skoku technologicznego+ (leapfrogging), aby móc wpisać się w łańcuchy wartości medycyny, przemysłu i rolnictwa przyszłości" - dodał.(PAP)

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
waltoria_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.