• <

Propozycje KE ws. Zielonego ładu to dobra pozycja do negocjacji

sons

03.06.2020 09:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Propozycje KE ws. Zielonego ładu to dobra pozycja do negocjacji

Partnerzy portalu

Propozycje KE ws. Zielonego ładu to dobra pozycja do negocjacji - GospodarkaMorska.pl

Ostatnie propozycje KE ws. Zielonego ładu i odbudowy gospodarki to dobra pozycja wyjściowa do zakończenia negocjacji o neutralności klimatycznej - ocenia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W środę w czasie konferencji Econsec 2020 Jarosińska-Jedynak wskazywała na „złagodzenie retoryki klimatycznej” Komisji poprzez np. uznanie roli gazu w transformacji energetycznej, jako technologii przejściowej w drodze do neutralności klimatycznej. „To, co przedstawiła KE przyjmujemy z zadowoleniem. To dobra pozycja wyjściowa do zakończenia negocjacji” - oceniła minister.

Jak mówiła, KE powinna przyjmować rozwiązania szyte na miarę dla każdego państwa i nie wykluczać z góry technologii, które przyczynią się do ograniczania emisji.

„Bardzo liczymy na porozumienia w czerwcu, ewentualnie w lipcu” - dodała.

Minister zastrzegła, że polityka gospodarcza, energetyczna Polski będzie w sporej mierze warunkowana unijną polityką klimatyczną i jej „wyśrubowanymi wskaźnikami”. Przypomniała, że 25 proc. alokacji z przyszłego budżetu Unii ma być przeznaczone na szeroko pojęte kwestie klimatyczne. „Nie mówimy nie, ale potrzebujemy swojego tempa i czasu” - podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Z kolei b. minister energii, obecnie szef sejmowej komisji gospodarki Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że Komisja Europejska w stosunku do Polski jest „dość elastyczna”, również w obszarze infrastruktury energetycznej.

Jego zdaniem Polska powinna zabiegać o możliwość utrzymania jak najdłużej najnowocześniejszych jednostek konwencjonalnych, ale jednocześnie budować nowe źródła wytwórcze.

Tchórzewski stwierdził, że KE zgodziła się, aby w ramach transformacji Polska w pierwszym rzucie budowała energetykę gazową, a potem jądrową. Jak podkreślał, dalej jest zwolennikiem atomu, brak decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej „będzie hamulcem dla rozwoju gospodarczego kraju”.

Komentując decyzję Energi, Enei i Orlenu, by paliwem w elektrowni Ostrołęka C był gaz, a nie węgiel, Tchórzewski ocenił, że to „bardzo odważna decyzja” z punktu widzenia terminowego zaspokojenia przyszłych potrzeb energetycznych kraju.

„Takie odważne decyzje przyspieszą transformację energetyczną. Ale dalej mam wątpliwości, czy nie jest to opóźnianie naszego rozwoju gospodarczego” - stwierdził Tchórzewski.(PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.