• <
mewo_2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Partnerzy portalu

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.

EDF Renewables, EIH S.à.r.l, spółka zależna Enbridge oraz CPP Investments oficjalnie rozpoczęły budowę farmy wiatrowej we wrześniu 2019 roku wraz z partnerami przemysłowymi i lokalnymi interesariuszami. Instalacja zlokalizowana na obszarze morskim oddalonym w odległości 12-20 km od południowo-zachodniego wybrzeża Francji będzie produkować równowartość 20 proc. rocznego zużycia energii elektrycznej w Loire-Atlantique i zaopatrywać w energię elektryczną równowartość konsumpcji energii przez 700 000 gospodarstw domowych rocznie. 

Po prawie trzech latach budowy, morska farma wiatrowa Saint-Nazaire po raz pierwszy wyprodukowała energię elektryczną na początku czerwca 2022 roku. Energię generuje 80 turbin wiatrowych. Około stu osób będzie zatrudnionych, aby pomóc w zapewnieniu obsługi i konserwacji instalacji wiatrowej. W sumie, w fazie budowy, we Francji zatrudnionych było średnio 2300 osób, w tym 1200 w regionie Pays de la Loire. 

80 gondoli i podstacja elektryczna zostały wyprodukowane w Saint-Nazaire, odpowiednio w fabrykach General Electric Renewable Energy i Chantiers de l'Atlantique.

- Ta pierwsza farma wiatrowa jest częścią strategii Grupy EDF, której celem jest podwojenie mocy OZE, aby osiągnąć 60 GW w 2030 roku. Uczestniczymy również w Narodowej Strategii Niskoemisyjnej rządu, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez oszczędzanie energii, energetykę jądrową i przyspieszenie rozwoju OZE – powiedział Bruno Bensasson, wiceprezes Grupy EDF. 

Deweloperzy współpracowali z organizacjami środowiskowymi

W trakcie wszystkich fazy rozwoju i budowy zespół projektowy ściśle współpracował z lokalnymi interesariuszami. Stowarzyszenia ochrony środowiska, takie jak France Nature Environnement, Bretagne Vivante, League for the Protection of Birds oraz związani z nimi eksperci z National Museum of Natural History, National Institute of Research for the Exploitation of the Sea, i niezależni specjaliści projektowi dostarczyli wiedzy niezbędnej do zaprojektowania farmy wiatrowej z poszanowaniem środowiska i bioróżnorodności. Fauna i flora były rygorystycznie monitorowane podczas różnych etapów prac. Monitoring środowiska będzie kontynuowany w trakcie eksploatacji farmy wiatrowej.

Morska energetyka wiatrowa wesprzeć cel Francji w zakresie OZE. Jest nim 32 proc. udział energii z OZE w produkcji krajowej do 2030 roku. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.