• <
mewo_2022

Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku

30.11.2022 09:13
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku

Partnerzy portalu

Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Sander Weeteling / Unsplash

Europa ma w planie zainstalowanie 510 GW w energetyce wiatrowej do 2030 roku. Do osiągnięcia tak dużych mocy potrzebne są kompetencje i wykwalifikowane kadry. W ciągu ośmiu najbliższych lat branża będzie musiała obsadzić 150 tys. stanowisk pracy.

W połowie listopada zastępca dyrektora generalnego europejskiego stowarzyszenia WindEurope Małgosia Bartosik wystąpiła na Europejskim Forum Zatrudnienia i Praw Społecznych, zorganizowanym przez Komisję Europejską. Przedstawiła niektóre z inicjatyw podejmowanych przez branżę wiatrową w celu zapewnienia odpowiednich talentów do pracy w sektorze energetyki wiatrowej.

Europejskim celem jest 510 GW zainstalowanych w wiatrakach do 2030 roku, co oznacza duży wzrost w porównaniu do 190 GW obecnie. Z szacunków WindEurope wynika, że europejski przemysł będzie musiał obsadzić co najmniej 150 tys. nowych stanowisk. Obecnie w branży pracuje około 300 tys. osób. W 2030 roku ten pułap powinien wzrosnąć do 450 tys.
Pojawia się niestety ryzyko niedoboru umiejętności. Największe zapotrzebowanie jest obecnie na menedżerów, inżynierów i techników, a wolne stanowiska pracy już teraz są trudne do obsadzenia. Nowe umiejętności wymagane są w szczególności od osób pracujących w branży lub wchodzących do niej, szczególnie w zakresie digitalizacji, ICT, robotyki, BHP. Szansą jest przekwalifikowanie pracowników z innych sektorów, takich jak górnictwo węglowe.

Kluczowa jest tez harmonizacja wymogów szkoleniowych i umiejętności w całej UE. Branża podjęła kilka kluczowych działań w tej zakresie. Projekty finansowane przez UE, takie jak SKILLWIND, pomogły opracować moduły szkoleniowe i programy. Obecnie kilka organizacji oferuje szkolenia zawodowe w zakresie energetyki wiatrowej, w tym szkolenia dla nauczycieli oraz szkolenia BHP.

Przemysł wiatrowy uruchomił kilka projektów mających na celu przekwalifikowanie pracowników z innych sektorów. W Rumunii, w mieście Petrosani w dolinie Jiu, otwarto niedawno nowy program przekwalifikowania pracowników. Jest on częścią szerszego projektu mającego na celu przekwalifikowanie około 8000 osób do 2030 roku i korzystającego z inicjatywy UE "Regiony węglowe w okresie przejściowym". W Polsce, WindEurope wraz z polskimi i ukraińskimi stowarzyszeniami energetyki wiatrowej pomaga połączyć ukraińskich uchodźców z polskimi firmami energetycznymi poprzez platformę wsparcia kariery Work4Wind.

W zeszłym roku WindEurope uruchomiła LearnWind, internetowy hub zawierający szereg materiałów edukacyjnych dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Młodsze dzieci mogą dowiedzieć się o zmianach klimatu, energii odnawialnej i funkcjonowaniu turbin wiatrowych dzięki ilustrowanej książce "Let The Wind Blow", dostępnej w ponad 30 językach.

WindEurope przeprowadziła również pilotażowy projekt nauczania energetyki wiatrowej dla 12-letnich uczniów w szkole podstawowej w Brukseli. Program ten był współtworzony przez jednego z nauczycieli szkoły, dwóch profesorów uniwersyteckich oraz WindEurope. Również w Belgii projekt Offshorewind4kids uczy dzieci podstawowych umiejętności inżynierskich w praktyczny sposób, budując pływające konstrukcje turbin wiatrowych nad morzem.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.