• <
smartre_2023

Furetank otrzymuje państwowe i unijne wsparcie inwestycji klimatycznych

rk

30.11.2022 09:34 Źródło: Furetank
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Furetank otrzymuje państwowe i unijne wsparcie inwestycji klimatycznych

Partnerzy portalu

Furetank otrzymuje państwowe i unijne wsparcie inwestycji klimatycznych  - GospodarkaMorska.pl
Furetank

W ramach projektu zostanie sfinansowane zasilanie brzegowe na tankowcu będącym obecnie w produkcji. Pieniądze zapewnia Klimatklivet, inicjatywa Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska i Next Generation EU (unijny fundusz odbudowy). Wspiera lokalne inwestycje klimatyczne, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych i przyczyniają się do uzyskania jak największych korzyści dla klimatu.


Obecnie przedsiębiorstwo jest w trakcie inwestycji rozbudowy swoich niskoemisyjnych statków transportowych serii Vinga, które obecnie są budowane w chińskiej stoczni China Merchants Jinling Shipyard w Yangzhou. Po dostarczeniu w I kwartale 2024 roku aktualnie budowany stanie się dziewiątą jednostką zaprojektowaną przez Furetank i jego partnerów. Firma poczyniła duże inwestycje w rozwój zbiornikowców, aby stały się one najbardziej ekologicznymi statkami tej wielkości na świecie. Ponadto Klimatklivet sfinansuje połowę kosztów zainstalowania połączenia zasilania brzegowego, co jeszcze bardziej poprawi wyniki w zakresie ochrony środowiska.


Dwa z zamówionych  transportowców przez Furetank we wrześniu zostanie przekazanych spółce FureBear. Dwa kolejne zostały zamówione z zaplanowaną dostawą w 2025 roku. Jednostki są zaprojektowane we współpracy z FKAB Marine Design. Wszystkie mają mieć możliwość zasilania dwupaliwowego i zasilane zarówno LNG jak i w sposób konwencjonalny. Zostały zaprojektowane z hybrydowym rozwiązaniem akumulatorowym i kilkoma innymi innowacyjnymi funkcjami, zmniejszającymi zużycie paliwa i energii.


- To wsparcie finansowe jest bardzo pozytywną odpowiedzią na nasze wysiłki w zakresie ochrony środowiska. Potwierdza, znaczenie tego, co robimy. Zdecydowaliśmy się na zainstalowanie bardzo mocnego zasilania brzegowego o wysokim napięciu 6,6 kV, które obsługuje nawet pompy ładunkowe podczas rozładunku. Zużywają one dużo energii, która może być teraz dostarczana przez sieć elektryczną zamiast przez generatory statków. Eliminuje to wszelkie szkodliwe emisje podczas postoju w porcie, w pobliżu gęsto zaludnionych obszarów - powiedział inspektor ds. nowych budowli w Furetank Jonatan Höglund.


Finansowane przyłączenie zasilania brzegowego na statku zostanie zaprojektowane tak, aby pasowało do lądowego odpowiednika, planowanego w porcie w Göteborgu. Również ono otrzymało dofinansowanie od Klimatklivet.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.