Szwedzki Furetank i kanadyjska Algoma Central Corporation
rozszerzają swoje wspólne przedsięwzięcie (joint venture) FureBear o kolejne tankowce dwupaliwowe o pojemności 18 000 ton serii Vinga, przeznaczonych do handlu na europejskich akwenach. Współpraca została ogłoszona w sierpniu i wtedy jeszcze
planowano cztery nowe jednostki.
Celem obu przedsiębiorstw jest uczynienie transportu i
handlu morskiego przyjaznym dla środowiska, wprowadzając najnowsze nowinki
techniczne pozwalające na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Ważne jest też
dla nich bezpieczeństwo morskiej fauny i flory.
Nowe statki Vinga zostaną zbudowane przez China Merchants Jinling Shipyard w Yangzhou. Dwa z nich zostały zamówione przez Furetank we wrześniu i zostaną przekazane do FureBear, natomiast zamówienie na dwa kolejne zostało złożone z oczekiwaną dostawą w 2025 roku. Jednostki są zaprojektowane we współpracy z FKAB Marine Design. Wszystkie mają możliwość zasilania dwupaliwowego i mogą być zasilane zarówno LNG jak i w sposób konwencjonalny. Zostały zaprojektowane z hybrydowym rozwiązaniem akumulatorowym i kilkoma innymi innowacyjnymi funkcjami, zmniejszającymi zużycie paliwa i energii.
We have exciting news! Today Algoma, along with our partners @Furetank, announced that we have doubled our investment in the FureBear joint venture, and will construct four additional climate-friendly product tankers. Read the full story here: https://t.co/DJJwyIzmtO pic.twitter.com/gHNjPtFDp2
— Algoma Central (@AlgomaCentral) November 10, 2022
- Zacieśnienie współpracy z Algoma pozwoli spółce FureBear lepiej się rozwijać. To kolejne potwierdzenie korzyści dla środowiska i innowacyjnego projektu naszej serii Vinga - podkreślił dyrektor generalny Furetank Lars Höglund.
Obecnie w wyposażeniu firmy znajduje się 11 jednostek morskich tej serii określanych jako „najbardziej przyjazne środowisku statki transportowe”
- W naszym planie strategicznym postanowiliśmy znaleźć zrównoważone obszary, aby rozwijać naszą działalność i wykorzystywać kapitał w najwyższych i najlepszych zastosowaniach. Ta inwestycja umożliwia nam dalszą dywersyfikację bazy aktywów i geograficznych stref handlowych Algomy w segmencie, który dobrze znamy i z partnerami, którzy podzielają nasze wartości – zaznaczył prezes i dyrektor generalny Algomy Gregg Ruhl.
Po zakończeniu budowy wszystkie statki będą obsługiwane przez firmę Furetank z portu w Göteborgu w Szwecji.
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość
Deltamarin uczestniczy w projekcie konwersji żaglowej dla jednostek firmy Socatra
Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników