• <
mewo_2022

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach. 

Nie zwalnia tempo instalacji na Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund. Stało się to możliwe bowiem Ørsted podpisał umowę na zbycie 50% morskiej farmy wiatrowej Gode Wind 3 w Niemczech na rzecz funduszy zarządzanych przez Glennmont Partners z Nuveen („Glennmont”). 

Transakcję już zapowiadano wcześniej. Glennmont to jeden z największych operatorów w Europie zarządzających funduszami. Koncentruje się  wyłącznie na inwestycjach w rozbudowę infrastruktury czystej energii. 

Właścicielem jest Nuveen, spółka należąca do TIAA i globalna spółka zarządzająca aktywami o wartości ponad 1,1 bln dolarów. Znajduje się na liście 20 największych zarządców infrastruktury na świecie.

Wartość projektu Gode Wind 3 oszacowano na 473 mln EUR (ok. 3,5 mld DKK) i obejmuje cenę za nabycia 50% udziałów w morskiej farmie wiatrowej oraz zobowiązanie do sfinansowania 50% budowy Gode Wind 3. 

11 MW razy 106 gondoli

Z fabryki Cuxhaven Siemens Gamesa na niemieckie farmy wiatrowe trafi 106 gondoli turbin wiatrowych. 97-metrowe łopaty wirnika zostaną później przymocowane do każdej gondoli, serca turbiny wiatrowej – informuje producent. Turbiny wiatrowe o mocy znamionowej 11 MW i średnicy wirnika wynoszącej 200 metrów będą największymi, jakie kiedykolwiek zainstalowano w strefie niemieckiej na Morzu Północnym. 

-  Instalacja turbiny rozpocznie się na morzu już w przyszłym roku – będziemy Was informować o postępach na naszych kanałach, więc bądźcie czujni! – informuje Siemens Gamesa na Linkedin.

 W dniu 13 czerwca 2023 roku mniejszościowi akcjonariusze Siemens Gamesa wyrazili zgodę na obniżenie kapitału pozostałych 2,21% udziałów. Otworzyło to drogę do pełnej integracji Siemens Energy z Siemens Gamesa i sygnalizuje ich wspólną przyszłość, a Siemens Energy AG stała się jedynym udziałowcem Siemens Gamesa.

253 MW + 900 MW z morskiego wiatru

Gode Wind 3 ma zostać oddane do użytku w 2024 r. Będzie miało łączną moc 242 MW. Borkum Riffgrund 3 po uruchomieniu będzie zapewniał łączną moc 900 MW. Uruchomienie kompletnej instalacji i pełną operacyjność planuje się na 2025 r. Obydwa projekty będą wyposażone w turbiny Siemens Gamesa 11.0 -200 DD.

Licencję na inwestycję na niemieckich akwenach wyłącznej strefy ekonomicznej przyznano spółce Ørsted w latach 2017 i 2018. Były to dwa oddzielne projekty ze średnią ważoną taryfą gwarantowaną wynoszącą 81 EUR za MWh. Gode Wind 3 jest obecnie w budowie obok morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, której właścicielami są już Ørsted i Glennmont. Ponadto Glennmont jest także współwłaścicielem morskiej farmy wiatrowej Gode Wind 1 należącej do Ørsted.

Wiosną 2021 r.  Ørsted i MDE Consultants podpisały czteroletnią umowę ramową na zapewnienie personelu dla morskich farm wiatrowych Ørsted w Niemczech.

Wiatrowy outsourcing

Na mocy umowy, która weszła w życie 1 marca 2021 r. i potrwa do 2025 roku, MDE Consultants będzie zapewniać wykwalifikowany personel przez cały cykl życia projektów morskiej energetyki wiatrowej dewelopera. Pełny zakres prac obejmuje zapewnienie personelu technicznego do budowy i instalacji elektrycznych oraz pracowników z uprawnieniami do działań operacyjnych  i logistyki. 
MDE będzie odpowiadać również za rekrutację personelu do zarządzania projektami, rozruchu elektrowni wiatrowych i innych zadań związanych z eksploatacją urządzeń (O&M).

- Ta transakcja stanowi uzupełnienie poprzednich ram umów pomiędzy obiema firmami, obejmujących projekty w Wielkiej Brytanii, Danii, na Tajwanie, w Holandii i Polsce - informował MDE Consultants. Jest to ważna informacja dla polskich firm, które zamierzają wejść ze swoimi usługami i personelem na rynek instalacji morskich farm wiatrowych w polskie strefie ekonomicznej. 

Taylor Hopkinson będzie zarządzać

W przypadku morskich farm wiatrowych kontrakt otrzymał Taylor Hopkinson.  Firma odpowiadać będzie za  zapewnienie personelu na mocy podpisanej umowy ramowej z Ørsted. Firma zapewnia personel kontraktowy na różnorodnych stanowiskach w ramach przydzielonych części. Od budowy, inżynierii, obsługi i konserwacji po zarządzanie projektem i uruchomienie. Umowa ta zaczęła obowiązywać 1 marca i będzie trwać do 2025 roku.

- W dalszym ciągu obserwujemy duże zainteresowanie inwestorów morskimi farmami wiatrowymi i bardzo miło nam po raz kolejny powitać firmę Glennmont jako współwłaściciela jednej z naszych niemieckich morskich farm wiatrowych – mówił Peter Obling, dyrektor na Europę Środkową w Ørsted po sfinalizowaniu transakcji. 

- Jako wiodący deweloper morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech, Ørsted pragnie być istotną częścią niemieckiej Energiewende i będziemy nadal pracować nad wspieraniem zielonej transformacji na tym strategicznym rynku – podkreślił Obling.

Farma z funduszem

W maju 2022 roku Siemens Energy ogłosiła wezwanie na zakup wszystkich pozostałych akcji Siemens Gamesa. Zakończyło się to w grudniu 2022 r., a po wezwaniu do zakupu z terminem do 7 lutego 2023 r. Siemens Energy posiadał około 98% akcji Siemens Games. W dniu 14 lutego 2023 roku akcje Siemens Gamesa zostały wycofane z hiszpańskich giełd. 

 - Ta trzecia inwestycja w niemiecką morską energię wiatrową z Ørsted stanowi kontynuację i wzmacnia nasze udane partnerstwo – podkreślił Francesco Cacciabue, dyrektor finansowy i partner w Glennmont Partners z Nuveen, zaznaczając, że „Ørsted jest uznanym liderem w sektorze morskiej energii wiatrowej, a to przejęcie podkreśla strategię Glennmont polegającą na inwestowaniu w projekty najwyższej jakości i rozwijaniu długoterminowych strategicznych partnerstw z liderami branży”.

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w nadchodzących miesiącach, pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych.

Obserwacja i analiza zmian na morskim rynku energetyki wiatrowej jest o tyle pouczająca, że może również mieć miejsce na polskim rynku MEW. Jak widać jest to rynek o dużym popycie na środki finansowe. 

Ciągle panuje na nim duża konkurencja, która coraz bardziej zaczyna być ograniczana przez konsolidację łańcuchów produkcyjnych z firmami zarządzającymi personelem, usługami menedżmentu i serwisowymi oraz O&M. 

Wysoka wartość projektu, recesja, trudności z pozyskaniem wykwalifikowanej siły roboczej oraz zmiany w logistyce globalnej pod presją wojen lokalnych zwiększa ryzyko inwestycyjne. 

Już dzisiaj istnieje potrzeba identyfikacji nowego ryzyka i sytuacji, które wpłyną na wzrost kosztów inwestycji i zakłóceń w harmonogramach realizacji inwestycji. 

Fot. Depositphotos

Fot. Ørsted
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.