• <
mewo_2022

Pracownik potrzebny od zaraz. Światowa energetyka wiatrowa potrzebuje 600 tysięcy pracowników

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pracownik potrzebny od zaraz. Światowa energetyka wiatrowa potrzebuje 600 tysięcy pracowników

Partnerzy portalu

Wraz z kolejnymi inwestycjami w farmy wiatrowe, światowa energetyka wiatrowej będzie potrzebować prawie 600 000 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat. Największy wzrost pracowników odnotuje sektor offshore, bowiem aż o 79 proc względem 2022 roku.

O wzroście zapotrzebowania na pracowników w sektorze energetyki wiatrowej czytamy w najnowszym raporcie „Global Wind Workforce Outlook 2023-2027” wydanym wspólnie przez Global Wind Organisation (GWO) i Global Wind Energy Council (GWEC). Raport prognozuje zapotrzebowanie kadrowe wynikające z rozwoju globalnej floty wiatrowej do 2027 roku.

Sektor energetyki wiatrowej odnotowuje znaczący rozwój. Do 2027 roku roczna moc energii wiatrowej ma podwoić się do 155 GW w porównaniu z tempem 78 GW mocy odnotowanym zeszłym roku. Oznacza to zwiększanie światowej mocy wiatrowej do około 1581 GW w ciągu pięciu lat. Aby nadążyć za tak znacznym wzrostem, światowa energetyka wiatrowa potrzebuje niemal 600 tysięcy pracowników do 2027 roku – czytamy w raporcie.

Szacuje się, że ponad 40 proc. nowych miejsc prac – co stanowi ponad 240 tysięcy stanowisk – będzie przeznaczonych dla nowych pracowników w branży, w tym tych, którzy dotychczas byli związani z innymi sektorami branży energetycznej, np. sektorem paliwowym.

Liczba pracowników sektora energetyki wiatrowej będzie najszybciej wzrastać na morzu (wzrost o 79 proc. pracowników offshore w 2027 roku w porównaniu z 2022 rokiem) w porównaniu z lądem (wzrost o 12 proc. w 2027 roku w porównaniu z 2022 rokiem).

„Silna siła robocza i prawidłowy łańcuch dostaw będą miały kluczowe znaczenie dla olbrzymiego wzrostu mocy elektrowni wiatrowych w tej dekadzie” – komentuje raport dyrektor generalny GWEC, Ben Backwell. „Bez wykwalifikowanej i zrównoważonej siły roboczej dla energii wiatrowej i odnawialnej, transformacja energetyczna nie nastąpi na czas” – dodaje.

Przywoływany raport podkreśla potencjalne możliwości dla władz lokalnych i krajowych w zakresie wykorzystania ekspansji sektora OZE do wspierania możliwości zatrudnienia, szkolenia i przekwalifikowania oraz tworzenia wykwalifikowanej siły roboczej na potrzeby transformacji energetycznej.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.