• <

Wynik wyszukiwania - "GWO" - Wiadomości

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Fosen Yard ogłosił upadłość

Norweska stocznia Fosen Yard po raz kolejny w swojej historii ogłosiła upadłość.
09.02.2024

Pracownik potrzebny od zaraz. Światowa energetyka wiatrowa potrzebuje 600 tysięcy pracowników

Wraz z kolejnymi inwestycjami w farmy wiatrowe, światowa energetyka wiatrowej będzie potrzebować prawie 600 000 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat. Największy wzrost pracowników odnotuje sektor offshore, bowiem aż o 79 proc względem 2022 roku.
25.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

RelyOn Nutec wchodzi na polski rynek

RelyOn Nutec, globalny lider w dziedzinie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, inwestuje w Polsce i przejmuje GoRopes, cenione trójmiejskie centrum szkoleniowe specjalizujące się w kursach dla sektora energetyki wiatrowej zgodnych ze standardami Global Wind Organization (GWO), szkoleniach dostępu linowego oraz sprzedaży, wynajmie i inspekcjach PPE. Inwestycja w Polsce to pierwszy projekt RelyOn w regionie Morza Bałtyckiego i kolejny krok w rozwoju oferty firmy dla dynamicznie rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej.
20.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Uratowała stary jacht. Wodowanie Cleo już tego lata

Prace remontowe przy jachcie ochrzczonym wiele lat temu imieniem Cleo dobiegają końca. Sześćdziesięcioletnia jednostka wiele ostatnich miesięcy spędziła w hangarze remontowym. Wiele drewnianych elementów jachtu wymagało naprawy lub wymiany. W tym czasie internauci, miłośnicy drewnianych jachtów i znajomi właścicielki jachtu wsparli jej projekt. Udało się uzbierać ponad 50 tys. złotych. „To ogromna pomoc, za którą bardzo dziękuję. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi, łódź udało się uratować” – mówi Ada Osińska.
05.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Rojam. Od 15 lat staje na wysokości każdego zadania

Ekipa Rojam już od 15 lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi z zakresu alpinizmu przemysłowego. Doświadczona kadra jest gotowa podejść do każdego zadania, niezależnie od stopnia jego trudności, co czyni firmę liderem na rynku usług wysokościowych. O dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z prezesem zarządu – Krzysztofem Major.
03.05.2023

Baza paliw PERN w rozbudowie

Firmy PORR i PONER wspólnie odpowiadają za budowę dwóch zbiorników magazynowych na paliwa oraz towarzyszącą im infrastrukturę. Obiekty te powstaną w Bazie Paliw nr 3 w Boronowie. Kontrakt o łącznej wartości około 83 milionów złotych netto zostanie zrealizowany w ciągu 15 miesięcy. Montaż dachu zbiornika zlokalizowanego na terenie bazy paliw w Boronowie trwał łącznie 14 godzin.
03.04.2023

Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA

Szkoła Morska w Gdyni otrzymała ostatnio bardzo ważny dokument.
25.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową.
20.03.2023

Kadry brytyjskiego sektora offshore apelują o ich większe zaangażowanie w transformację energetyczną

W najnowszym raporcie “Our Power: offshore workers' demands for a just energy transition” brytyjskie organizacje zawodowe stawiaką kadry w centrum planu dekarbonizacji Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiedź na niezadowolenie pracowników w sprawie warunków pracy i praktyk branży przemysłowej.
11.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Polski jacht WindWhisper Racing Team wygrywa w klasie VO65 w karaibskim klasyku

Załoga jachtu WindWhisper wykorzystuje przerwę pomiędzy etapami The Ocean Race do szlifowania formy na Karaibach. Polska ekipa wzięła udział w silnie obsadzonych regatach RORC Caribbean 600, wygrywając w swojej klasie (VO65) i zajmując trzecie miejsce wśród łodzi jednokadłubowych.
01.03.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
27.02.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Royal Navy adaptuje technologię VR w ramach szkolenia marynarskiej kadry

Królewska Marynarka Wojenna postanowiła nowatorsko wykorzystać symulację wirtualnej rzeczywistości jako część programu szkolenia oficerów. Systemy te będą uzupełnieniem tradycyjnych zajęć zapewniając symulację stanowiska dowodzenia i rozszerzając możliwości instruktorów w zakresie prezentacji materiału.
15.02.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Hiszpania od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Ocean Winds oraz Szkoła Morska w Gdyni stawiają na szkolenia i bezpieczeństwo

Jednym z celów polityki bezpieczeństwa morskiej farmy wiatrowej BC-Wind i Ocean Winds jest zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy oraz prewencja wszelkich wypadków.
19.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

Satelita mierzący prędkość podnoszenia się poziomu morza wyniesiony na orbitę

Satelita SWOT, który ma między innymi mierzyć prędkość podnoszenia się poziomu morza na świecie oraz zmiany linii brzegowych, został w piątek wystrzelony na orbitę okołoziemską - poinformowała agencja AP. SWOT został stworzony przez naukowców NASA i CNES - amerykańskiej i francuskiej agencji kosmicznej.
16.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Ukraina. W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie zatapiają prywatne łodzie i statki

Rosyjskie wojska okupacyjne niszczą łodzie, należące do mieszkańców; prowadzą przymusową ewakuację ludności w Berysławiu – powiadamia sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielę wieczorem.
07.11.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Pływającą morską farmę wiatrową buduje się prawie w całości w stoczni, aby następnie przeholować ją na odpowiednią lokalizację. Jeśli polskie stocznie mają w tym zakresie być konkurencyjne względem zagranicznych stoczni, to powinny otrzymać wsparcie rządowe – mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Consulting.
07.07.2022

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Szkoła Morska w Gdyni od pewnego czasu prowadzi kursy powiązane z operacjami przy użyciu statków typu jack-up. Z uwagi na ekstremalne warunki pracy tych jednostek , w kursie uczestniczyli wytypowani pracownicy administracji morskiej, wydającej pozwolenia wykonywania czynności i kontrolującej ich egzekwowanie na polskich wodach terytorialnych.
29.06.2022

Po linie na szczyt turbiny

Go Ropes założyli Łukasz Łabędź, Mateusz Archacki i Mateusz Wiszniewski. Pomimo tego, że firma rozpoczęła działalność tuż przed pandemicznym lockdownem, w tej chwili jest czwarta w Polsce pod względem ilości wydawanych certyfikatów (1Q2022). Jak zgodnie podkreślają właściciele, ich przewagą nad konkurencją jest znajomość branży wiatrowej od podszewki.
23.06.2022

„Wodór w polskiej energetyce a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

06.06.2022

Gdańsk. Powstają targi, które mają zaszczepić w młodych pasję i chęć do pracy w offshore wind

Pomysł zorganizowania Edukacyjnych Dni Kariery w branży offshore wind pojawił się podczas ostatniego spotkania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Choć termin targów nie został jeszcze ustalony, to zainteresowanie już przerosło oczekiwania organizatorów.
22.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów [WIDEO]

Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr
06.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.
20.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Szkoła Morska w Gdyni rozbudowała park symulatorów

Szkoła Morska poinformowała o poszerzeniu oferty parku symulatorów. – Tym razem stworzyliśmy nowy punkt symulujący transfer pracowników na/z WTG (Wind Tower Generator), wzbogacony dalszymi ćwiczeniami ewakuacji zalecanymi przez Global Wind Organisation (GWO) – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.
06.02.2022

Szkoła Morska zaprasza na szkolenia ,,HV WIND" dla pracowników na farmach wiatrowych

Szkoła Morska w Gdyni informuje, że rozpoczęła szkolenia ,,HV WIND" dla pracownik6w prowadzących montaż lub serwis WTG no farmach wiatrowych.
03.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Vulcan Training & Consultancy. Szkolenia najwyższej jakości dla branży morskiej, oil & gas oraz energetyki wiatrowej

Vulcan Training & Consultancy, to jedyne w Polsce centrum treningowe z akredytacją OPITO. Zaczynali od jednego szkolenia i czterech pracowników. Dziś do Szczecina po wiedzę i umiejętności przyjeżdżają pracownicy z całego świata.
20.01.2022

MFW: problematyczne przeszkolenie i certyfikowanie załóg floty offshore?

W poprzednich artykułach autorzy wskazywali na szereg braków, trapiących polską legislację w zakresie przedmiotowym związanym z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich. Niniejszy artykuł będzie wskazaniem korelacji pomiędzy poszczególnymi brakami legislacyjnymi oraz nieuznawaniem przez organy polskiej administracji morskiej, certyfikatów dla osób obsługujących MFW jak i również członków załogi statków samo-podnośnych służących do budowy farm wiatrowych na morzu (Jack-Up).
20.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Szkoła Morska przygotowuje do bezpiecznej pracy w offshore. W kwestii regulacji prawnych wciąż jest wiele luk

Polskie przepisy regulujące bezpieczeństwo przyszłych pracowników farm morskich są zawieszone w próżni. Opracowania wymagają również regulacje użytkowania i wprowadzenia sprzętu do pracy w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – Administracja morska musi stworzyć stały algorytm ekspertyzy, który będzie obiektywny i przede wszystkim obejmie wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie powinniśmy dopuścić ,by te przepisy w podstawowej wersji stworzyli inwestorzy. Koszty wynikające z wypadków na morzu przez niedotrzymanie rygorów bezp
10.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Do końca świata i o jeden dzień dłużej. Czy zatory portowe będą stałym elementem portowego krajobrazu?

Globalna sieć portów jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Pojawiające się raz po raz restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy i inne problemy logistyczne sprawiają, że od miesięcy jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, których końca nie widać.
01.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Azjatycki kryzys energetyczny zagraża łańcuchowi dostaw

Najpierw był kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa Covid-19, potem kongestie w portach, zaś teraz do problemów gospodarki morskiej dołącza azjatycki kryzys energetyczny. Zapasy surowców energetycznych nie zostały odbudowane wystarczająco szybko, aby sprostać popytowi, co powoduje opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw.
27.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność. „Skala bankructw będzie rosła”

- Mamy do czynienia z najgorszymi wynikami od dekady, a wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez Rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
27.11.2020

Szkoła Morska w Gdyni: „jest deklaracja, jesteśmy gotowi”

Szczęśliwie dla naszego regionu, Gdynia stanie się wkrótce zasadniczym portem obsługującym polskie (i nie tylko), morskie farmy wiatrowe. Długo czekaliśmy na tę deklarację, ale teraz wszystko stało się jasne. Jest zielone światło, zaraz popłynie ekologiczny prąd.
01.10.2020

Kurtyka: Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu

Minister klimatu, Michał Kurtyka wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez World Nuclear Association. Panel poświęcony był omówieniu metod, przy pomocy których poszczególne kraje chcą ożywić gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy w procesie wychodzenia z kryzysu przy założeniu budowy zielonej gospodarki i zrównoważonego systemu energetycznego.
10.09.2020

Dlaczego marynarze w 2020 roku nie mogą uzyskać indywidualnych interpretacji?

Instytucja interpretacji indywidualnej w polskim prawie podatkowym oprócz zapewnienia wnioskodawcy pewnej ochrony prawnej, ma też na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego w Polsce. W związku z powyższym indywidualne interpretacje nie powinny pogłębiać rozbieżności interpretacyjnych, a ujednolicać stosowanie prawa, co w praktyce przybiera bardzo różny obrót.
20.08.2020

Minister klimatu: budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.
15.06.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

Seul: Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła we wtorek kilka pocisków manewrujących krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowało dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych. Niedługo potem północnokoreańskie myśliwce wystrzeliły pociski powietrze-ziemia.
14.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo w klasie 420

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo. Polska załoga klasy 420 okazała się bezkonkurencyjna, dziewczyny praktycznie zdominowały te regaty wygrywając 3 z 7 wyścigów i 3 razy przypływając na drugim miejscu.
26.02.2020

Szijjarto: Węgry gotowe do rozmów o kolejnej umowie z Gazpromem

Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.
02.12.2019

Szkoła Morska w Gdyni z akredytacją Global Wind Organisation

Jak poinformowali nas przedstawiciele Szkoły Morskiej w Gdyni, placówka uzyskała akredytację Global Wind Organisation (GWO) pozwalającą na prowadzenie zamówionych kursów bezpośrednio na farmie wiatrowej klienta.
26.11.2019

PGZ po wypowiedzi Siemoniaka: W 2018 r. grupa kapitałowa odnotowała 37,4 mln zł zysku

Wyniki finansowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej znacząco się poprawiają. W roku 2018 grupa kapitałowa odnotowała 37,4 mln zł zysku – poinformował Departament Komunikacji i Marketingu PGZ, odnosząc się do poniedziałkowych krytycznych wypowiedzi Tomasza Siemoniaka (PO).
08.10.2019

Siemoniak: PGZ zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego

PGZ kompletnie zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, a karuzela kadrowa właściwie nie dała żadnemu zarządowi możliwości wyjścia na prostą – powiedział w poniedziałek w Radomiu wiceprzewodniczący PO, były szef MON Tomasz Siemoniak.
07.10.2019

PŻM przedstawiła koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego

Polska Żegluga Morska przedstawiła w czwartek koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Projekt zakłada m.in. budowę przystani dla motorówek oraz domków na wodzie. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Aby mogła zostać zrealizowana, potrzebna jest jednak zgoda szczecińskiego magistratu.
04.10.2019

USA po próbie balistycznej wzywają Koreę Północną do zaprzestania prowokacji

Stany Zjednoczone wezwały w środę Pjongjang do "powstrzymania się od prowokacji" i utrzymania zaangażowania w negocjacje nuklearne. Wcześniej tego dnia Pjongjang kolejny raz dokonał próby rakietowej.
03.10.2019

Certyfikaty GWO w Szkole Morskiej w Gdyni

Branża odnawialnych źródeł energii siłę swoją czerpie przede wszystkim z wiatru. Obecnie ten rodzaj napędu konkuruje jedynie z białą energią rzek. Poruszenie na rynku morskich farm wiatrowych zmusza ośrodki szkoleniowe do dalszych, konkretnych udoskonaleń występujących w systemie obowiązkowych kursów Global Wind Organization (GWO).
12.09.2019

Pozorna „aktywizacja” polskiego sektora stoczniowego w świetle aktualnych przepisów prawnych

Po kilkunastoletnim okresie stagnacji polskiego przemysłu stoczniowego, przechodzącym epizodycznie w etap zapaści, postępującym stopniowo po roku 2005, który okazał się być jednym z rekordowych, jeżeli idzie o liczbę wyprodukowanych w Polsce statków (28 jednostek o pojemności brutto dochodzącej do blisko 750 tysięcy GT), w ostatnich latach podjęto szereg działań ukierunkowanych na, szeroko rozumianą, odbudowę tej właśnie gałęzi przemysłu, starając się również – przynajmniej w teorii - przypomnieć o jej ekonomicznym i wizerunkowym
06.09.2019

Spółka CPK chce pozyskać partnera, który doradzi ws. finansowania inwestycji

Spółka Centralny Port Komunikacyjny chce pozyskać partnera, który zaproponuje rozwiązania dot. finansowania inwestycji i jej późniejszego utrzymania – powiedział we wtorek prezes CPK Piotr Malepszak. Wskazał, że brani pod uwagę są m.in. partnerzy z doświadczeniem z Dalekiego Wschodu.
04.09.2019

Wakacyjny festiwal Pyromagic 2019 w przyszłym tygodniu w Szczecinie

Zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni, setki tysięcy turystów, godziny pracy i kilkadziesiąt dni przygotowań, to nic innego jak XII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, która odbędzie się w Szczecinie w dniach 9-10 sierpnia.
29.07.2019

Żaglowce i szanty - organizatorzy o atrakcjach Baltic Sail

W dniach 5 – 8 lipca w Gdańsku odbędzie się święto żeglarskie Baltic Sail 2019. Rejsy morskie, parada żaglowców, inscenizacja XVI-wiecznej bitwy i Festiwal Szanty pod Żurawiem – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w związku z tą imprezą.
05.07.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

Żagle w górę! Parada jednostek pływających na Motławie otworzyła w sobotę sezon żeglarski

Gdańsk uroczyście zainaugurował nowy sezon żeglarski. Jak co roku wydarzenie służyło promocji wypoczynku i sportu wodnego. Z tą myślą Gdański Ośrodek Sportu wspólnie z Miastem oraz Domem Armatorskim POLsail przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów.
12.05.2019

Mecz Portu Gdańsk

Już 1 czerwca, na stadionie Polonii Gdańsk odbędzie się Mecz Charytatywny połączony z piknikiem rodzinnym. Organizatorem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Podczas sportowej zabawy zostanie zorganizowana zbiórka funduszy dla podopiecznych Fundacji "Pan Władek", której założyciel – Władysław Ornowski – był wieloletnim pracownikiem Portu Gdańsk.
23.04.2019

Matka chrzestna sztandaru

W czwartek, 21 marca, kapitan marynarki Katarzyna Mazurek została matką chrzestną nowego sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
28.03.2019

Kredyty frankowe a wady umów kredytowych – wieloletnia spłata, a długu nie ubywa

Polski rynek kredytowy w latach 2000-2010 został w istotny sposób powiększony o masowo udzielane kredyty indeksowane albo denominowane w walutach obcych (CHF, USD, GBP). Szczególnie duże zainteresowanie tego rodzaju produktem bankowym można było zaobserwować wśród konsumentów, którzy najczęściej zaciągali zobowiązania kredytowe we frankach dla realizacji podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
12.09.2018

Statystyczna skromność

W końcu kwietnia GUS, a ściślej jego szczeciński oddział, opublikował dokument „Gospodarka morska w Polsce w 2017 r.” (jako tzw. informację sygnalną). Znajdujemy w nim wstępne dane i wskaźniki dotyczące czterech branż – w stosunku do 2016 roku przeładunki w portach wzrosły o 7,6%, pojemność brutto statków handlowych należących do polskich armatorów zwiększyła się o 2,5% a praca przewozowa tej floty – o 13,6%. Połowy ryb urosły o 4,7%, ale cały przyrost pochodził spoza Bałtyku. I na tym jednoznacznie dobre wiadomości się kończą, b
14.05.2018

Finlandia Seaways wciąż czeka na naprawę

Wydłużają się procedury związane z naprawą należącego do DFDS promu Finlandia Seaways, który uległ pożarowi w ubiegłym miesiącu. Jednostka już wkrótce ma trafić do stoczni.
12.05.2018

Porozumienie o współpracy Gaz-System i Delfin LNG

Polska sieć gazownicza i operator terminala LNG Gaz-System podpisała porozumienie o współpracy z Delfin LNG, pierwszym i jedynym dotychczas deweloperem z zezwoleniem na skraplanie gazu ziemnego przy użyciu systemów pływających.
27.03.2018

Unity Line kusi ofertami na wiosnę

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom. Nic dziwnego, że przewoźnicy zwykle przygotowują specjalne oferty dla miłośników podróżowania. Nie inaczej jest w tym roku. Dla tych, którzy chcieliby naładować akumulatory podczas nachodzącej majówki, specjalną propozycję ma Unity Line.
19.03.2018

Wielki jubileusz Targów Wiatr i Woda! Start już w czwartek

30. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbędzie się w dniach 8-11 marca 2018 roku w EXPO XXI w Warszawie. Jubileuszowe Targi zapowiadają się wyjątkowo. Obok rekordowej ekspozycji wystawców – czołówki polskich producentów, importerów i dystrybutorów gościć będziemy największe gwiazdy sportów wodnych: olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy ponownie w Centrum E
06.03.2018

Politico: Niemcy ożywiają projekt gazociągu Nord Stream 2

Możliwy powrót socjaldemokratów do niemieckiego rządu zwiększa szanse na przetrwanie projektu gazociągu Nord Stream 2 - wybija we wtorek na swej głównej stronie brukselski portal internetowy Politico.
19.12.2017

Transport Week 2018 – Nowe Horyzonty

Ósma edycja Transport Week, jednej z najbardziej utytułowanych imprez branżowych powróci do Gdańska w dniach 6-8/3/2018. Wydarzenie raz jeszcze zgromadzi głównych udziałowców z branży TSL. Uczestnicy przyjrzą się obecnym i nadchodzącym projektom rozwoju infrastruktury portowej w Polsce i Europie oraz możliwościom oferowanym przez Nowy Jedwabny Szlak.
08.12.2017

Gdyńska Szkoła Morska na konferencji GWO Training For Safety

28 listopada przedstawiciele Szkoły Morskiej w Gdyni uczestniczyli w konferencji GWO Training For Safety, która odbyła się w Amsterdamie, w ramach Wind Europe Conference & Exibition.
29.11.2017

2. Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA za nami

Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, a do tego najnowocześniejszy sprzęt żeglarski i motorowodny można było oglądać w miniony weekend w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w sercu regionu, który jest jednym z najsilniejszych i najaktywniejszych okręgów żeglarskich w Polsce.
13.11.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji (foto, wideo)

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzyst
10.11.2017

MIR-PIB ponownie uzyskał kategorię A podczas oceny parametrycznej jednostek naukowych

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), działając na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), przeprowadził kompleksową ocenę jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych za lata 2013-2016.
19.10.2017

Wydano nakazy aresztowań w sprawie eksplozji w stoczni STX

Pięć osób zostało objętych nakazem aresztowań w sprawie eksplozji w południowokoreańskiej stoczni STX Offshore & Shipbuilding, do której doszło w sierpniu.
16.10.2017

Korea Południowa: Manewry marynarki wojennej z użyciem ostrej amunicji

Marynarka wojenna Korei Płd. rozpoczęła we wtorek na Morzu Japońskim manewry z użyciem amunicji bojowej aby zapobec wszelkim prowokacjom Pjongjangu na morzu - glosi oficjalny komunikat opublikowany w Seulu.
05.09.2017

Koniec wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA

Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek trwające od 21 sierpnia doroczne ćwiczenia wojskowe, które odbyły się w kontekście wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim wywołanego kontynuowaniem prób pocisków balistycznych przez Koreę Północną.
31.08.2017

Tillerson: Najnowsze próby rakiet balistycznych Korei Płn. to prowokacja

Za prowokację uznał w niedzielę sekretarz stanu USA Rex Tillerson odpalenie w sobotę przez Koreę Płn. trzech pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jego zdaniem pokazuje to, że reżim w Pjongjangu wciąż nie jest gotów do dialogu.
27.08.2017

Korea Północna: Kolejna próba balistyczna; wystrzelono trzy rakiety krótkiego zasięgu

Korea Płn. wystrzeliła w sobotę trzy rakiety krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu. Jak podało dowództwo Floty Pacyfiku USA pierwsza i trzecia z rakiet eksplodowały na morzu, a druga przy starcie.
26.08.2017

Szkoła Morska w Gdyni z kolejnym certyfikatem

Szkoła Morska w Gdyni uzyskała kolejny certyfikat szkolenia osób pracujących na farmach wiatrowych.
04.07.2017

Piknik naukowy na pierwsze urodziny CKWS

W sobotę, 1 lipca w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się piknik naukowy i pierwsze urodziny oddziału.
30.06.2017

W czwartek ruszają targi WIATR i WODA

Podczas warszawskiej, wiosennej edycji targów swoje produkty prezentuje ponad 400 firm oferujących sprzęt i akcesoria ze wszystkich dziedzin aktywnego wypoczynku i sportów związanych z wodą: żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa czy nurkowania. Znaczący procent wystawców stanowią firmy z zagranicy, m.in. z Chorwacji, Egiptu, Grecji, Litwy, Niemiec, Słowenii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
14.03.2017

Śluza Rudziniec w centrum zainteresowania

W minioną sobotę, 11 czerwca śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim znalazła się w centrum zainteresowania miłośników industrialu, spragnionych wodniackiej przygody i niecodziennych wrażeń. Wszystko za sprawą INDUSTRIADY, którą na tej drodze wodnej po raz drugi zorganizował administrator Kanału Gliwickiego - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
15.06.2016

W Muehlhan Polska Sp. z o. o. mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

W Muehlhan Polska mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

Uratował kociaka z lodowatej wody, stał się bohaterem internetu

Pracownik portu wskoczył do lodowatej wody, żeby uratować kociaka, który wpadł do wody. Film z akcji ratowniczej trafił do sieci i podbija internet. O wyczynie pracownika portu rospisują się zagraniczne media.
05.11.2015

Masowiec bliski złamania po ataku huraganu (WIDEO)

Masowiec (71 tys. ton) wpadł na mieliznę i grozi mu złamanie. Do wypadku doszło w niedzielę u wybrzeży Meksyku. Powodem był atak huraganu Patricia, który zmusił załogę do wyciągnięcia kotwicy.
27.10.2015

Czy to już koniec złomowania na azjatyckich plażach? (WIDEO)

Największe centrum złomowania statków na świecie wcale nie mieści w nowoczesnej stoczni pełnej profesjonalnych urządzeń. To miejsce znajduje się na hinduskiej plaży Alang, na wybrzeżu Morza Arabskiego, gdzie codziennie dziesiątki tysiący robotników wychodzi z prostymi narzędziami, by rozebrać do naga kolejną zostawioną tu jednostkę. Ten niebezpieczny proceder może jednak niedługo się skończyć.
18.07.2015

Nowe zasady wydawania interpretacji prawa podatkowego

Niedawno Minister Finansów podpisał dwa rozporządzenia, które zasadniczo zmieniły zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego w Polsce. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2015 r. Głównym celem tych zmian jest centralizacja i zarazem specjalizacja Krajowej Informacji Podatkowej, która ma zacząć wydawać bardziej jednolite i poprawne merytorycznie interpretacje przepisów prawa podatkowego.
26.05.2015

Dziś rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Po raz pierwszy na Stadionie Narodowym

W dniach 3-6 kwietnia 2014 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty szósty na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy – na Stadionie Narodowym.
03.04.2014

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie rozszerza ofertę

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego jest instytucją powołaną w roku 1984 z inicjatywy ówczesnego Ministra Infrastruktury i Gospodarki Morskiej. Nowe punkty w ofercie szczecińskiego ośrodka szkoleniowego są odpowiedzią na dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
06.03.2014

Globalna Organizacja Wiatrowa na „TAK” dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał certyfikat wydawany przez Lloyd’s Register Quality Assurance, potwierdzający zgodność organizowanych przez niego szkoleń z dziedziny turbin wiatrowych ze standardami Global Wind Organisation (GWO - Globalna Organizacja Wiatrowa). Dokument potwierdza, że ośrodek prowadzi szkolenia zgodne z wytycznymi GWO.
18.02.2014

Nowe szkolenia zgodne z wytycznymi GWO w Akademii Morskiej w Szczecinie!

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie w dniu 29.01.2014 roku otrzymał certyfikat wydawany przez Lloyd’s Register Quality Assurance, potwierdzający fakt, że oferowane szkolenia z dziedziny turbin wiatrowych są zgodne ze standardami GWO (Global Wind Organisation).
07.02.2014

Uznanie kursów Szkoły Morskiej w Gdyni przez GWO

Szkoła Morska w Gdyni uzyskała uznanie certyfikatu wydanego przez przez LRQA o spełnieniu wymagań Global Wind Organisation dla kursów: “Basic safety training for onshore / offshore activities” (First aid, Manual handling, Fire awareness, Working at heights, Sea survival).
16.07.2013

Mamy wspaniałą łódkę – relacja z Ekenas

“Cieszmy się, bo mamy świetną łódkę, która pięknie płynie, jest dzielna, ładnie się kołysze na fali” – takimi słowami kpt. Jerzy Jaszczuk podsumował żeglarską wyprawę do Ekenas w Szwecji, miejsca gdzie Generał Zaruski został zbudowany. Zapraszam Was na relację z tego rejsu, bogato ilustrowaną fotografiami. W przygotowaniu jest też film.
09.05.2013

Prawnicy ostrzegają: nowy projekt ustawy o OZE zawiera poważne wady

Z trzech niezależnych analiz prawnych przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że nowy projekt ustawy o OZE jest sprzeczny z prawem europejskim, prawem o ochronie konkurencji i konsumentów oraz przepisami Konstytucji RP. Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie zahamuje rozwój zielonej energetyki w naszym kraju, a wielu inwestorów zmusi do wycofania się z polskiego rynku.
30.08.2012

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Szczecin: Przepychanki ze stocznią

SLD wymyśliło "komunalizację terenów postoczniowych". Przewodniczący sejmiku odmówił dopuszczenia projektu pod obrady. Padły mocne słowa.
07.07.2012

ZARZĄDZANIE MORSKIM EKOSYSTEMEM CZY RYBOŁÓWSTWEM?

EKOSYSTEM – Trójwymiarowa przestrzeń, w granicach, której interakcje między różnymi stałymi mieszkańcami – zwierzętami i roślinami – są dużo silniejsze niż ich interakcje z zamiejscowymi, to jest, stałymi mieszkańcami sąsiadujących ekosystemów. Ekosystemy istnieją zarówno w morzu jak i na lądzie. W morzu nie są one jednak tak widoczne, nawet jeśli są równie dynamiczne, ulegając sezonowo znacznym zmianom. Pauly i Maclean (2003).
05.11.2011

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

Gdynia - Gdańsk, 19 maja 2011: Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w najbliższą sobotę po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Gwoździem programu będzie parada ponad 100 jednostek pływających, które zapowiedziały swój udział w imprezie. Pośród imponujących żaglowców i nowoczesnych łodzi motorowych będzie można zobaczyć również ciekawostki techniczne, takie jak łódka regatowa Fiten Solar i łódź pasażerska Solar – obie napędzane energią słoneczną.
19.05.2011

Europejski Festyn Morski w Centralnym Muzeum Morskim 20- 22 maja 2011

Centralne Muzeum Morskie oraz Miasto Gdańsk zapraszają w dniach 20-22 maja na nabrzeże Ołowianki na barwną imprezę plenerową pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkają się miłośnicy żagli i morskich opowieści.
18.05.2011

Prezydent RP na pokładzie Generała Zaruskiego

Przy okazji sobotniej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod powstające na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej Europejskie Centrum Solidarności, Prezydent RP Bronisław Komorowski znalazł czas, by w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" - wspierającej akcję "Gdańsk ratuje żaglowiec" - odwiedzić odbudowywany jacht "Generał Zaruski".
16.05.2011

Dni Morza - Sail Szczecin 2011: Występ gwiazdy na wodzie

Koncert zagranicznej gwiazdy na 15-metrowej scenie na wodzie, pokaz fajerwerków, występy grup szantowych i folkowych na Łasztowni oraz 30 jednostek, żaglowców i okrętów wojennych - takie mają być Dni Morza - Sail Szczecin 2011. Dni Morza odbędą się w drugi weekend czerwca.
15.02.2011

VAT gwoździem do trumny polskiego przemysłu portowego

Tak uczestnicy konferencji, która odbyła się w auli Uniwersytetu Szczecińskiego podsumowali konieczność płacenia podatku VAT przez spółki portowe.
14.02.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.