pc
Za prowokację uznał w niedzielę sekretarz stanu USA Rex Tillerson odpalenie w sobotę przez Koreę Płn. trzech pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jego zdaniem pokazuje to, że reżim w Pjongjangu wciąż nie jest gotów do dialogu.
Niemniej Tillerson powtórzył, że Stany Zjednoczone chcą przekonać reżim Kim Dzong Una do powrotu do stołu rozmów.
"Wystrzelenie pocisków balistycznych, jakiegokolwiek rodzaju, jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uważamy, że chodzi o prowokację, prowokację wymierzoną w Stany Zjednoczone i naszych sojuszników" - powiedział Tillerson w telewizji Fox News.
AFP przypomina, że we wtorek Tillerson cieszył się "z pewnego umiarkowania", jakie wykazał Pjongjang, powstrzymując się od nowych prób nuklearnych i balistycznych od czasu przyjęcia przez ONZ najnowszych sankcji na początku sierpnia. Także prezydent USA Donald Trump wyraził zadowolenie, że Kim Dzong Un zaczyna szanować Stany Zjednoczone.
Dziennikarz dopytywał Tillersona, czy były to błędne wypowiedzi. "Nie wiem, czy się myliliśmy - odparł sekretarz stanu. - Jest jasne, że oni (władze Korei Płn.) przekazują nam, że nie są jeszcze gotowi do całkowitej zmiany stanowiska".
Tillerson wielokrotnie wcześniej deklarował gotowość do rozmów z reżimem w Pjongjangu, ale tylko pod warunkiem powstrzymania się od prób nuklearnych i balistycznych. Władze w Waszyngtonie podkreślają, że końcowym celem ewentualnych negocjacji ma być rozbrojenie nuklearne na Półwyspie Koreańskim.
"Będziemy kontynuować naszą kampanię pokojowego nacisku" - powiedział Tillerson, podkreślając rolę współpracy z Chinami, by doprowadzić do negocjacji z Koreą Płn.
W sobotę reżim Kim Dzong Una wystrzelił trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu. Jak podało dowództwo Floty Pacyfiku USA, pierwsza i trzecia z rakiet eksplodowały na morzu, a druga przy starcie. Dowództwo zapewniło, że nie było żadnego zagrożenia dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na wyspie Guam na Pacyfiku.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore
Co z tą „Orką”? Poselska interpelacja prezentuje wątpliwości wokół transparentności wyboru oferenta
Czarter na podróż – przewóz ładunku do portu przeznaczenia
Zmiany w Zarządzie Energi S.A. Magdalena Kamińska będzie pełnić obowiązki prezesa
MSC przerejestruje statki pod indyjską flagę
Konosament – „Bailment” – jako tajna broń systemu common law
Gospodarka morska ważnym tematem w programach największych partii politycznych