• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Partnerzy portalu

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV - GospodarkaMorska.pl
Fot. Szkoła Morska w Gdyni

Szkoła Morska w Gdyni od pewnego czasu prowadzi kursy powiązane z operacjami przy użyciu statków typu jack-up. Z uwagi na ekstremalne warunki pracy tych jednostek, w kursie uczestniczyli wytypowani pracownicy administracji morskiej wydającej pozwolenia wykonywania czynności i kontrolującej ich egzekwowanie na polskich wodach terytorialnych.

– Biorąc pod uwagę przyspieszenie, które ostatnio dało się zauważyć, odnotowujemy rosnącą ilość kursantów na wszystkich szkoleniach dotyczących morskich farm wiatrowych – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.

Niecodzienną zachętą dla pracodawców jest element "Boat Transfer", realizowany za pomocą oryginalnego symulatora CTV (crew transfer vessel), czyli statku do transportu załogi i obsługi morskich farm wiatrowych - jedynego w Polsce.

– Zejście z falującej jednostki na wieżę to czynność wymagająca szczególnych umiejętności, które należy dobrze wyćwiczyć. Korzystanie z symulatora CTV pozwala na stopniowe przyzwyczajanie się do stanu morza. Można więc trenować, te konieczne do pracy umiejętności, w  kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, bez narażania zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor Naskręt.

I jak wylicza, dzięki symulatorowi, możliwe jest pozorowanie trzech stanów morza wzbogacone o efekty zwiększonego falowania, zakłóceń komunikacji radiowej, hałasu silnika, porywów wiatru, burzy, czy też opadów deszczu.

– Eskalacja utrudnień szybko skutkuje zamierzonymi rezultatami, na które czekali kursanci oraz zleceniodawcy – podkreśla dyrektor.

Szkolenie na symulatorze CTV prowadzone jest w ramach szkoleń Global Wind Organization (GWO). Rekomendowane są one szczególnie w kontekście wspomnianego już bezpieczeństwa pracowników, którzy w przyszłości podejmą się pracy przy polskich farmach wiatrowych na Bałtyku.

Administracja morska szkoliła się na symulatorze jack-up'a

W szkoleniach zorganizowanych przez Szkołę Morską w Gdyni udział wzięli w ostatnim czasie pracownicy lnspektoratu Nadzoru i Monitorowania Bezpieczeństwa Ruchu Morskiego Urzędu Morskiego w Gdyni. Mowa o kursie Jack-Up Simulator, przedstawiającym specyfikę pracy samonośnych jednostek przystosowanych do budowy i obsługi morskich turbin wiatrowych.

Swoją wiedzę rozszerzali pracownicy z zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej. Kurs był możliwością zapoznania się z problematyką pracy jednostek typu jack-up 4-leg przy budowie i obsłudze morskich turbin wiatrowych.

Jak ocenił inż. kpt. żw. zastępca dyrektora ds. inspekcji morskiej Maciej Jeleniewski z Urzędu Morskiego w Gdyni, przedstawiony zakres podstawowej wiedzy teoretycznej oraz udział w symulacji podejścia do monopala, załadunku dźwigiem elementów ciężkich oraz pre-loadingu, pozwoli zespołowi ds. MEW na pełniejsze zrozumienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem operacji przeładunkowych w porcie oraz w czasie montażu elementów morskiej elektrowni wiatrowej na akwenach morskich.

Kurs dostarczył również wiadomości z zakresu najnowszych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa stosowanych dla jednostek do budowy morskich farm wiatrowych. 

– Dzięki udziałowi w takim szkoleniu możliwa będzie realizacja zadań przewidzianych dla administracji morskiej z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na obszarach powstających MFW – podkreśla Alfred Naskręt.

Dodajmy, że od 15 czerwca Szkoła Morska w Gdyni została uznana jako Knowledge Partner Ocean Technologies Group (OTG), natomiast 25-letnia współpraca z norweską firmą Seagull wygaśnie 31 grudnia 2022 roku.

Dobrą informacją jest fakt, że Seagull został częścią OTG.

– W związku z tym połączono jego produkty i usługi z innymi markami zajmującymi się edukacją i oceną wiedzy oraz umiejętności załóg, co jeszcze lepiej zaspokoi potrzeby w zakresie szkoleń morskich. Dostępna aktualnie biblioteka OTG zawiera potężną bazę wiedzy dla każdego zainteresowanego. Co więcej, planowana jest dalsza rozbudowa i do kolejnych działań została zaproszona również Szkoła Morska w Gdyni – podsumowuje Alfred Naskręt.

O Szkole Morskiej

Szkoła Morska w Gdyni jest członkiem założycielem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz członkiem Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i Polskiego Forum Przemysłów Morskich. Szkoła działa aktywnie w Polskim Klastrze Morskim, będąc w jego władzach. W lipcu 1998 roku szkoła uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości wg standardów ISO 9001:2000 w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń o profilu morskim, przyznany przez Lloyd’s Register Quality Assurance.

Kadra dydaktyczna składa się ze 150 najlepszych w swojej dziedzinie dydaktyków i praktyków z długoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na statkach morskich, w tym instrumentalnych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, aktualnie Uniwersytecie Morskim w Gdyni, w przedsiębiorstwach żeglugowych i Administracji Morskiej oraz w zarządzaniu placówkami edukacyjnymi, w tym SDK (Studium Doskonalenia Kadr).

Dodatkowo dysponuje olbrzymią bazę techniczną, co zapewnia jej daleko zaawansowaną  samodzielność.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.