• <
BOTA_2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

jb

11.03.2023 07:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Partnerzy portalu

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 –  pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych - GospodarkaMorska.pl
Il. Edu Offshore Wind

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.

Rozwijająca się w Polsce energetyka offshorowa będzie wkrótce potrzebowała wykształconych kadr, które zasilą nie tylko budowę inwestycji ale wesprą ich realizację na poziomie urzędów, uczelni czy innych instytucji. Podczas targów zaprezentowana zostanie kompleksowa oferta kariery w branży offshore z uwzględnieniem definicji wielu zawodów, niezbędnych kwalifikacji oraz informacji, gdzie je można zdobyć. Młodzież doświadczy skali i rozmachu planowanych przedsięwzięć dzięki zgromadzonym eksponatom i pokazom. 

Doceniają inicjatywę edukacyjnych targów kariery


Targi Edu Offshore Wind to doskonała okazja do promocji działań w zakresie edukacji i rozwoju kadr, wskazanych w planach łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak i Urząd Regulacji Energetyki docenili inicjatywę i objęli targi patronatem honorowym. Wśród patronów jest też Polska Agencja Kosmiczna – tak,  technologie kosmiczne mają zastosowanie w branży offshore wind! Również ambasady takich krajów jak Dania, Francja, Niderlandy oraz Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, w których energia z wiatru stanowi ważne źródło wytwarzania energii, objęły patronatem Edu Offshore Wind. 

Program edukacyjny przygotuje uczniów do wydarzenia finałowego 


Młodzież szkół średnich województwa pomorskiego aktywnie uczestniczyła w programie edukacyjnym. Lekcje i warsztaty na żywo odbyły się już w większości miast Pomorza, które zgłosiły swoja chęć goszczenia edukatorów u siebie m.in.: Chojnice, Kwidzyn, Wejherowo, Rumia, Malbork, Skórcz, Puck, Nowy Dwór Gdański, Lębork i oczywiście kilkanaście szkół Trójmiasta. Równolegle ze spotkaniami w szkołach odbywają się lekcje online, publikowane na kanale YouTube. Tematyka lekcji obejmuje od wiedzy ogólnej na temat MEW przez szczegóły jak budowa turbin, fundamentów, trafostacji i kabli czy morskiej farmy wiatrowej aż do serwisowania i obsługi. 

Program edukacyjny to też konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, których rozstrzygnięcie nastąpi w czasie Edu Offshore Wind. 

Wystawcy – ogromne zainteresowanie ze strony ekspertów MEW


Wśród wystawców znaleźli się deweloperzy MEW, inwestorzy, czołowi przedstawiciele branży morskiej i przemysłu stoczniowego, centra szkoleniowe GWO, instytucje badawcze i środowiskowe, wyższe uczelnie, organizacje związane z branżą oraz wielu instytucji wspierających zarówno edukację jak i sektor energetyczny. Każdy podmiot znalazł swoją przestrzeń, aby zaprezentować swoje osiągnięcia w offshorze, swoją ofertę edukacyjną lub szkoleniową lub wziąć udział w panelu czy debacie jako ekspert albo poprowadzić warsztat dla uczniów.

Odwiedzający – rejestracja działa!


Główną grupą odwiedzających będą zorganizowane grupy szkolne z całego województwa. Do 1.03.br przyjazd potwierdziło już ponad 5 tys. uczniów z opiekunami. Grupy szkolne zostały podzielone na 2 tury każdego dnia. Ze względu na bardzo bogaty program, każda grupa młodzieży będzie miała swojego opiekuna – wolontariusza, który przeprowadzi młodzież wyznaczoną ścieżką, tak aby nie ominąć żadnej strefy targów. Młodzi przewodnicy są specjalnie przeszkoleni przed imprezą. Rekrutacja wolontariuszy prowadzona była m.in. przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.  

Na Edu Offshore Wind zaproszeni są też studenci, którym moją możliwość bezpośredniego kontaktu z przyszłymi pracodawcami w przyjaznej atmosferze. 

Wszystkich odwiedzających obowiązuje rejestracja online. 

Program targów Edu Offshore Wind – dla uczniów i ich rodziców, dla studentów i dla ekspertów


W ramach targów przygotowano wiele interaktywnych i interdyscyplinarnych atrakcji ale i też interesujących debat i paneli. Na odwiedzjących, oprócz bezpośrednich spotkań z ekspertami sektora morskiej energetyki wiatrowej na stoiskach, czekają dwie sceny, wyspy tematyczne, pokazy, panele i debaty. Na jednym z pokazów będzie można zobaczyć jak łączyć różne metale (pokaz lutowania). 

Na wyspie centrów szkoleniowych GWO odwiedzający zapoznają się m.in. z zasadami ratownictwa wysokościowego czy zasady udzielania I pomocy w ekstremalnych warunkach. Zobaczą też mobilne centrum szkoleniowe do pracy na wysokości! Ciekawy program zapowiada się na wyspie uczelni wyższych, który pozostanie po części niespodzianką dla uczniów i studentów. Walor edukacyjny zapewnią też eksponaty, jak np. stanowiska VR oraz symulatory i tunele aerodynamiczne czy gogle VR, które pozwolą na spacer po turbinie. Będzie można kreatywnie pomalować części skrzydeł wiatraka – takie offshorowe graffiti! Towarzyszyć temu będą warsztaty z kompetencji miękkich np. skuteczna rozmowa o pracę i wiele innych.

Dla profesjonalistów przygotowano program złożony z paneli dyskusyjnych i debat dotyczących edukacji, przygotowania kadr, roli uczelni czy niezbędnych zawodów w aspekcie tworzenia local content w Polsce. To na scenie głównej.

Dla rodziców, 14 marca o godz. 15.15, odbędzie się panel jak można wspierać dziecko w wyborze ścieżki zawodowej.  

Targi nie mogą odbyć się bez stref chilloutu oraz food trucków na zewnątrz hali. 

Hala AmberExpo będzie tętniła życiem do końca każdego dnia targowego. 

Organizatorzy dziękują wszystkim Partnerom i Wystawcom za wspólne tworzenie programu I Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind. 

Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk. 

Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. 

Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny dla uczniów w grupach zorganizowanych, rodziców oraz studentów a także przedstawicieli mediów. Obowiązuje rejestracja online. 

Targi odbywają się 14 – 15 marca 2023 od godz. 9.00 do 17.00

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo, ul. Żaglowa 11, 80-506 Gdańsk.

Po więcej informacji oraz szczegółowy program, udostępniany sukcesywnie, zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe: LinkedIn, Facebook, YouTubeInstagram.


Główny partner medialny

Partnerzy medialni


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.