• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

Partnerzy portalu

Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg
Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg, fot. Kongsberg

W III kwartale 2023 Kongsberg osiągnął przychody 10 miliardów NOK ze sprzedaży produktów i usług. Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost przychodów wyniesie 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformował Geir Håøy, Prezes i CEO Kongsberg Group w ostatni piątek października. Jako sukces tego roku prezes Kongsberga podaje kontrakt z Polską o wartości 16 mld NOK z września 2023 r.

– Dzięki dużej aktywności dwóch działów Grupy Kongsberg, Kongsberg Maritime, który uzyskał 21% wzrost sprzedaży, oraz Kongsberg Defence & Aerospace, firma uzyskała zysk operacyjny w wysokości 1,3 miliarda NOK – podkreśliła Met Toft Bjørgen, EVP, CFO Kongsberg Group.

Wyniki III kwartału są imponujące. Wartość nowych kontraktów wyniosła 11,3 mld  NOK – informuje dyrektor finansowa Kongsberg. Przychody operacyjne wyniosły 10 mld NOK w porównaniu do 7,7 mld NOK w III kwartale ub.r., co oznacza wzrost o 29%. EBITDA osiągnęło 1,6 mld NOK w porównaniu z 1,4 mld NOK w III kwartale ub.r. EBIT wyniosło 1,3 mld NOK, w porównaniu z 1,0 mld NOK w III kwartale ub.r.
Rekordowy kontrakt z Polską

Agencja Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) podpisały umowę na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile).

Marynarka Wojenna RP operuje dwoma systemami w brzegowych dywizjonach rakietowych. Kontrakt na pierwszy zestaw podpisano w 2008 r. i działa od 2012 r. Drugi zestaw zamówiono w 2014 r. i wprowadzono do systemu obrony w 2017 r. Spółka PIT-RADWAR współpracowała z Kongsbergiem przy realizacji obu kontraktów.

– Druga z umów, którą ze strony PGZ zawarły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., zapewnia transfer wiedzy i technologii dotyczącej serwisowania i produkcji rakiet NSM. Dla WZE S.A. jest to rozszerzenie już posiadanych kompetencji w obrębie techniki rakietowej o możliwie najwyższy i dozwolony eksportowo poziom – informuje w komunikacie dostawca. O umowie pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.

– To największy pojedynczy kontrakt w historii firmy Kongsberg i ważny kamień milowy w naszej ponad 200-letniej historii. Polska jest długoterminowym partnerem i jesteśmy dumni, że podpisaliśmy tę umowę – mówi Håøy. – Wraz ze zmienioną sytuacją bezpieczeństwa w Europie, Polska jest zdeterminowana zabezpieczyć ważne zdolności obronne, a dla Kongsberga jako partnera przemysłowego zapewnia to przewidywalność inwestycji i dalszego budowania potencjału, aby sprostać tym potrzebom – twierdzi Håøy.

We wstępie do raportu za III kwartał 2023 r. Geir Håøy pisze: „Żyjemy w niespokojnym świecie, w którym zachodzą szybkie zmiany, w którym istnieje zapotrzebowanie na wyższy stopień bezpieczeństwa, większą stabilność i przejście w stronę ekologicznej restrukturyzacji przemysłu”. Podkreśla, że jest „dumny z pracy, którą wykonujemy we współpracy z klientami, środowiskami badawczymi i rządom, aby coś zmieniły w rozwiązywaniu tych ważnych globalnych wyzwań i zapotrzebowanie na nasze rozwiązania technologiczne rośnie. Jesteśmy zatem dobrze przygotowani do dalszego wzrostu i tworzenia wartości”.

Rekordowy portfel


Kongsberg posiada portfel zamówień o wartości ponad 69 miliardów NOK i ma szansę na dalszy rozwój w nadchodzących latach. Wymaga to zwiększenia wydajności w zakresie pracowników, sprzętu, a także nowej i bardziej wydajnej produkcji i budynków – informuje norweska firma w komunikacie.

W tym roku zainwestowano ponad 1,4 miliarda NOK w aktywa trwałe. Z tego ponad 600 milionów NOK przeznaczono na budowę nowej fabryki rakiet w Kongsberg. Fabryka zostanie ukończona latem 2024 r. Ponadto spółka inwestuje w nowe i istniejące zakłady w kilku lokalizacjach w Norwegii i poza nią. Dokonywane są ciągłe inwestycje w rozwój produktów, zarówno związane z rozwojem nowych systemów, jak i dalszym rozwojem już istniejących.

Walka o klimat – dobry klimat dla biznesu


– Kongsberg posiada szerokie portfolio produktów związanych z bezpieczeństwem, nadzorem i redukcją śladu węglowego poprzez alternatywne źródła energii i bardziej efektywne wykorzystanie energii. Co roku inwestujemy znaczne kwoty w nowe rozwiązania i dalszy rozwój istniejącego portfolio – mówi Håøy. – Jeśli świat ma osiągnąć swoje ambicje klimatyczne, każdy musi wnieść swój wkład. Jednocześnie ważne jest, aby te inwestycje były zrównoważone finansowo. Inwestowanie w rozwój produktów jest zatem jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla zrównoważonej przyszłości – podkreśla prezes Kongsberga.

Na koniec trzeciego kwartału Kongsberg miał portfel zamówień wynoszący 69,2 mld  NOK, z czego produkty o wartości 10,5 miliarda NOK zostaną dostarczone w czwartym kwartale 2023 roku.

To efekt tego, że w 2023 r. wartość zamówień na produkty i usługi wyniosła 33,3 mld NOK. Przychody operacyjne na koniec III kwartału br. wyniosły 28,7 mld NOK w porównaniu do 22,4 mld NOK w okresie 3 kwartałów ub.r., co oznacza wzrost o 28%. EBITDA wyniosło 4,4 mld NOK w porównaniu z 3,2 mld NOK. Marża EBITDA wzrosła do 15,2% w porównaniu do 14,3% w ub.r. EBIT wyniosło 3,3 mld NOK w porównaniu z 2,2 mld NOK.

– Podczas Dnia Rynków Kapitałowych w 2022 r. poinformowaliśmy, że naszą ambicją jest osiągnięcie przychodów w wysokości ponad 40 miliardów NOK w 2025 r. – podkreśla Håøy. – Nasze tempo wzrostu jest wyższe niż wcześniej przewidywano i najprawdopodobniej osiągniemy ten cel przed terminem. Mamy rekordowo wysoki portfel zamówień i nigdy nie doświadczyliśmy większego popytu na całe portfolio Kongsberga. Ambicją Kongsberga jest kontynuacja naszej podróży rozwojowej – podsumowuje prezes spółki.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.