• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Siły międzynarodowe ogłaszają koniec i sukces antynarkotykowej operacji "Crimson Barracuda"

29.04.2024 16:06 Źródło: Combined Maritime Forces
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Siły międzynarodowe ogłaszają koniec i sukces antynarkotykowej operacji "Crimson Barracuda"

Partnerzy portalu

Fot. Combined Maritime Forces

Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) pod kanadyjskim dowództwem podsumowały zakończoną 14 kwietnia operację pk. "Crimson Barracuda", mającą na celu zwalczanie przemytników narkotyków na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Podkreślają tu zaangażowanie państw w walkę z narkobiznesem i powstrzymywanie działalności przestępczej.

Podczas operacji jednostki marynarek wojennych Indii, USA i Wielkiej Brytanii, wsparte przez Straż Wybrzeża USA, przechwyciły około 4 917 kg narkotyków. Wśród kilku spektakularnych akcji dwie miały miejsce tego samego dnia. Indyjskie i amerykańskie siły powietrzne, a także kanadyjski wywiad z użyciem satelit  prowadziły obserwację i rozpoznanie podejrzanych statków, przyczyniając się do sukcesu operacji. Fregata typu Duke HMS Lancaster przechwyciła ponad 800 kg haszyszu, 390 kg metamfetaminy i 110 kg heroiny 10 kwietnia. Później tego samego dnia, kuter szybkiego reagowania USCGC Clarence Sutphin Jr (WPC 1147) zarekwirował 257 kg metamfetaminy, 311 kg haszyszu, 17 kg amfetaminy i 92 kg heroiny. Następnego dnia HMS Lancaster przejął i zniszczył 2 000 kg haszyszu z dhow (tradycyjna, arabska łódź żaglowa, obecnie nazwa używa także wobec jednostek z innym napędem), uniemożliwiając wykorzystanie narkotyków do finansowania działalności przestępczej.

Fregata INS Talwar zajęła inny dhow, a zespół sił specjalnych skonfiskował 453 kg metamfetaminy, 71 kg heroiny i 416 kg heroiny. Akcja ta była również pierwszą Marynarki Wojennej Indii jako członka CMF, która dołączyła w listopadzie ubiegłego roku.

- Operacja "Crimson Barracuda" była wielkim sukcesem, który można przypisać silnej współpracy między krajami członkowskimi CMF. Jestem niezwykle dumny z pracy wykonanej podczas tej skoncentrowanej operacji. Dowodzi to wartości pracy jako wielostronny zespół w celu powstrzymywania i zakłócania działalności przestępczej i terrorystycznej na morzu - powiedział kmdr Colin Matthews, dowódca CTF 150 z Kanadyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej.

Operacja Crimson Barracuda miała na celu przeciwdziałanie nielegalnej działalności morskiej, prowadzonej przez grupy przestępcze i terrorystów. W ramach swojego przedsięwzięcia międzynarodowe siły morskie intensyfikują zwalczanie przemytu broni, narkotyków i innych nielegalnych substancji na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i Zatoce Omańskiej. Operacja zakończyła się oficalnie dwa tygodnie temu, obecnie jest podsumowywana, a zaangażowane strony wyciągają wnioski.

CTF 150 jest jedną z pięciu grup zadaniowych w ramach Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces), największego na świecie międzynarodowego partnerstwa morskiego. Połączone Siły Morskie zrzesza 42 państwa, stojące na straży międzynarodowego porządku opartego na przestrzeganiu międzynarodowego prawa morskiego, promując bezpieczeństwo i stabilność na obszarze 3,2 miliona mil kwadratowych, obejmujących najważniejsze na świecie trasy żeglugowe, zarówno w kwestii wykorzystywania ich przez legalnych armatorów, jak i grupy terrorystyczne oraz przemytnicze. Podobnie jak w przypadku handlu morskiego, to właśnie statkami przewozi się najwięcej kontrabandy, która potem z wykorzystaniem różnych metod trafia do odbiorców na całym świecie. Aby skutecznie realizować swoje działania przestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi, stanowiąc rosnące wyzwanie dla służb porządkowych. Misją CTF 150 na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i Zatoce Omańskiej jest odstraszanie i zakłócanie zdolności podmiotów niepaństwowych do transportu drogą morską broni, narkotyków i innych nielegalnych substancji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.