• <
mewo_2022

Allseas uzyskuje kontrakt dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker na Morzu Bałtyckim

rk

29.04.2024 16:29 Źródło: Allseas
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Allseas uzyskuje kontrakt dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Fot. Allseas

Allseas otrzymał kontrakt na transport i instalację dwóch głównych podstacji dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker, leżącej na niemieckiej części Morza Bałtyckiego, opracowanej przez operatora przesyłowego 50Hertz.

Planowana morska farma wiatrowa Gennaker jest zlokalizowana 15 kilometrów od wybrzeża Niemiec, w regionie Meklemburgia-Pomorze Przednie. w pobliżu półwyspu Darß. Zapewniając moc niemal 900 MW ma być dzięki temu największą i najpotężniejszą jak dotąd morską farmą wiatrową na Bałtyku. Jest budowana pod nadzorem Gennaker GmbH, spółki zależnej Skyborn Renewables. Zgodę na budowę wydano w maju 2019 roku. Projekt ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych Niemiec z racji na to, że do 2030 roku dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych mają wzrosnąć do 80%.

Kontrakt, przyznany przez holendersko-belgijskie konsorcjum HSI - HSM Offshore Energy, Smulders i Iv dotyczy platform konwertorowych Gennaker West (OSS-DarB) i East (OSS-Zingst), wraz z obsługą fundamentowych kotwic ssących. Za dostawę obu platform jest odpowiedzialna spółka joint venture HSI.

W związku z realizacją kontraktu Allseas wdroży swój ciężki statek dźwigowy Pioneering Spirit. Zamierza wykorzystać jego możliwości transportowe i dźwigowe do zainstalowania fundamentowych kotwic ssących i ich górnej części o długości 61 metrów i szerokości 34 metrów. Wszystkie związane z tym działania mają zostać przeprowadzone podczas jednej operacji na morzu. W zamierzeniu, oprócz przyspieszenia prac, ma zapewnić również bezpieczeństwo i zmniejszenie potencjalnych emisji CO2 do wody i atmosfery, jednocześnie zapewniając, że prowadzone instalacje będą szybsze, a wykonana infrastruktura bezpieczniejsza.

Ten kontrakt ma wzmacniać Alsseas w zakresie instalacji morskich elektrowni wiatrowych oraz zapewnić kluczową rolę statku Pioneering Spirit w dostarczaniu krytycznych aktywów dla morskiej energetyki wiatrowej i innych, podobnych inwestycji w całej Europie.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.