• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rozpoczęły się próby morskie chińskiego lotniskowca Fujian

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczęły się próby morskie chińskiego lotniskowca Fujian

Partnerzy portalu

Fot. CCTV

Chińskie władze potwierdziły przewijające się w mediach informacje o rozpoczęciu prób morskich najpotężniejszego okrętu, jaki powstaje w krajowym zakładzie stoczniowym. Fujian będzie trzecim lotniskowcem, jaki znajdzie się w wyposażeniu Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

O tym, że Chiny prowadzą próby morskie budowanego od 2015 roku okrętu mówiło się od kilku dni. W mediach społecznościowych pojawiały się nawet pierwsze zdjęcia, wskazujące że dwa lata po wodowaniu jednostki prace są na tyle zaawansowane, że mogą wejść w kolejny etap. Próby morskie to kluczowy moment, który ma potwierdzić gotowość okrętu do przekazania zamawiającemu, gdy są prowadzone końcowe prace związane z doposażaniem lotniskowca.

Fujian jest pierwszym okrętem w swojej serii. typu 003 i trzecim tej klasy, jaki ma służyć w siłach morskich Chin, po Liaoning (wcielonym w 2012, powstałym na bazie sprzedanego przez Rosję kadłuba planowanego Wariaga), określanym jako typ 001, a także Shandong (typ 001A lub 002), w służbie od 2019 roku. Ma 300 metrów długości i do 80 000 ton maksymalnej wyporności. Napęd ma być konwencjonalny o mocy 160 MW. Na swoim pokładzie i w hangarach ma przewozić do ok. 60 samolotów i śmigłowców.

Chiny dążą do wzmocnienia swoich sił morskich, dążąc do zapewnienia sobie dominacji morskiej w Azji. Budują nowe jednostki zarówno dla marynarki wojennej i straży wybrzeża, dzięki czemu posiada potencjał ustępujący tylko USA. Choć liczebnie ma nawet więcej jednostek nawodnych, nie są one uważane za porównywalne pod kątem jakości.

Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, próby morskie rozpoczęły się oficjalnie 1 maja, z samego rana, gdy okręt opuścił stocznię w Szanghaju, Jiangnan Shipyard.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.