• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

Fot. MW Chin

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.

Wideokonferencja ministrów obrony była następstwem niedawnej rozmowy telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła "odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją" obu mocarstw.

Austin "podkreślił wagę poszanowania swobody żeglugi na pełnym morzu, gwarantowanej przez prawo międzynarodowe, szczególnie na Morzu Południowochińskim" – czytamy w komunikacie Pentagonu.

Chiny roszczą sobie pretensje do prawie całego Morza Południowochińskiego, konfliktując się przy tym z innymi krajami. W ostatnim czasie na spornych obszarach dochodziło do incydentów z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin, które są sojusznikiem USA.

Minister obrony USA poruszył również temat "niesprowokowanej inwazji Rosji oraz następującej po niej wojny na Ukrainie", a także niedawnych prowokacji rakietowych Korei Północnej – przekazał rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

Minister Dong Jun powiedział, że Chiny i USA powinny poszukiwać sposobów na pokojowe współistnienie oraz budować wzajemne zaufanie poprzez pragmatyczną współpracę wojskową na zasadzie unikania konfliktów i konfrontacji – podały chińskie media.

Chiński minister oświadczył również, że Waszyngton powinien uznać stanowisko Pekinu w sprawie Morza Południowochińskiego i uszanować suwerenność oraz prawo morskie Chin. Podkreślił, że kwestia Tajwanu stanowi "rdzeń kluczowych interesów Chin".

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zacieśniały współpracę z Rosją w wielu dziedzinach, w tym wojskowej. Biały Dom ocenił niedawno, że Chiny wspierają rosyjski przemysł zbrojeniowy, ale nie ma dowodów, by bezpośrednio dostarczały Moskwie broń.

Poprzednia rozmowa Austina z chińskim ministrem obrony, którym wówczas był Wei Fenghe, miała miejsce w 2022 roku w kuluarach spotkania przedstawicieli państw Azji Południowo-Wschodniej w Kambodży – przypomniała agencja Reutera.

wia/ san/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.