• <
smartre_2023

Rusza terminal w Porcie Morskim Police

20.12.2022 22:50

Partnerzy portalu

Rusza terminal w Porcie Morskim Police - GospodarkaMorska.pl
Fot. Youtube/Grupa Azoty

W czwartek, 22 grudnia, odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszej dostawy gazu do terminalu w Policach. Oznacza to, że zapowiadana inwestycja Portu w Zachodniopomorskiem rozpocznie funkcjonowanie.

Już pojutrze do terminalu gazowego w Porcie Morskim Police przybędzie pierwsza dostawa LPG. 23 tys. ton propanu zostanie użyte do produkcji polimerów w nowej fabryce Grupy Azoty. Surowiec przypłynie na mierzącej 179 m długości gazowcu Guadelupe Explorer. Jednostka jest obecnie w drodze między Szwecją a Danią.

Fabryka polimerów na ukończeniu


Tymczasem budowa fabryki Polimery Police jest bliska ukończenia. Inwestycja, realizowana przez Grupę Azoty, rozwinie rynek petrochemiczny w Polsce. W fabryce powstawać będzie polipropylen w trzech typach (homopolimery, kopolimery typu impact i kopolimery typu random) – półprodukt niezbędny do produkcji m.in. plastiku. Otwarcie inwestycji zapowiadane jest obecnie na pierwszy kwartał 2023 roku.

Nowa trakcja kolejowa


W związku z otwarciem inwestycji Port Police czeka też budowa nowej linii kolejowej. Już w 2020 roku firma Multiconsult podpisała z PKP umowę na budowę nowych torów doprowadzonych bezpośrednio do Portu. Linia 437 powstanie dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości prawie 3,5 miliona euro. W ramach tej kwoty powstać ma także wiadukt pociągnięty nad drogą krajową nr 114. PKP, cytowane przez serwis Rynek Infrastruktury, informuje, że inwestycja ma także zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 roku.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.