• <
BOTA_2023

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

gs

15.12.2022 23:54 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

Partnerzy portalu

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police - GospodarkaMorska.pl
Budowa gazociągu Goleniów-Lwówek. For. Gaz-System

Gaz-System podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police na terenie Rezerwatu Olszanka - podał w czwartkowym komunikacie operator polskiego systemu przesyłu gazu. Inwestycja jest strategiczna dla Pomorza Zachodniego. Ma zwiększyć przesył tonażu na trasie Świnoujście-Szczecin.


Ponad 60% trasy inwestycji zostanie pokonane bezwykopowo z wykorzystaniem technologii HDD. Jak podaje Gaz-System, będzie to:  ok. 2010 m na terenie Rezerwatu Olszanka, ok. 1415 m na terenie pól refulacyjnych Mańków (umożliwiających funkcjonowanie toru wodnego Szczecin - Świnoujście) oraz ok. 881 m i 570 m na terenach podmokłych w rejonie gminy Police.

Jak podano w komunikacie, podpisana z NDI Energy umowa obejmuje ułożenie nowego gazociągu o łącznej długości 7,6 km i demontaż istniejącej infrastruktury, zlokalizowanej na terenie gmin Stepnica i Police w woj. zachodniopomorskim. Dzięki niej "powstaną lepsze warunki do swobodnej migracji chronionych gatunków oraz rozwoju fauny i flory w Rezerwacie Olszanka" - podkreślono.

Nowy gazociąg zastąpi istniejącą infrastrukturę. Operator w komunikacie zapewnił, że na przebudowie gazociągu znajdującego się na dnie Zatoki Odrzańskiej skorzysta zarówno gospodarka, jak i środowisko naturalne. "Gazociąg Goleniów-Police jest jednym z ważniejszych elementów sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim. Zasila on w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Jego przebudowa zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu dla całej aglomeracji szczecińskiej.

Dzięki ułożeniu gazociągu głęboko pod dnem terenu zatoki możliwe będzie zwiększenie rzecznego transportu śródlądowego o większym tonażu na trasie Świnoujście - Szczecin. Natomiast efektem środowiskowym demontażu istniejącego gazociągu na terenie Rezerwatu Olszanka będzie ograniczenie ilości cyklicznych działań eksploatacyjnych w tym rejonie, co zapewni spokój i bezpieczny rozwój mieszkańcom rezerwatu - podano.

Prace budowlane w rejonie Rezerwatu Olszanka i Roztoki Odrzańskiej zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował przekroczenie metodą przewiertu Roztoki Odrzańskiej i został zakończony w 2021 roku. Wykonano tam pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Drugi etap prac zakończy się do 2025 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.