• <
smartre_2023

Ekologiczny serwis feederowy w GCT

15.12.2022 23:58

Partnerzy portalu

Ekologiczny serwis feederowy w GCT - GospodarkaMorska.pl

Do terminalu Hutchison Ports Gdynia zawijają ekologiczne, napędzane LNG kontenerowce feederowe linii Containerships należącej do CMA CGM.

Statki Containerships świadczą usługi feederowe dla oceanicznych linii CMA CGM. Zawijają do terminalu Hutchison Ports Gdynia od listopada w ramach dwóch serwisów. Trasa pierwszego z nich, w ramach którego kontenerowce pojawiają się w Gdyni dwa razy w tygodniu, to Bremerhaven – Hamburg – Gdynia – Kłajpeda – Ryga – Gdynia. Jednostka za pierwszym razem płynie do Gdyni w celach importowych bezpośrednio z Hamburga, za drugim razem zaś zabiera kontenery eksportowe.

Drugi serwis zawija do GCT raz w tygodniu, a jego trasa to: Kłajpeda – Norrkoping – Gavle – Rauma – Gdańsk – Gdynia – Bremerhaven – Hamburg.
Oba połączenia obsługiwane są w całości przez linie Containerships, będące częścią jednej z największych firm żeglugowych – CMA CGM. Dzięki obu serwisom polscy eksporterzy mogą w łatwy sposób wysyłać swoje towary na cały świat dzięki połączeniom oceanicznym CMA CGM.

W ramach serwisów do Hutchison Ports Gdynia wpływają m.in. statki napędzane LNG, jak Containerships Stellar czy Containerships Borealis. Te siostrzane jednostki zostały oddane do eksploatacji w 2021 roku, mierzą po 170 metrów długości i mogą zabrać na pokład 1380 TEU. Statki mogą rozwinąć prędkość do 19 węzłów, ale co najważniejsze, są napędzane skroplonym gazem ziemnym, co znacznie obniża emisje generowane przez jednostki. Na Morzu Bałtyckim od 2015 roku obowiązują restrykcyjne normy emisji tlenków siarki przez statki, a wykorzystanie LNG przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń.

GCT Hutchison Ports Gdynia jest terminalem kontenerowym dysponującym m.in. nabrzeżem głębokowodnym, które umożliwia przyjmowanie nawet 400-metrowych kontenerowców, a zatem największych, jakie mogą pojawić się na Bałtyku. Terminal jest częścią CK Hutchison Holdings Ltd, jednej z największych na świecie spółek specjalizujących się w operacjach portowych. Grupa jest obecna w 26 krajach.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.