• <
mewo_2022

Baltic Power. Od koncepcji do budowy [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.

Aktualnie Baltic Power koncentruje się na prefabrykacji elementów farmy. Po tym etapie rozpocznie się instalacja w obszarze morskim. Trwają już także pierwsze prace budowlane na lądzie. – Tam na co dzień już widać postęp prac i powstające budynki technologiczne dla naszej stacji lądowej – zapewnia Piotr Ostrowski. Jednocześnie zwraca uwagę, że to bezpośredni rezultat kompetencji i zaangażowania odpowiadających za inwestycję ekspertów. – Do sukcesu przyczynił się przede wszystkim niesamowity zespół projektowy, z którym mam przyjemność pracować od samego początku. To było bardzo intensywne pięć i pół roku, od decyzji o rozpoczęciu prac na projekcie do osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej i zamknięcia finansowania – podkreśla. – Otrzymaliśmy również niesamowite wsparcie od udziałowców projektu, zarówno ze strony Orlenu, jak i ze strony Northland Power, żeby stworzyć taki zespół, żeby funkcjonować w strukturze, która z perspektywy naszego rynku krajowego wydaje nam się unikatowa – dodaje.

Dzięki swojemu doświadczeniu Baltic Power ma konkretną perspektywę na temat tego, co można i warto usprawnić w regulacjach. Ostrowski zaznacza, że zmiany w przepisach mogą wspomóc efektywne wdrażanie projektów energetyki morskiej, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju branży. – Mamy zamiar podzielić się tą wiedzą, bo zidentyfikowaliśmy szereg elementów, które można usprawnić w zakresie regulacji. Warto wspomnieć o takich obszarach, jak potrzebne zmiany w zakresie prawa budowlanego, geologicznego, samej ustawy offshore'owej, ustawy o bezpieczeństwie morskim – wymienia.

Należy również mieć na uwadze trudne okoliczności makroekonomiczne. – Ostatnie informacje, które do nas docierają, chociażby z rynku amerykańskiego, że kolejne projekty są zamrażane, pokazują, że rośnie presja cenowa ze strony łańcucha dostaw i jest to niewątpliwie element, z którym trzeba się zmierzyć. Wydaje mi się, że jest to też coś, na co powinien baczną uwagę zwrócić regulator, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym – mówi Piotr Ostrowski. Przyznaje również, że sytuacja związana z inflacją i wojną w Ukrainie była bardzo mocno odczuwalna w procesie przygotowania inwestycji Baltic Power. Na szczęście tempo pracy pozwoliło spółce uniknąć większych kłopotów i szybko zabezpieczyć łańcuch dostaw, co przełożyło się na pozytywne wskaźniki finansowe projektu.

Patrząc w przyszłość, trzeba też zwrócić uwagę na rozwijanie łańcuchów dostaw, zwłaszcza pod względem ich pojemności. Ostrowski podkreśla, że problemem jest także konkurencja ze strony firm chińskich, która może wzrosnąć, o ile kwestie cenowe nie zostaną zaadresowane na poziomie europejskim.

Aktualnie wszystkie kontrakty są zawarte, a finansowanie projektu jest zamknięte, co pozwala spółce skupić się na realizacji prac z dostawcami. Piotr Ostrowski wspomina także, że dojście do tego etapu wymagało wiele pracy we wszystkich strumieniach projektowych, co z kolei pozwoliło spółce zdobyć zaufanie 25 międzynarodowych instytucji finansujących.

Z perspektywy Ostrowskiego, badania środowiskowe, geotechniczne, pomiary wietrzności oraz wstępne prace inżynieryjno-analityczne to kluczowe elementy na wczesnym etapie dewelopmentu. Ocenia, że inwestycja w dostawców polskich przynosi znakomite rezultaty i jest korzystna dla całej branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. – Co ważne, firmy realizujące tego typu działania na etapie dewelopmentu są dostępne na rynku polskim. My znakomitą większość naszych badań, zrealizowaliśmy w oparciu o dostawców polskich – zapewnia.

Zintegrowany zespół projektowy, szerokie kompetencje i efektywność współpracy pozwoliły osiągnąć wyznaczone cele i co w tym przypadku najważniejsze – zgodnie z przyjętym harmonogramem. Mając zabezpieczone umowy i kontrakty zespół Baltic Power skupia się na realizacji swojego pionierskiego projektu. Dzięki zgromadzonym doświadczeniom z zakresu regulacji, Baltic Power dzieli się wiedzą, przyczyniając się do postępu branży. W partnerstwie z firmami krajowymi i międzynarodowymi Baltic Power wytycza szlaki dla polskiego sektora offshore wind.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.