• <
BOTA_2023

Zielone światło dla portu instalacyjnego w Świnoujściu

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zielone światło dla portu instalacyjnego w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Zielone światło dla portu instalacyjnego w Świnoujściu  - GospodarkaMorska.pl

– Podpisałem decyzję umożliwiającą PKN Orlen rozpoczęcie pierwszych prac związanych z budową terminalu instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi morskich farm wiatrowych – poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Decyzja zapadła w zaledwie trzy miesiące od prezentacji projektu.

W październiku informowaliśmy, że w Świnoujściu powstanie portal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych zaś w Szczecinie fabryka turbin Vestas. Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 r., natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 r.

Umowę na dzierżawę portowych terenów pod terminal instalacyjny podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie.

– Kiedy w grudniu ub. roku pojawiła się możliwość nabycia nowych terenów portowych w Świnoujściu, skorzystaliśmy z przysługującego nam prawa pierwokupu. Wiedzieliśmy, że będzie to idealne miejsce na lokalizację tam terminalu instalacyjnego – mówił w listopadzie Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Zgoda wojewody


W styczniu 2023 r. wojewoda wydał dzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej "Gryfia".

Zadowolenie wyraził prezes koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek, który w ubiegłym roku ogłosił plan budowy terminala.

Sam terminal powstanie na 20 hektarach. Będzie posiadał infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty.

W ramach inwestycji powstaną nabrzeża o długości około 485 m, głębokości technicznej 12,5 m. Będą one wysunięte o 25 m na wodę, o nośności 50 kN/m2, z 10 stanowiskami do wstępnego montażu wież o nośności 500 kN/m2. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15 MW każda.

Warto dodać, że przygotowana na zlecenie ZMPSiŚ analiza nawigacyjna potwierdziła możliwość obsługiwania statków typu jack-up wykorzystywanych do transportu i montażu największych turbin wiatrowych (14+ MW). Realna możliwość zrealizowania budowy terminala instalacyjnego to koniec 2024 r.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.