• <
attis_konferecnja_2024

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Partnerzy portalu

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.

Operacja odbyła się przy udziale specjalistycznego dźwigu pływającego, który został sprowadzony do Gdańska na tę okazję z Norwegii. Jego udźwig wynosi aż 800 ton.

Po podniesieniu trafostacji, dźwig podpłynął do barki i ulokował ją we właściwym miejscu. Umocowana na barce konstrukcja trafostacji powstawała w Mostostalu Pomorze od czwartego kwartału 2021 roku.

– Waży 388 ton. W naszym zakresie była prefabrykacja konstrukcji głównej oraz jej montaż, instalacja wyposażenia, czyli drabin, schodów i barierek, a także zabezpieczenie antykorozyjne – mówi Magdalena Osowska, specjalista ds. marketingu z Mostostal Pomorze SA.

Przeładowany element, który Mostostal Pomorze buduje dla zamawiającego z Danii, jednego z głównych klientów spółki, będzie częścią dużej trafostacji. – Po przeładunku popłynie do Danii, gdzie zostanie wbudowany w dużą trafostację. Finalnie zostanie zainstalowany na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, o mocy 800 megawatów – informuje.

Największa konstrukcja w tym roku

House, który mierzy 36 x 21 x 13 metrów jest największym elementem, który Mostostal Pomorze budował w 2022 roku.

– Realizacja projektu trwała trzy kwartały, rozpoczynając od opracowania technologicznego, kończąc na wykonaniu powłok antykorozyjnych – mówi Rafał Grabowski, kierownik projektu w firmie.

Największym ryzykiem na tego typu projektach jest ciągłe przeprojektowywania i wprowadzanie zmian na wykonanej już konstrukcji.

– Dodatkowo w trakcie realizacji występowały problemy w łańcuchu dostaw stali, co miało istotny wpływ na wydłużenie terminu realizacji. Cały nasz zespół pracował na to, aby zminimalizować ryzyka i wykonać konstrukcję w najwyższej jakości i możliwie najkrótszym terminie. Proces produkcji tego typu konstrukcji jest czasochłonny, wymaga wykwalifikowanego personelu, doświadczonego nadzoru i nieustannych inspekcji, zarówno z naszej strony, jak i przedstawicieli klienta aby sprostać bardzo wysokim wymaganiom, jakie stawia rynek offshore – dodaje kierownik.

Magdalena Osowska podkreśla na koniec, że Mostostal Pomorze na co dzień przygotowuje zlecenia dla sektora oil&gas, a także offshore wind, dla którego prócz trafostacji, firma produkuje konstrukcje wyposażeniowe, m.in. te, które są montowane na wieżach wiatrowych aby zapewnić dostęp dla załóg serwisowych.

– Zapotrzebowanie na projekty offshore jest duże, a Mostostal Pomorze ma wieloletnie doświadczenie w ich produkcji, m.in. na rynki skandynawskie – kończy Osowska.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.