mk
To była prawdziwa gratka dla fanów żaglowców i żeglarstwa. W niedzielę (9.04) odbył się pierwszy dzień otwarty na żaglowcu Zawisza Czarny. W tym roku czekają nas jeszcze trzy takie wydarzenia.
Dzień otwarty poświęcony był węzłom, linom i splotom - wszyscy chętni mogli przy trapie pobrać kartę z mapką statku, na której potwierdzali zaliczenie kolejnych punktów. Na pierwszym z nich, na dziobie na prawej burcie, można było nauczyć się knagować linę na naglu oraz ją buchtować.
Następne zadanie polegało na podniesieniu lub opuszczeniu sztafoka - jednego z przednich żagli. Potem ścieżka wiodła pod pokład, do kubryku, czyli miejsca, w którym podczas rejsu załoga śpi, je, oraz spędza czas wolny. Tam bosman pokazywał, jak zrobić ozdobną opaskę turecką, którą później można było zabrać na pamiątkę. Dalej uczestnicy udawali się na spardek, czyli w okolice koła sterowego, gdzie mogli poznać podstawowe żeglarskie węzły. Ostatni punkt znajdował się na rufie, a zadanie polegało na dorzuceniu rzutką na brzeg - podobnie, jak robi się to, kiedy statek cumuje przy nabrzeżu.
W ciągu całego dnia przez Zawiszę przewinęło się około 200 osób. Dzień nie mógłby się odbyć bez udziału wolontariuszy - harcerzy: Julki z 51 Wodnej Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej "Rozbitkowie", Klaudii z 27 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej "Pajęczaki", Adriana ze Szczepu Reaktywacja z Redy oraz Konrada z 59 Gdyńskiej Drużyny Harcerzy "Knieja". Sponsorem żaglowca Zawisza Czarny i partnerem dni otwartych jest Grupa Energa.
Rozkład dni otwartych z na pokładzie Zawiszy Czarego
10 czerwca - trening ekstremalnego biegu z przeszkodami (obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, ale każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć zmagania zawodników);
23 czerwca - Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny;
17 września - "Kuchnie 4 stron świata" - okrętowy kucharz wraz z wolontariuszami przygotuje potrawy z krajów, które w swojej historii odwiedził Zawisza Czarny.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach
00:08:42
Zobacz największy jacht świata należący do arabskiego miliardera
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy
Branża offshore wind ponownie spotyka się w Sopocie. Trwa VI edycja regat PIMEW
Olimpijskie Centrum Żeglarskie w Gdyni z dofinansowaniem od Ministerstwa Sportu i Turystyki
Kambodża buduje pierwsze w Azji „żywe” muzeum podwodne. Sztuka z ochroną oceanu
Lürssen przekazał 134-metrowy superjacht Deep Blue. Jednostka zmierza do Wielkiej Brytanii
Rumia walczy o poprawną odmianę swoje nazwy. Rozpoczyna walkę z drugim "i"