• <

Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Partnerzy portalu

Jezioro Maggiore, fot. Isiwal/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Uczestnicy tragicznego rejsu małym statkiem turystycznym po jeziorze Maggiore na północy Włoch, który zatonął w niedzielę, być może szpiegowali rosyjskich oligarchów w rejonie, gdzie kupują wille i hotele. Taką tezę przedstawił dziennik „Corriere della Sera” cztery dni po wypadku, w którym zginęło trzech agentów włoskiego i izraelskiego wywiadu oraz partnerka właściciela jednostki - Rosjanka.

To, co stało się na jeziorze, okazało się szpiegowską historią w pełnym wymiarze - zauważa się w komentarzach. Okazało się, że 18 z 19 osób uratowanych po tym, gdy podczas nagłej burzy mały statek przewrócił się i poszedł na dno, to agenci wywiadu Włoch i Izraela. Są także wśród ofiar wypadku.

Ośmiu Izraelczyków zostało natychmiast ewakuowanych do swojego kraju prywatnym odrzutowcem wykorzystywanym do lotów specjalnych. Równie szybko zniknęli Włosi, którzy nocowali przy mediolańskim lotnisku Malpensa.

W niewyjaśnionych do końca okolicznościach zniknęli także ci rozbitkowie, którym udzielono pomocy w szpitalu.

Nowy trop tej pełnej zagadek historii to według mediolańskiego dziennika obserwacja rosyjskich oligarchów i przepływu ich pieniędzy przez Szwajcarię w okresie nałożonych na nich sankcji za napaść Rosji na Ukrainę.

Według gazety w ostatnim czasie nasiliła się obecność rosyjskich magnatów nad jeziorem w Lombardii, gdzie zaczęli masowo kupować posiadłości, tereny, hotele. Inwestycje przenieśli znad jeziora Como nad Maggiore. To mogło być głównym celem misji agentów wywiadów.

Inny wątek wskazuje na liczną obecność w tym rejonie ortodoksyjnych Żydów, którzy mają tam luksusowe posiadłości i zapraszają do nich osobistości z USA. Czy zatem służby były zainteresowane kimś szczególnym i przepływem jego kapitału? - pyta gazeta.

Włoski dziennik przedstawia również inną tezę: szpiegostwa przemysłowego. Zgodnie z nią Izraelczycy mieli monitorować kontakty między włoskimi i irańskimi firmami w sprawie części do dronów, wykorzystywanych potem przez Rosję przeciwko Ukrainie.

Wszystko wskazuje na to, że nie był to zwykły niedzielny rejs statkiem, zorganizowany z okazji urodzin jednego z pasażerów - podkreślają media, przypominając pierwsze informacje, jakie dotarły po jego zatonięciu w niedzielny wieczór.

Ponadto włoska prasa informuje, że szyper małego statku Claudio Carminati, objęty śledztwem w sprawie katastrofy, jest prawdopodobnie związany z tajnymi służbami. Jego partnerka – Rosjanka jest jedną z ofiar wypadku na jeziorze. Przypuszcza się, że towarzyszyła na pokładzie jako tłumaczka.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ tebe/

Dziękujemy za wysłane grafiki.