• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków

mk

26.03.2017 11:38 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków - GospodarkaMorska.pl

Nad ranem w środę 22 marca, w okolicach duńskiego wybrzeża, jeden z członków załogi dużego promu pasażerskiego Stena Saga, kursującego na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania), zauważył wystrzeloną w powietrze alarmową racę świetlną. Kapitan statku natychmiast podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także powiadomił odpowiednie służby poszukiwania i ratownictwa.

- Zobaczyliśmy kilka wystrzelonych rac, a następnie dryfujący ponton. Niezwłocznie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szybkiej łodzi ratunkowej. Dzięki temu udało nam się udzielić pomocy dwóm rybakom, którzy znajdowali się w pontonie. Wcześniej byli zmuszeni opuścić swój kuter, który bardzo szybko nabierał wody i w końcu zatonął. – powiedział Johan Svanberg, kapitan promu Stena Saga.

Rozbitkowie zostali podjęci na pokład Stena Saga, gdzie otrzymali suche ubranie i gorące napoje. Powiadomione przez załogę promu duńskie służby poszukiwania i ratownictwa wysłały na miejsce zdarzenia helikopter, który przetransportował rybaków z pokładu promu na obserwację do szpitala w Aalborg. Nie ucierpieli w wyniku zdarzenia a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Bardzo dziękuję załodze za właściwie decyzje podczas prowadzenia akcji ratunkowej. Prawdopodobnie dzięki działaniom załogi statku Stena Saga udało się uratować życie dwóch osób. To świadczy o tym, że załogi statków Stena Line są doskonale wyszkolone. – powiedział Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

Stena Saga

  • prom pasażersko-samochodowy, kursujący na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania)
  • liczba pasażerów: 2000
  • liczba kabin: 593
  • liczba samochodów: 510
  • moc silników: 32 100 koni mechanicznych długość: 166,1 m
  • szerokość: 28,46 m
  • prędkość maksymalna: 22 węzłów tonaż: 25 905 BRT
  • rok budowy: 1981, przebudowa 2011 r.

Bravo Zulu – czyli jak pogratulować marynarzom

Morskie gratulacje to nadanie sygnału „BZ” wymawianego w międzynarodowym alfabecie fonetycznym jako „Bravo Zulu”. Bravo Zulu oznacza „dobra robota!” lub „dobrze zrobione” i dotyczy działań, czynności lub sposobu ich wykonania. Sygnał ten można nadać przez radio albo flagami sygnałowymi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.