• <

Akcje ratownicze na Bałtyku. Uratowano dwóch mężczyzn

pc

26.03.2017 13:03 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Akcje ratownicze na Bałtyku. Uratowano dwóch mężczyzn

Partnerzy portalu

Akcje ratownicze na Bałtyku. Uratowano dwóch mężczyzn - GospodarkaMorska.pl

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku. Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14 PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uratowała dwóch mężczyzn. Pierwszy to pracownik platformy wiertniczej, a drugi – pasażer jachtu motorowego.

Do pierwszego wypadku doszło w niedzielę rano. Załoga śmigłowca ratowniczego dyżurująca w Darłowie otrzymała informację o pracowniku platformy wiertniczej, który spadł z wysokości, doznał urazu i wymaga transportu na ląd. O 9:35 Ratownicy polecieli w kierunku oddalonej o ok. 185 km od Darłowa platformy i z pokładu statku AHTS (Anchor Handling Tug Supply) Bazalt przy wykorzystaniu tzw. pętli podjęli poszkodowanego mężczyznę. Pracownik platformy został przetransportowany na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, skąd w stanie stabilnym trafił do szpitala.

Tuż przed południem załoga śmigłowca Mi-14 PŁ/R otrzymała drugie wezwanie. Tym razem do pasażera jachtu motorowego Omega Gold, który wypadł za burtę 20 kilometrów na północ od Łeby. Mężczyznę z urazem szyi załodze jachtu udało się wciągnąć z powrotem na pokład, mino to zdecydowano się wezwać pomoc. Ratownicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej za pomocą noszy wciągnęli nieprzytomnego mężczyznę na pokład śmigłowca. Poszkodowany został przetransportowany na lotnisko w Gdyni Babich Dołach i w stanie stabilnym trafił do szpitala.

W tym roku były to dwie pierwsze akcje ratownicze przeprowadzone przez załogę śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Przez 25 lat morscy lotnicy uratowali 320 osób w 603 takich akcjach.

Pełny skład załogi śmigłowca Mi-14PŁ/R:
• kpt. pil. Wojciech Wójcik – dowódca;
• ppor. pil. Piotr Rak – drugi pilot;
• chor. Paweł Szymański – ratownik;
• chor. Marcin Galiński – technik pokładowy.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km2 powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Dyżur śmigłowca ratowniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. System SAR wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.