• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejne kontrowersyjne nagranie sił zbrojnych Izraela. Żołnierze strzelają do Palestyńczyków na wodzie

25.10.2023 15:38 Źródło: Siły Obronne Izraela
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejne kontrowersyjne nagranie sił zbrojnych Izraela. Żołnierze strzelają do Palestyńczyków na wodzie

Partnerzy portalu

Fot. MW Izraela

Rozpoczęte przez Hamas walki przeciwko Izraelowi cechują się znaczną intensywnością, tocząc się w domenie lądowej, morskiej i powietrznej. Służby prasowe Sił Obronnych Izraela opublikowały kolejne nagranie z toczących się walk na Morzu Śródziemnym w strefie przybrzeżnej, na którym widać działania wymierzone w Palestyńczyków.

Na nagraniu widać, jak do walki wyruszają dwie szybkie łodzie, prawdopodobnie Response Boat–Small (RB-S) typu Defender, ruszają do akcji i prowadzą ostrzał w kierunku celów na wodzie. Nie widać na nim, by Hamas wykorzystywał tu jednostki nawodne, zamiast tego uchwycono, że przynajmniej dwóch członków tej formacji próbowało dostać się na brzeg należący do Izraela, w rejonie Zikim. Trudno tu określić, czy to wyspecjalizowani nurkowie, czy też rozbitkowie np. ze zniszczonej łodzi, niemniej izraelskie siły ostrzeliwały ich z broni maszynowej oraz prawdopodobnie artylerii, gdyż mają też miejsce eksplozje na wodzie. Przypomnijmy, że 24 października br. jednostki izraelskie miały zlikwidować palestyńskich nurków, którzy podobnie chcieli przedostać się do Izraela, zdaniem służb w celach sabotażowych. Komandosi mieli, wg sprzecznych doniesień "wyeliminować od czterech do dziewięciu terrorystów."

Nagranie przypomina te z 7 października br. (udostępnione tydzień później), gdy Izraelczycy z jednostki Snapir, wchodzącej w skład sił nawodnych formacji odpowiadającej za ochronę portów morskich, w podobny sposób ostrzelali nawodne siły Hamasu, niszcząc ich łódź oraz zabijając jej członków załogi, którzy wskoczyli do wody.

W związku z atakiem palestyńskich bojowników na terytorium Izraela i wynikającym z tego zagrożeniem, władze kraju powołały pod broń blisko 300 000 rezerwistów, a także nałożyły całkowitą blokadę na Strefę Gazy, szykując się do rozwiązania konfliktu siłą. Z racji na położenie nad morzem nie jest znane potencjalne wykorzystanie sił morskich, jak choćby nowoczesnych korwet typu Sa'ar 6. Wchodzą one w skład systemu obrony przeciwrakietowej pk. "Żelazna Kopuła" (C-Dome), opracowanego przez izraelski koncern Rafael Defence Systems. Dwie z nich, INS Magen i INS Oz, były wykorzystane do ataku na lądowe instalacje Hamasu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.