• <

Kilkudziesięciu migrantów zaginionych po katastrofie łodzi na Morzu Egejskim

gm

10.08.2022 14:09 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kilkudziesięciu migrantów zaginionych po katastrofie łodzi na Morzu Egejskim

Partnerzy portalu

Kilkudziesięciu migrantów zaginionych po katastrofie łodzi na Morzu Egejskim - GospodarkaMorska.pl

Kilkadziesiąt osób jest uznawanych za zaginione po katastrofie łodzi przewożącej migrantów, która zatonęła w środę na Morzu Egejskim, nieopodal greckiej wyspy Karpatos; zdołano uratować 29 rozbitków, a na pokładzie mogło znajdować się 60-80 uchodźców - poinformowała agencja Reutera.

Jak powiadomił rzecznik prasowy greckiej straży przybrzeżnej Nikos Kokkalas, akcję poszukiwawczą i ratowniczą rozpoczęto we wczesnych godzinach porannych, lecz pracę służb utrudnia silny wiatr. Uratowani migranci pochodzą z Afganistanu, Iranu i Iraku. Rozbitkowie mieli oznajmić, że wyruszyli w swą podróż z tureckiego miasta Antalia i zamierzali dostać się do Włoch.

Pod koniec maja Grecja oskarżyła swojego sąsiada, a jednocześnie sojusznika z NATO - Turcję - o "instrumentalizację" migracji jako środka wywierania nacisku na kraje UE. Władze w Atenach oświadczyły wówczas, że planują rozbudowę stalowego muru wzdłuż granicy z Turcją i zabiegają o wsparcie finansowe na ten cel z Unii Europejskiej.

Ankara odrzuca te zarzuty, twierdząc, że Turcja poniosła nieproporcjonalnie duży ciężar, przyjmując około 4 mln uchodźców, z których większość uciekła przed wojną domową w sąsiedniej Syrii.

Grecja stała się państwem frontowym podczas kryzysu migracyjnego w Europie w latach 2015-16. Wówczas do tego kraju przybyło około 1 mln osób, pochodzących głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu. Od tamtego czasu liczba przyjazdów migrantów znacząco spadła, lecz greckie władze twierdzą, że w ostatnim czasie odnotowują coraz więcej prób przedostania się przez granicę lądową i wyspy od strony Turcji - przekazał Reuters.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.