• <
mewo_2022

Grecki FSRU zaczyna pracę

jm

19.02.2024 22:45

Partnerzy portalu

Terminal FSRU Alexandroupolis, fot. Gastrade

FSRU zacumowany w greckim Aleksandropolis lada moment rozpocznie testy. Pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego dotarła już do miasta.

Dostawą gazu, który posłuży do przetestowania systemów greckiego FSRU, zajęła się państwowa gazownicza korporacja DEPA Commercial, będąca także jednym z akcjonariuszy FSRU. Docelowo DEPA chce wykorzystywać jednostkę także do handlu surowcem z innymi krajami na Bałkanach i w Europie Południowo-Wschodniej.

Sama jednostka FSRU, nosząca nazwę Alexandroupolis, od miasta, w okolicy którego będzie eksploatowana, została w ostatnim czasie przebudowana w Singapurze. Do Grecji dotarła pod koniec listopada zeszłego roku. Jednostka będzie zatłaczać gaz do greckiego systemu przesyłowego, a dzięki sieci gazociągów będzie on mógł być sprzedawany także do Bułgarii, Rumunii, Macedonii Północnej, Serbii, Mołdawii, Ukrainy, Węgier i Słowacji. Niektóre z krajów, np. Mołdawia, już zakontraktowały pierwsze dostawy surowca poprzez terminal. Wszystkie niezbędne testy FSRU mają zakończyć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – po ich zaliczeniu jednostka rozpocznie pracę. Jej zdolność regazyfikacyjna ma wynieść 5,5 mld m3 rocznie.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.