• <
urząd_morski_gdynia_2021

Francuscy komentatorzy: Próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Francuscy komentatorzy: Próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża
Francuscy komentatorzy: Próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża - GospodarkaMorska.pl

pc

22.07.2019 Źródło: PAP

Francuscy komentatorzy piszą w poniedziałek o „próbie sił” między USA i Iranem, wyrażając obawy, że podejmowane głównie przez Paryż próby złagodzenia napięcia mają niewielkie szanse powodzenia.

Zapewne w związku z tymi staraniami władz francuskich, większość sprawozdań i komentarzy nie rozsądza, kto jest winny obecnemu zaostrzeniu sytuacji.

„Rozpoczęła się próba sił” – podsumowywała w poniedziałek rano prezenterka France Info TV. „Rozdźwięk między Iranem a Europą” – wybijały stacje radiowe Europe1 i RTL. Wyjątkiem jest strona internetowa tygodnika „Valeurs Actuelles”, która opublikowała artykuł pod tytułem „Iran kontynuuje strategię prowokacji w cieśninie Ormuz”.

Dla francuskich mediów o pogorszeniu się sytuacji świadczy niedzielny komunikat ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, w którym ocenili oni, że „bezpieczeństwo przepływu statków przez cieśninę Ormuz jest dla państw europejskich absolutnym priorytetem”.

„Gra toczy się o zasadniczą stawkę dla Zachodu, ale także dla reszty świata. Iran, którego gospodarka jest duszona sankcjami, może próbować dusić gospodarkę światową, blokując Ormuz” – tłumaczył we France Info TV szef think tanku Instytut Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS), politolog Pascal Boniface.

W ocenie Isabelle Lasserre, komentatorki dziennika „Le Figaro”, zatrzymanie przez Iran brytyjskiego tankowca Stena Impero „może zredukować do zera nadzieje” na doprowadzenie do negocjacji między Waszyngtonem a Teheranem, mimo że „Francja, bardzo zaangażowana w tę sprawę, liczy na uniknięcie poślizgu” i „wraz z Londynem i Berlinem próbuje przekonać Teheran, by przestrzegał swych zobowiązań (wynikających z międzynarodowej umowy w sprawie irańskiego programu atomowego - PAP), a Waszyngton - by był bardziej elastyczny”.

Komentator tygodnika „Le Point” Armin Arefi przekonywał, że to „prezydent USA (Donald Trump) niszczy francuskie wysiłki mediacyjne w Iranie”. Podobne opinie znaleźć można i w innych francuskich mediach.

Natomiast redakcja tygodnika „Courrier International” w artykule pod tytułem „W Iranie mediacja francuska nie przekonuje” twierdzi, że starania Paryża spotykają się z różnymi reakcjami, oscylującymi „między sceptycyzmem a totalnym odrzuceniem”.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.