• <

Iran się zbroi. Ćwiczenia wojskowe z użyciem dronów i okrętów podwodnych

sg

30.12.2022 11:01 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Iran się zbroi. Ćwiczenia wojskowe z użyciem dronów i okrętów podwodnych

Partnerzy portalu

Iran się zbroi. Ćwiczenia wojskowe z użyciem dronów i okrętów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Myśliwiec Su-35. Fot. Flickr.com/Pavel Vanka / CC BY-NC-ND 2.0

Iran przeprowadził w piątek ćwiczenia morskie, powietrzne i lądowe w pobliżu strategicznego szlaku wodnego w cieśninie Ormuz, znajdującego się między Zatoką Perską a Zatoką Omańską - poinformowała państwowa agencja IRNA.

W manewrach wzięły udział okręty podwodne i drony. Ćwiczono "operacje zbierania informacji wykorzystywanych przeciwko siłom atakującym, jak i operacje rozpoznawcze" - przekazał admirał Habibollah Sajari. Ćwiczenia rozpoczęły się w nocy z czwartku na piątek.

Teheran, który sprzeciwia się obecności amerykańskich i innych zachodnich flot w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej, organizuje co roku ćwiczenia w cieśninie Ormuz - ważnym szlaku handlowym, przez który transportowana jest ropa naftowa.

Rosja dozbroi Iran?

Amerykański ośrodek analityczny ISW przekazał, że reżim irański podobno zakupił od Rosji myśliwce Suchoj Su-35. Według informacji amerykańskiego wywiadu, na które powołał się dziennik "Times of Israel", w najbliższej przyszłości Rosja ma dostarczyć Iranowi do 24 samolotów bojowych Su-35. W ocenie ISW Iran może wykorzystać rosyjskie myśliwce w celu wsparcia działań Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, jednej z dwóch części irańskich sił zbrojnych.

ISW zwrócił uwagę, że amerykański wywiad ostrzega przed wzmacnianiem rosyjsko-irańskich więzi. Szef CIA William Burns w połowie grudnia w wywiadzie udzielonym telewizji PBS stwierdził, że "w pełni rozwinięte partnerstwo obronne" Teheranu i Moskwy daje już widoczne efekty w rosyjskiej wojnie na Ukrainie, a w przyszłości może mieć "nawet bardziej niebezpieczny wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.