• <

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

rk

05.12.2022 09:14 Źródło: Reuters
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

Partnerzy portalu

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii - GospodarkaMorska.pl
Ambasada Iranu w Grecji

Załadowany ropą statek Lana, pływający pod banderą Iranu, dostarczył w piątek do Syrii ładunek, który Stany Zjednoczone skonfiskowały wcześniej w okolicach Grecji, kończąc tym samym trwającą miesiącami epopeję niepewności co do załadowanych zapasów surowca.

Było to kolejne przejęcie załadowanego statku wykorzystywanego przez Iran. W związku z tym siły morskie tego państwa zatrzymały w maju, w ramach odwetu, dwa greckie tankowce które zostały wypuszczone dopiero 16 listopada.


Część zapasów surowca przeładowano na pokład tankowca Ice Energy, który został wyczarterowany przez Waszyngton i miał popłynąć do Stanów Zjednoczonych, zanim grecki sąd najwyższy orzekł, że ładunek powinien zostać zwrócony Iranowi.


Statek Lana pozostawał zablokowany w pobliżu greckiej wyspy Evia. Po nakazie sądu w Grecji, który zezwolił na jego wypuszczenie, został odholowany do Pireusu.


Jak podaje Reuters, ze zbiornikowca wyładowano w syryjskim porcie Banias około 700 000 baryłek ropy, czemu bacznie przyglądały się amerykańskie służby. Postrzegają one to jako sposób na wzmocnienie regionalnej pozycji kraju, a także stanowią główną częścią strategii przetrwania tamtejszego reżimu. W odpowiedzi na niedobory w Syrii wprowadzono poważne racjonowanie paliwa, co doprowadziło do ciągłych cięć w sektorze elektrycznym i telekomunikacyjnym.

Syryjski import z Iranu zmienia się z miesiąca na miesiąc. Według analizy UANI, Syria otrzymała 1,39 mln baryłek w dostawach z Iranu w listopadzie, co oznacza spadek z 3,5 mln baryłek w październiku i 3,7 mln baryłek we wrześniu.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.