• <

Petrobras zaprzestał wysyłać swoje statki przez Cieśninę Ormuz

PMK

09.01.2020 21:26 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Petrobras zaprzestał wysyłać swoje statki przez Cieśninę Ormuz

Partnerzy portalu

Petrobras zaprzestał wysyłać swoje statki przez Cieśninę Ormuz - GospodarkaMorska.pl

Brazylijski koncern naftowy, Petroleo Brasileiro SA (Petrobras), zapowiedział w środę, że jego statki będą omijać Cieśninę Ormuz z powodu narastających napięć w regionie.

Firma powiedziała, że decyzja została podjęta po konsultacjach z brazylijską marynarką wojenną w celu ograniczenia potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa dla jej operacji.

Petrobras zapewnił, że zmiany nie będą miały żadnego wpływu na podaż paliwa w Brazylii, dodając, że będzie nadal ściśle monitorował rozwój sytuacji w regionie.

Ten ruch jest spowodowany rosnącymi obawami przed zemstą Iranu na statkach komercyjnych w regionie po zabójstwie Qassema Soleimaniego, irańskiego dowódcy wojskowego, przez Stany Zjednoczone. Zaskakujący ruch administracji Trumpa wywołał globalne oburzenie i obawy przed poważnym odwetem ze strony Iranu.

W środę Iran przeprowadził odwetowy atak na irackie bazy lotnicze przyjmujące wojska amerykańskie. Wystrzelono dziesiątki pocisków Fateh-313, z których 10 uderzyło w bazę lotniczą Ain al-Asad, która znajduje się 233 km (144 mil) na zachód od Bagdadu. Uważa się, że drugi pocisk uderzył w jak dotąd nienazwaną bazę lotniczą w Erbil, w irackim Kurdystanie. Dryad Global poinformował, że cztery z pocisków podobno zawiodły.

Według niektórych źródeł Iran nie zamierza utrudniać transportu przez jeden z głównych punktów pośrednich na świecie, stanowiąc około jednej piątej światowego ruchu naftowego.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.