• <

Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków

Partnerzy portalu

Straż Wybrzeża Peru

W trakcie wielkoskalowej akcji wymierzonej w transport zakazanych substancji, pracownicy portowi oraz funkcjonariusze peruwiańskiej Straży Wybrzeża odkryli ładunek z bardzo nietypowym oznaczeniem.

Na terenie terminalu portowego EuroAndino znajdującym się w peruwiańskim mieście Paita nad Oceanem Spokojnym przeprowadzono akcję z udziałem tamtejszego kapitanatu portu oraz przedstawicieli służb mundurowych. W sumie odkryto blisko 50 paczek zawierających kokainę, które zostały odkryte wewnątrz kontenerowca MSC Anisha R o numerze IMO 7910682 pływającego pod banderą Liberii.

Operacja ta została przeprowadzona we współpracy z przedstawicielami antynarkotykowej jednostki specjalnej peruwiańskiej DINANDRO, a także wydziału prokuratury ds. nielegalnego handlu narkotykami w Piurze. Służby nakazały unieruchomienie statku na czas trwania postępowania i śledztwa, w trakcie którego mają zostać zbadane okoliczności przemytu, a członkowie załogi będą przesłuchani.

Zdaniem międzynarodowych służb w kraju jest produkowanych 100 ton narkotyków rocznie, przez co Peru znajduje się na drugim miejscu w kwestii produkcji liści koki oraz samej kokainy. Trafiają one zwykle wpierw do innych państw Ameryki Południowej, a potem są transportowane na pozostałe kontynenty. Większość z nich dociera do Europy drogą morską. 

Co w tym zdarzeniu zwracało szczególną uwagę, to oznaczenia na znalezionych paczkach z narkotykami. Widnieją na nich flagi III Rzeszy z doskonale znaną wszystkim niemiecką swastyką. Ponadto na spodzie każdej z paczek widniało ostemplowanie z napisem "Hitler", będące odwołaniem do przywódcy nazistowskich Niemiec z lat 1933-1945. Z europejskiego punktu widzenia dziwne podejście wiąże się z swoistym "pieczętowaniem" towaru, nierzadko służącym zmyleniu służb, ale też mającym pomóc odnaleźć je przemytnikom zaangażowanym w proceder przerzutu. Bywa, że przemycane narkotyki są misternie zapakowane, czego przykładem były znalezione kilka miesięcy temu na plaży Florydy oznaczone logo Chanel. Przestępcy potrafią być nawet bardziej pomysłowi i nakładać na paczki wizerunki znanych mafiosów, bądź postaci znanych z filmów i komiksów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.