• <

Wynik wyszukiwania - "zatrzymanie" - Wiadomości

Statek który uderzył w most w Baltimore miał wcześniej awarie? Są pierwsze wyniki śledztwa

Zbliża się moment odholowania kontenerowca M/V Dali z miejsca zawalenia się mostu Francis Scott Key. Wraz z postępem prac rozbiórkowych pojawiły się informacje dotyczące feralnego statku, na którym już wcześniej miały miejsce awarie systemów. To wadliwość urządzeń pokładowych miała odpowiadać za katastrofę, powodującej miliardowe straty dla żeglugi w Baltimore oraz śmierć sześciu osób.
16.05.2024

Pięć lat więzienia dla obywatela Grecji za szpiegowanie ruchów greckich wojsk na Morzu Egejskim na rzecz Turcji

Sąd apelacyjny w Grecji skazał na pięć lat pozbawienia wolności obywatela tego kraju, byłego pracownika konsulatu Turcji na Rodos, za szpiegostwo na rzecz Ankary - poinformowała agencja Reutera. Ta sprawa doprowadziła w przeszłości do wzrostu napięcia w relacjach grecko-tureckich.
11.05.2024

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.
19.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Tragedia w gdańskiej stoczni. To było morderstwo, nie wypadek

Poniedziałkowe zdarzenie w stoczni przy ul. Przetocznej w Gdańsku, pierwotnie zgłoszone jako wypadek, okazało się zbrodnią. Jak poinformowała dziś gdańska prokuratura, śmierć 37-letniego obywatela Gruzji była wynikiem celowego działania operatora wózka widłowego, co radykalnie zmienia kontekst tego tragicznego wydarzenia.
18.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Nurkowie wydobyli z rzeki ciała dwóch ofiar zawalenia się mostu w Baltimore

Nurkowie wydobyli w środę zwłoki dwóch osób spośród sześciu uznanych za zaginione po zawaleniu się mostu Francis Scott Key na rzece Patapsco w Baltimore. Ofiary jechały ciężarówką, która runęła do wody, gdy na skutek uderzenia statku handlowego w podporę mostu konstrukcja zawaliła się.
28.03.2024

Strajk w fińskich portach przedłużony

Strajk fińskich dokerów, skierowany przeciwko proponowanym przez rząd zmianom prawa, zostanie przedłużony. Strajkuje 7 tys. pracowników, import i eksport w dużej mierze został zatrzymany.
23.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

USA. Departament Stanu zapowiedział kroki odwetowe za przejęcie tankowca przez Iran

Departament Stanu zapowiedział, że podejmie konsultacje z partnerami w regionie, by pociągnąć Iran do odpowiedzialności za zajęcie przez niego tankowca St. Nikolas w Zatoce Omańskiej. Iran poinformował, że zajęcie statku było związane z wcześniejszą konfiskatą irańskiej ropy przez USA w związku z amerykańskimi sankcjami.
11.01.2024

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

Premier W. Brytanii: nie ma konkretnej daty na zatrzymanie przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek, że nie ma "konkretnej daty" na spełnienie jego obietnicy zatrzymania przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami, choć na początku stycznia uczynił z tego jeden z pięciu priorytetów na ten rok.
19.12.2023

Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło co najmniej 700 mln funtów na zarządzanie napływem migrantów przez kanał La Manche do 2030 roku - wynika z informacji o zamówieniach publicznych, które opisuje w poniedziałek stacja BBC.
11.12.2023

Osiem lodołamaczy będzie chronić Wisłę w rejonie Płocka do Włocławka przed lodowymi zatorami

W nadchodzącym sezonie zimowym do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono osiem lodołamaczy. Stacjonując w porcie przy włocławskiej zaporze będą one w gotowości do rozpoczęcia lodołamania od 1 grudnia tego roku do 30 marca przyszłego roku.
29.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Przez kanał La Manche przepłynęło w tym roku prawie 25 tys. nielegalnych imigrantów

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 24 830 osób na 506 łodziach - wynika ze statystyk opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo spraw wewnętrznych.
02.10.2023

Premier Meloni: Misja UE, w tym morskich sił zbrojnych, będzie miała na celu powstrzymanie napływu imigrantów

Zatrzymanie napływu imigrantów osiągniemy poprzez misję europejską, w tym morskich sił zbrojnych, w porozumieniu z władzami Afryki Północnej - powiedziała premier Giorgia Meloni w piątek w wieczornym nagraniu wideo opublikowanym przez Palazzo Chigi.
16.09.2023

Greta Thunberg ponownie oskarżona o blokadę portu naftowego w Malmö

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została oskarżona w piątek o "nieprzestrzeganie prawa oraz naruszenie porządku" w związku z blokadą portu naftowego w szwedzkim Malmö. Wcześniej Thunberg za podobny czyn została skazana na karę grzywny.
15.09.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

872 migrantów, najwięcej w 2023 r., przepłynęło ostatniej doby przez kanał La Manche

872 nielegalnych imigrantów na 15 łodziach przedostało się w sobotę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższą dobową liczbą od początku tego roku - podało w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.09.2023

Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku

Międzynarodowa operacja służb doprowadziła do rozbicia bałkańskiego kartelu narkotykowego. W jej ramach na Oceanie Atlantyckim przejęty został transport 2,7 tony kokainy o wartości ponad miliarda złotych - poinformowało CBŚP, które uczestniczyło w działaniach.
01.09.2023

Brytyjski premier: zatrzymanie łodzi z migrantami priorytetem, ale trudne

Brytyjski premier Rishi Sunak zasugerował w poniedziałek, że może mu się nie udać zatrzymać łodzi z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche nie tylko do końca roku, jak obiecywał, ale nawet do najbliższych wyborów do Izby Gmin, które zapewne odbędą się w przyszłym roku.
22.08.2023

Sopot. Policja zatrzymała pijanego sternika skutera wodnego

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał 40-letni mężczyzna, który pływał skuterem w pobliżu ludzi kąpiących się na sopockiej plaży. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.
21.08.2023

Włochy. Ponad 100 tys. migrantów od początku roku, nasila się polemika wokół ich przyjmowania

We Włoszech w momencie, w którym liczba migrantów przybyłych od początku roku przekroczyła już 100 tysięcy, nasila się polemika między lokalnymi władzami a MSW na temat systemu ich przyjmowania. Burmistrzowie wielu miast, zwłaszcza na północy, alarmują, że nakładany na nich obowiązek przyjmowania coraz większej liczby osób rujnuje lokalne budżety.
21.08.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).
15.08.2023

W. Brytania. Ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów przepłynęło przez La Manche od 2018 r.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy na małych łodziach i pontonach przedostali się do Wielkiej Brytanii od 2018 r., gdy po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko, przekroczyła 100 tys., z czego ponad 60 proc. przypada na ostatnie półtora roku - podały w czwartek brytyjskie media.
11.08.2023

Indyjska Straż Wybrzeża pochwaliła się zatrzymaniem przemytu wyjątkowego specjału wśród owoców morza

Funkcjonariusze formacji morskiej pochwalili się zatrzymaniem nietypowej kontrabandy. Nie były to narkotyki, czy też kosztowności, a... ogórek morski, który cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników kulinariów i dań złożonych z produktów pochodzących z morza.
02.08.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

"The Shagang Giant" (2022) – miejsce dostawy statku według MOA

Umowa sprzedaży statku, wskazuje, między innymi, miejsce dostawy („place of delivery”), do którego statek musi dopłynąć, aby transakcja kupna-sprzedaży mogła zostać zrealizowana. A co w sytuacjach, w których pomiędzy zawarciem umowy a datą, w której ma nastąpić sprzedaż, nastąpiła zmiana okoliczności, uniemożliwiająca dotarcie statku do umownego miejsca? Niektóre umowy, przewidują, na taką okoliczność, odrębne postanowienia umowne. Ale nawet one nie zawsze pozwalają na rozwiązanie wszystkich trudności i wątpliwości praktycznych.
20.07.2023

W. Brytania. Najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów na kanale La Manche - 686

686 nielegalnych imigrantów na 53 łodziach przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższym dobowym bilansem od początku tego roku - poinformowało w sobotę brytyjskie MSW.
08.07.2023

Rekord urzędników celnych z Hongkongu. Takiej konfiskaty jeszcze nie było

Urzędnicy celni w Hongkongu rozbili duży gang przemytniczy działający w ruchliwym terminalu kontenerowym Kwai Tsing. W sumie zajęto towar o szacunkowej wartości rynkowej około 190 milionów dolarów, co jest największym przypadkiem w historii portu pod względem wartości konfiskaty.
07.07.2023

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
09.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej

Cezary Pazura, Paweł Orleański i Krzysztof Zalewski to ambasadorowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Płyniemy z wiatrem”. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej będą obalać mity i edukować o korzyściach wynikających z rozwoju morskiej i lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Od 15 czerwca, który jest Światowym Dniem Wiatru – w radiu, prasie i telewizji będą ukazywać się spoty z udziałem ambasadorów. Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.05.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

W. Brytania. Pierwszy kwartalny spadek liczby nielegalnych imigrantów przybywających przez kanał La Manche

3793 nielegalnych imigrantów przedostało się w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Wielkiej Brytanii, co jest spadkiem o 20 proc wobec analogicznego okresu zeszłego roku - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
25.05.2023

Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część II

W pierwszej części naszego opracowania Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część I, omówiliśmy założenia klubowej polisy ubezpieczeniowej, określanej jako („M II Policies”) – umowa ubezpieczenia interesów wierzyciela hipotecznego („Mortgage Interest Insurance Policy”).
22.05.2023

Sądowa walka o zajęty w ramach sankcji luksusowy rosyjski jacht

58-5 metrowy luksusowy jacht Phi został zajęty w ramach sankcji przeciwko Rosji w marcu 2022 roku i od tamtego czasu jest w Londynie. Tymczasem swoje pozwy w sprawie jednostki przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii złożyło trzech różnych powodów, którzy chcą odzyskać jacht.
19.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

"Rząd chce przeprowadzić rewitalizację rzeki Odry. Chodzi o lepszą ochronę jej środowiska wodnego, w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nowe przepisy zakładają wsparcie inwestycji na Odrze na poziomie ok. 1,2 mld zł" - podkreślono.
17.05.2023

W Kalabrii skonfiskowano prawie 3 tony kokainy o czarnorynkowej wartości 800 mln euro

W porcie Gioia Tauro w Kalabrii na południu Włoch Gwardia Finansowa skonfiskowała prawie 3 tony najczystszej kokainy o czarnorynkowej wartości 800 mln euro, poinformowano we wtorek w komunikacie tej policji skarbowej. Narkotyki były ukryte w transporcie bananów. Statek z kontenerami płynął z Ekwadoru i miał trafić do Armenii.
16.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

Załoga Heroic Idun z polskim mechanikiem uwolniona po 8 miesiącach

Media podały, że załoga tankowca Heroic Idun, który został zatrzymany przez nigeryjskie służby, została po ośmiu miesiącach uwolniona. Jednym z członków załogi jest polski starszy mechanik.
03.05.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część I

Orzeczenie sądu angielskiego w sprawie „Piraeus Bank A.E. v Antares Underwriting Limited and Others” („The ZouZou” [2022] EWHC 1169 (Comm)) przyniosło ciekawą analizę dotyczącą klubowej polisy ubezpieczeniowej, zwanej „MII Policy” („Mortgage Interest Insurance Policy” – Polisa Ubezpieczeniowa Interesów Wierzyciela Hipotecznego).
27.03.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku

Blisko 75 tysięcy tabletek przeciwbólowych z zawartością tramadolu próbował bez zezwolenia wywieźć do Szwecji 59-letni Polak, którego skontrolowali na terenie terminala promowego w Gdańsku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Opioidowe farmaceutyki znalazł w samochodzie mężczyzny pies służbowy do wykrywania narkotyków.
23.03.2023

Klif w Gdyni Orłowo ponownie niebezpieczny. Znów dochodzi do osunięć ziemi

Brzeg morza służy jako zachęta do spacerów, a wiele osób próbuje sprawdzić swoją odwagę i podchodzić do klifu, by spojrzeć na fale uderzające w brzeg. To staje się jeszcze bardziej ryzykowne, gdyż silne fale podmywają ziemię, przez co ponownie dochodzi do degradacji terenu i osuwisk.
22.03.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową.
20.03.2023

Powstały zabezpieczenia przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów

Zakończono budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie czterech suchych zbiorników retencyjnych, pogłębienie rzeki Modły oraz podwyższenie wałów. Koszt prac wyniósł ponad 16,8 mln zł.
16.03.2023

Włochy. Premier apeluje do unijnych instytucji o natychmiastowe działania po katastrofie łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni zaapelowała do Unii Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w związku z migracją. Szefowa rządu poinformowała o liście, jaki wystosowała do unijnych instytucji w poniedziałek, dzień po katastrofie łodzi z migrantami w Kalabrii, w której zginęły co najmniej 63 osoby.
27.02.2023

Straty w porcie Iskenderun oszacowano na blisko 700 mln USD

Przewiduje się, że pożar, który wybuchł 6 lutego w porcie Iskenderun w Turcji spowoduje potężne straty w handlu, szacowane na około 679 milionów USD według danych i analiz firmy Russell Group.
09.02.2023

Rybacy zabili członka załogi

Duńska policja zatrzymała pięciu rybaków pracujących na kutrze Inger Katrine. Są oni oskarżeni o brutalne morderstwo nowego członka załogi.
07.02.2023

CNN: weteran amerykańskiej marynarki wojennej uwolniony z aresztu w Rosji. Przybył do Polski

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski; w negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie - poinformowała CNN.
12.01.2023

W Montrealu rozpoczyna COP 15 - dwutygodniowy szczyt ONZ ws. bioróżnorodności

Stolica kanadyjskiej prowincji Quebec jest miejscem rozpoczęto dziś szczytu ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15. Podczas obrad, które potrwają do 19 grudnia, 192 państwa mają uzgodnić porozumienie w sprawie ochrony różnorodności biologicznej.
07.12.2022

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 przyniosła ożywione rozmowy m.in. na temat kolejnych faz realizacji morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Prezes zarządu spółki PGE Baltica Dariusz Lociński podkreślał, że warto także wciąż rozmawiać o problemach, z jakimi borykają się inwestycje pierwszej fazy.
24.11.2022

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu i zaczynają kampanię dezinformacyjną

Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
24.10.2022

Wykonano ok. 95 proc. prac przy budowie wrót sztormowych na Tudze w woj. pomorskim

Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze jest zaawansowana w blisko 95 proc.; trwają prace wykończeniowe – poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Płynąca przez Nowy Dwór Gdański rzeka jest wrażliwa na wezbrania na Zalewie Wiślanym.
28.09.2022

Niemcy. „Tagesspiegel”: rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik „Tagesspiegel”. Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z NS2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i „poważnym spadku ciśnienia” w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.
27.09.2022

Wyciek paliwa po zderzeniu statków u wybrzeży Gibraltaru [WIDEO]

Z masowca OS 35, który w poniedziałek zderzył się z gazowcem u wybrzeży Gibraltaru, wycieka paliwo. Służby zabezpieczyły areał wokół jednostki, ale część substancji wydostała się poza boomy ograniczające wyciek.
02.09.2022

Niższe frachty i wyższe koszty eksploatacji – czy świat transportu morskiego to udźwignie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2022)

Ostatnie tygodnie i miesiące to zachwianie dotychczasowych tendencji na rynkach frachtowych. Szczególnie widoczne jest to w segmencie przewozów kontenerowych. Niemniej jednak jak podkreśla wielu z analityków tego rynku jego parametry są nadal na wysokim poziomie. Z perspektywy armatorów nie wygląda jednak to tak pozytywnie, gdyż napotykali oni na wzrosty kosztów, w tym przede wszystkim kosztów paliwa.
28.08.2022

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

Kapitan tankowca nie chciał poddać statku kontroli marynarki wojennej Nigerii z braku odpowiednich dokumentów. Postanowił wymknąć się, zgłaszając atak piratów.
25.08.2022

Strajk w Felixstowe – władze portu oskarżają, związek zawodowy się odgraża

Strajk dokerów w największym w Wielkiej Brytanii porcie kontenerowym Felixstowe trwa. Strony konfliktu – władze portu i związek zawodowy – przerzucają się groźbami i oskarżeniami, a sytuacja nie zbliża się do happy endu.
25.08.2022

Rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche - 1295

Rekordowa liczba 1295 nielegalnych imigrantów przepłynęła w poniedziałek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche bądź została wyłowiona na jego wodach - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.08.2022

Horała: w tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę

W tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę; odpowiednie służby działają na miejscu; warto poczekać na wyniki tego dochodzenia - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
12.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

PGE czeka na 11 statków z węglem

Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca - powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Polska jest bezpieczna, będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowym - zapewnił.
01.08.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

Gazprom zapowiada kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem NS1

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.
25.07.2022

Premier: jesienią tego roku otworzymy Baltic Pipe, zgodnie z planem, zgodnie z budżetem

Gazociąg bałtycki Baltic Pipe zaplanowaliśmy do otwarcia jesienią tego roku, i jesienią ten gazociąg otworzymy zgodnie z planem, zgodnie z budżetem – powiedział w poniedziałek w Radiu Koszalin premier Mateusz Morawiecki. Jeszcze w tym roku popłynie do Polski norweski gaz – zapewnił.
18.07.2022

USA. "WSJ": kradzione zboże z Ukrainy trafia m.in. do portów w Syrii i Turcji

Proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane w portach w Turcji i Syrii - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa dziennikarzy "Wall Street Journal".
07.07.2022

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
04.07.2022

UNCTAD: Wojna na Ukrainie zakłóca globalne łańcuchy dostaw

Główne porty w Europie zmagają się z kryzysem zdolności magazynowania z powodu nagromadzenia ładunków z Rosji i Ukrainy. Sytuacja ta zakłóciła operacje transportu kontenerowego i spowodowała, że globalne łańcuchy wartości znalazły się w rozsypce, stwierdza UNCTAD.
02.07.2022

Reuters: Ukraina prosi Turcję o zatrzymanie rosyjskiego statku z ukraińskim zbożem

Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą, wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - wynika z dokumentu, który widziała agencja Reutera.
01.07.2022

"Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Bałtyku". Czy uda się zatrzymać projekt?

Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
30.06.2022

Energetic Tank ma zapłacić 45 mln USD a Marynarka Wojenna USA ponosi 80 proc. odpowiedzialności za kolizję z 2017

Zgodnie z decyzją złożoną 15 czerwca przez sędziego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, Stany Zjednoczone zostały obarczone 80 procentami odpowiedzialności za spowodowanie śmiertelnej kolizji z 2017 roku pomiędzy niszczycielem rakietowym USS John McCain a zarejestrowanym w Liberii tankowcem Alnic MC w Cieśninie Singapurskiej.
24.06.2022

Hiszpania, Portugalia. Zatrzymano 71 przemytników narkotyków; szmuglowali je łodziami

Żandarmeria Hiszpanii (Guardia Civil) zatrzymała we współpracy z portugalską policją 71 przemytników narkotyków, którzy łodziami przerzucali do tego kraju narkotyki z Maroka oraz Portugalii.
24.06.2022

Operatorzy transportu intermodalnego chcą ustanowienia arbitra w sporach z terminalami

Operatorzy przewozów intermodalnych chcą ustanowienia instytucji arbitra do rozstrzygania sporów z terminalami – poinformowali spedytorzy w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej. Proponują, aby rolę tę przypisać Urzędowi Transportu Kolejowego.
22.06.2022

Imigranci z La Manche nie polecieli do Rwandy. Lot zatrzymany

Zaplanowany na wtorkowy wieczór lot, którym pierwsza grupa nielegalnych imigrantów miała być deportowana z Wielkiej Brytanii do Rwandy, został odwołany ze względu na złożoną w ostatniej chwili interwencję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
15.06.2022

Doradca Zełenskiego: mamy zapasy zboża, ale konieczne odblokowanie Morza Czarnego

Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - powiedział Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
27.05.2022

Hiszpania. Zatrzymano oskarżonego o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r.

Hiszpańska policja zatrzymała na lotnisku w Madrycie obywatela Portugalii oskarżanego przez libański wymiar ścigania o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r. Wskutek tragedii zginęły 204 osoby, a 6500 zostało rannych.
22.04.2022

Fit for 55 w opakowaniu. Informatyczne narzędzia w dekarbonizacji żeglugi. Polska ma potencjał

Marine Digital oraz ClassNK udostępniły niedawno armatorom bezpłatny próbny dostęp oprogramowania do wykorzystania przez operatora żeglugowego systemu zapewniającego optymalizację rejsów i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Informatyzacja flot nabrała tempa i nie zatrzyma jej nawet zagrożenie cyberatakami.
18.04.2022

Rekordowe poziomy stawek frachtowych jeszcze w 2022 roku

Zatrzymanie wzrostu światowego handlu, rosnąca inflacja i presja cenowa. Spółka Allianz Trade przedstawiła wpływ wojny w Ukrainie na globalną gospodarkę. W analizie udział wzięły światowe korporacje. Kluczowe dla Polski wyniki dotyczą przedsiębiorstw europejskich.
12.04.2022

[WIDEO] USA zatrzymały rosyjski jacht w Hiszpanii

Hiszpańska policja zajęła w poniedziałek superjacht Tango należący do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga.
05.04.2022

Zatrzymanie jachtu rosyjskiego oligarchy – i co dalej?

Dziennikarze agencji Reuters podają, że Stocznia La Ciotat na francuskiej riwierze ma problem z ustaleniem, komu przesyłać rachunki za cumowanie luksusowego superjachtu Amore Vero.
04.04.2022

PERN: po przerwie tłoczenie ropy rurociągiem "Przyjaźń" odbywa się zgodnie z harmonogramem

Tłoczenie surowca poprzez rurociąg "Przyjaźń" do bazy ropy naftowej PERN w Adamowie zostało wznowione i odbywa się zgodnie z harmonogramem - podała w poniedziałek rzeczniczka spółki Katarzyna Krasińska. Wcześniej doszło do wstrzymania dostaw energii elektrycznej na skutek intensywnych opadów śniegu.
04.04.2022

Pierwszy rosyjski superjacht zatrzymany na wodach brytyjskich

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.
29.03.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

[WIDEO] Bangladesz. Frachtowiec zatopił prom, są ofiary

W Bangladeszu frachtowiec uderzył w niewielki prom rzeczny. Co najmniej sześć osób zginęło, ale pełna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.
21.03.2022

Napaść Rosji na Ukrainę. Zakłócenia dostaw, m.in. drogą morską, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają we wtorkowej analizie eksperci banku Goldman Sachs.
15.03.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

Finansowana przez Nord Stream spółka liczy na ukończenie projektu

Wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 daje jeszcze „niewielkie szanse” na ukończenie tego projektu - ocenił Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream.
23.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
22.02.2022

MSZ: Polska potępia zatrzymanie przez rebeliantów Huti statku ZEA na Morzu Czerwonym

Polska potępia zatrzymanie przez rebeliantów Huti statku Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Morzu Czerwonym w styczniu tego roku - podkreśliło w czwartek polskie MSZ. Resort wezwał rebeliantów do zwolnienia statku i załogi.
13.01.2022

Badanie: ocieplenie oceanów na rekordowym poziomie; przyczyną emisja gazów cieplarnianych

W 2021 r. zawartość ciepła w oceanach osiągnęła najwyższą wartość w historii pomiarów - wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców. Ocieplenie oceanów jest spowodowane głównie emitowanymi przez ludzką działalność gazami cieplarnianymi i przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza oraz częstszych kataklizmów.
12.01.2022

Drugie dno w kontenerach. Globalni przewoźnicy manipulują łańcuchami dostaw w USA

Rząd Stanów Zjednoczonych reaguje zdecydowanie Dwóch członków gabinetu administracji Bidena, sekretarz transportu Pete Buttigieg i sekretarz rolnictwa Tom Vilsack, napisali list mobilizujący poprawę logistyki amerykańskich produktów rolniczych. Pismo skierowano do wiodących oceanicznych przewoźników kontenerów.
25.12.2021

Niemcy. Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji” – zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.
18.12.2021

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Statek z ponad 460 uratowanymi migrantami płynie w stronę Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Sea Watch 4 z ponad 460 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym otrzymał w piątek zgodę na zatrzymanie się w rejonie portu Augusta na Sycylii. Jednostka znajdzie tam schronienie po tym, gdy w nocy trafiła na bardzo złe warunki na morzu.
26.11.2021

Armatorzy donoszą, że Indonezja masowo zajmuje statki i domaga się kaucji

Kilkunastu armatorów przyznało, że było zmuszonych do wpłacenia kaucji za statki zatrzymane przez indonezyjską marynarkę wojenną. Indonezyjczycy tłumaczą, że wszystkie zatrzymane jednostki bezprawnie kotwiczyły na jej wodach w okolicy Singapuru.
20.11.2021

Sześć lodołamaczy zabezpieczy Zbiornik Włocławski

Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą tam 15 marca 2022 r.
18.11.2021

Rosja. Zatrzymany okręt Akademik Joffe pozostaje w duńskim porcie

W duńskim porcie Skagen pozostaje rosyjski okręt naukowy Akademik Joffe, zatrzymany na podstawie pozwu kanadyjskiej firmy One Ocean Expeditions. Wiceszef ekspedycji Dmitrij Borisow opublikował zdjęcia z wnętrza jednostki - podał w piątek dziennik "Izwiestija".
05.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Masowiec Trudy znów transportował kokainę

Nie kończą się narkotykowe przygody masowca Trudy. Na statku, który ma za sobą zatrzymanie i porwanie, ponownie znaleziono narkotyki.
28.10.2021

Nurkowie złapani na rabunku wraków

Grupa nurków została złapana na gorącym uczynku podczas okradania wraków na Bałtyku. Postępowanie administracyjne prowadzi Urząd Morski w Gdyni.
19.10.2021

AI w porcie i na statku. Cyfryzacja portów bronią w walce z zatorami

Szereg wydarzeń, na czele z globalną pandemią koronawirusa, zatorami w chińskich portach czy też marcową blokadą Kanału Sueskiego uwydatniły znaczenie globalnego transportu morskiego. To właśnie transport morski jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw, zaś jednym z narzędzi walki z zatorami portowymi jest cyfryzacja portów.
03.10.2021

Komisja Europejska nie może zatrzymać Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia i Komisja Europejska nie ma żadnych narzędzi do zatrzymania projektu, ale będzie on podlegał unijnemu prawu – poinformowała Komisja Europejska.
21.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Wyzwania stojące przed portami

We wtorek 14 września w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Imprezę otworzył panel poświęcony wyzwaniom, jakim będą musiały stawić czoła polskie porty morskie.
14.09.2021

Rosyjski MSZ: Nord Stream 2 będzie gotowy za kilka dni

– Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony i zacznie działać za kilka dni – powiedział w poniedziałek w Petersburgu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Wcześniej podobny termin wymienił były szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele.
06.09.2021

Zatrzymanie tankowca w Indonezji, czyli dlaczego Kambodża nie będzie naftowym potentatem

Tankowiec MT Strovolos został zatrzymany przez Indonezję na jej wodach terytorialnych. Indonezyjczycy oskarżają kapitana jednostki o nielegalny załadunek ropy w Kambodży i kotwiczenie na indonezyjskich wodach bez zezwolenia. Wszystko przez to, że nie wiadomo, do kogo należy przewożona na statku ropa.
03.09.2021

Wyzwania w projektowaniu największej na świecie instalacji do testowania energii fal [WIDEO]

Szwedzki producent energii z fal CorPower Ocean rzucił więcej światła na wyzwania, którym udało się sprostać podczas budowy największego na świecie urządzenia do testowania energii z fal, które zostało ukończone na początku tego lata.
26.08.2021

Gdzie są kontenery? Globalny kryzys kontenerowy opóźnia transport morski

Żegluga towarowa znajduje się w trudnym położeniu. Splot wydarzeń spowodowany pandemią sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
18.07.2021

Lekarze bez Granic: zatrzymanie naszego statku we Włoszech było motywowane politycznie

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w poniedziałek, że jej statek ratujący migrantów na Morzu Śródziemnym został w piątek przejęty na Sycylii z pobudek politycznych.
06.07.2021

Naimski: gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
22.06.2021

Prof. Lewicki: w co gra Biden z Putinem ws. NS2? Na pewno zlekceważył Ukrainę, ale też Polskę

W relacjach dwustronnych USA-Rosja czy w kwestii stabilności strategicznej na świecie "nie jest źle, ale nie jest też dobrze". Niejasne jest, w co gra Joe Biden z Władimirem Putinem, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcie sankcji z NS2 i zlekceważenie w tym kontekście Ukrainy, ale też Polski - mówi prof. Zbigniew Lewicki. W środę, 16 czerwca, obaj przywódcy spotkają się w Genewie.
15.06.2021

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
11.06.2021

USA. Blinken: Pracujemy z Niemcami, by ograniczyć negatywne skutki Nord Stream 2

Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził we wtorek w Senacie, że Stany Zjednoczone nie miały szans na zatrzymanie konstrukcji gazociągu Nord Stream 2. Dodał, że wspólnie z Niemcami pracuje nad ograniczeniem negatywnych skutków gazociągu.
08.06.2021

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 "ze względu na bezpieczeństwo narodowe"

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
21.05.2021

Indeks zadowolenia marynarzy ujawnia ich obawy związane z kryzysem wymiany załóg

Przewlekłe obawy i wątpliwości dotyczące kryzysu wymiany załóg dominowały wśród opinii marynarzy – wynika z ujawnionego Indeksu Zadowolenia Marynarzy (Seafarers Happiness Index).
12.05.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

Hiszpania: Niemal 100 nielegalnych imigrantów wpław dotarło z Maroka do hiszpańskiej Ceuty

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) zatrzymała blisko 100 imigrantów, którzy w nielegalny sposób dotarli w niedzielę do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Nielegalni przybysze dostali się na terytorium Hiszpanii, płynąc wpław z Maroka.
26.04.2021

Ocean Protect proponuje innowacyjne rozwiązanie do oczyszczania wód ze spływu powierzchniowego

Australijska firma Ocean Protect zajmująca się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania zasobami wodnymi, wprowadziła na rynek urządzenie pułapkę do wychwytywania zanieczyszczeń OceanSave ™.
19.04.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Nowe technologie odpowiedzią na rosnące ceny materiałów budowlanych

Niedawna blokada Kanału Sueskiego postawiła pod znakiem zapytania terminowość dostaw kluczowych dla budownictwa surowców. Mogło to oznaczać kolejne – po trwających od roku obostrzeniach w transporcie i wahaniach cen surowców – uderzenie w branżę. To dobry czas, by inwestorzy w większym stopniu otworzyli się na nowe technologie – przekonuje Mirosław Kausa, ekspert w SYSTEM 3E.
31.03.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Rynek frachtów morskich - analiza aktualnej sytuacji

Styczeń i Luty 2021 roku dały nadzieje importerom ładunków z Dalekiego Wschodu na uregulowanie się stawek frachtowych w kolejnych tygodniach. Spadek stawek frachtu o 30-35 %, normująca się sytuacja z dostępnością pustych kontenerów i miejsca na statku, pozwalała na względnie optymistyczne estymacje wysokości cen frachtów na kolejne tygodnie.
26.03.2021

45 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie dla b. prezesa Grupy Lotos

45 tysięcy złotych zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie w styczniu 2019 r. otrzyma b. prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.
19.03.2021

Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4)

Kolejnym morskimi organami ścigania po Hellenic Coast Guard oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna - Morskie Organy Ścigania (cz.3), które opiszemy w poniższej publikacji będą tzw. obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Morze. W tym przypadku sprawa się znaczenie bardziej komplikuje, ponieważ wskazanie morskich organów ścigania w Wielkiej Brytanii nie jest wcale takie oczywiste.
19.03.2021

"Niemcy powinny być objęte sankcjami z powodu Nord Stream 2"

Państwa NATO powinny nałożyć sankcje na Niemcy w związku z budową Nord Stream 2, a najlepszym sposobem na zatrzymanie budowanego gazociągu jest podnoszenie kwestii ekologicznych - powiedział PAP brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski.
15.03.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
11.03.2021

Amerykańska polityczka obiecuje: "zrobię wszystko", by zatrzymać Nord Stream 2

Kandydatka na zastępcę sekretarza stanu USA Wendy Sherman zobowiązała się, że "zrobi wszystko, co może", by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2. Zeznając w czwartek w Senacie nie zgodziła się z oceną, że administracja Joe Bidena "jest miękka" wobec Rosji.
05.03.2021

"Tak długo jak nie zacznie płynąć gaz przez Nord Stream 2, trzeba zwalczać ten projekt"

Tak długo jak gaz przez Nord Stream 2 nie zacznie płynąć, trzeba ten projekt zwalczać - powiedział we wtorek europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jak ocenił, Nord Stream 2 szkodzi Europie, ale również wspólnocie transatlantyckiej.
02.03.2021

Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji

W piątek w gdańskiej rafinerii Lotosu rozpoczną się cykliczne postoje remontowe instalacji - podała w środę spółka. Zatrzymanych będzie 19 z ponad 60 instalacji, jednak w czasie postojów reszta rafinerii będzie pracować. Remonty potrwają do 1 maja br.
24.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.