• <
bulk_cargo_port_szczecin

Niższe frachty i wyższe koszty eksploatacji – czy świat transportu morskiego to udźwignie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2022)

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Niższe frachty i wyższe koszty eksploatacji – czy świat transportu morskiego to udźwignie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2022)

Partnerzy portalu

Niższe frachty i wyższe koszty eksploatacji – czy świat transportu morskiego to udźwignie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2022) - GospodarkaMorska.pl
Fot. Peter Hansen / Unsplash

Ostatnie tygodnie i miesiące to zachwianie dotychczasowych tendencji na rynkach frachtowych. Szczególnie widoczne jest to w segmencie przewozów kontenerowych. Niemniej jednak jak podkreśla wielu z analityków tego rynku jego parametry są nadal na wysokim poziomie. Z perspektywy armatorów nie wygląda jednak to tak pozytywnie, gdyż napotykali oni na wzrosty kosztów, w tym przede wszystkim kosztów paliwa.

Rynek żeglugowy zaczął doświadczać światowej niestabilności gospodarczej i obaw o to jak rozwinie się potencjalny kryzys w najbliższej przyszłości. Takie właśnie niepewne warunki wpływają na kształtowanie się parametrów frachtowych i polityki przewoźników.

Więcej szczegółów w naszym cyklicznym raporcie dotyczącym rynków frachtowych wybranych segmentów żeglugi.

Rynek drobnicowców wielozadaniowych i ciężarowców


Za spadkami frachtów i stawek czarterowych widocznymi w innych segmentach podąża, ale znacznie wolniej rynek przewozów ładunków ciężkich i ponadgabarytowych.

Gospodarka Morska
Źródło: Drewry


Jak wskazuje Drewry Multipurpose Time Charter Index, określający uśrednione parametry rynku czarterowego koszyka różnych sektorów jednostek wielozadaniowych, ich poziomy nadal spadają. W samym lipcu był to spadek o 1,1 proc. do uśrednionego poziomu stawki czarterowej na poziomie USD 10,925. Przewidywania analityków firmy analitycznej Drewry mówią o dalszym spadku poziomu tego indeksu o dalsze 0,7 proc. w kolejnych tygodniach. Taki trend powinien się utrzymać w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Rynek przewozów kontenerowych


Również frachty na rynku przewozów kontenerowych maleją i to szybciej niż w segmencie jednostek wielozadaniowych i ciężarowców. Jeden z indykatorów parametrów rynku frachtowego – Drewry World Container Index w ostatnim tygodniu spadł o 3 proc., osiągając poziom uśrednionego frachtu za kontener 40-stopowy  wożony w różnych relacjach USD 6,223.82. Rok do roku dla tego samego tygodnia wartość ta jest mniejsza aż o 35 procent! Natomiast od szczytu poziomu tego indeksu odnotowanego we wrześniu 2021, kiedy osiągnął on pokaźną wartość USD 10,377 różnica wynosi już 40 procent. Największe spadki zostały odnotowane w relacjach z portów chińskich, w tym przede wszystkim z Szanghaju.

Gospodarka Morska
Źródło: Drewry

Rynek przewozów kontenerowych kontynuuje spadki frachtów poprzez kolejne tygodnie i miesiące. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie nadal kontynuowany, ale czy są szanse na jego zatrzymanie?

Gospodarka Morska
Źródło: Drewry


O dalszej sytuacji będą decydowały aspekty społeczne, ekonomiczne i polityczne. Te raczej nie wskazują na pozytywne zmiany, a raczej na dalszą ich komplikację.

Rynek przewozów pasażerskich


Ze względu na sezon urlopowy rynek przewozów pasażerskich ma się dobrze. Coraz bardziej zanikają obostrzenia pandemiczne, także część z linii z chęcią przyjmuje również niezaszczepionych pasażerów. Zresztą ogólnie rzecz biorąc pasażerów nie brakuje. Fani morskich podróży po długiej i uciążliwej przerwie gromadnie ruszyli do korzystania z atrakcji, jakie oferują im linie wycieczkowe i ich piękne, wielkie i dobrze wyposażone jednostki. I tak sam Carnival Cruise Line szacuje, że w tym roku zainteresowanie rejsami osiągnie poziom 110 procent możliwości akomodacyjnych jednostek pasażerskich. Czy te dobre wieści i trendy zostaną utrzymane w tym segmencie żeglugi? Okres powakacyjny na półkuli północnej nie musi dla statków pasażerskich wcale oznaczać przestojów i braku zarobków. Przetransferowane statki mogą bowiem pływać wtedy w cieplejszych regionach świata lub przechodzić niezbędne naprawy i remonty. Niewątpliwie rynek wycieczkowców czeka w tym roku odbicia się od dna, jakim były okresy najbardziej intensywnych części pandemii.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.