• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Indonezja rozbiła siatkę przestępczą działającą na jej wodach

jm

27.05.2024 12:50
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Indonezja rozbiła siatkę przestępczą działającą na jej wodach

Partnerzy portalu

Fot. X / @kkpgoid

Zarejestrowany w Rosji trawler Run Zeng 03 był jednym z najmniej mile widzianych statków na indonezyjskich wodach. Jednostka podejrzewana o udział w poważnych przestępstwach została w końcu namierzona i zatrzymana, podobnie jak kilka innych statków zamieszanych w nielegalne działania.

50-metrowy trawler Run Zeng 03 pod flagą Rosji jest podejrzewany o udział w przemycie paliwa, nielegalnych połowach, a nawet w procederze współczesnego niewolnictwa. Inne statki siatki przestępczej zostały zatrzymane w kwietniu. Indonezyjczykom udało się w końcu namierzyć i zatrzymać ostatnią jednostkę i jej kapitana.

Indonezyjskie służby wpadły na trop Run Zeng 03 (RZ 03) dzięki informacjom przekazanym przez władze Australii. Podejrzany statek został najpierw zaobserwowany 19 maja przez inną jednostkę rybacką KP Paus 01 na Morzu Arafura. Na miejscu pojawił się indonezyjski patrolowiec. Funkcjonariusze dokonali abordażu i aresztowali członków załogi.

Na pokładzie Run Zeng 03 znaleziono około 30 ton nielegalnie złowionych przy ryb. Na dodatek podano, że statek korzystał z włoków na obszarze objętym zakazem stosowania tej technologii.

Kapitan statku miał przyznać, że RZ 03 funkcjonował na indonezyjskich wodach od stycznia. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Indonezji podało jednak, że dochodzenie dotyczy także innych statków, m.in. indonezyjskiego kutra rybackiego o enigmatycznej nazwie Y, który również został zatrzymany i odholowany do rządowej bazy, a także jednostek RZ 05 i Mitra Utama Semesta.

Ten ostatni statek, widniejący w rejestrach również jako jednostka rybacka, w mediach opisywany czasem jako barka paliwowa, został zatrzymany już wcześniej pod zarzutem szmuglowania 150 ton nielegalnego paliwa. Na pokładzie odkryto także 55 Indonezyjczyków, którzy wbrew swojej woli mieli stanowić zapasową załogę na inne jednostki dokonujące nielegalnych połowów na Morzu Arafura. Zadaniem statku Mitra Utama Semesta było zaopatrywanie RZ 03 i RZ 05 w zapasy, dostarczanie im nowych członków załogi na morze, ale także odbieranie od nich efektów połowów. Wyliczono, że w ciągu 5 dni wyłowiono bez pozwolenia 100 ton ryb. Kapitan statku nie przyznał się do zarzucanych czynów. Funkcjonariusze sprawdzili jednak telefony komórkowe członków załogi i znaleźli na nich m.in. zdjęcia i filmy z przeładunków między MUS i innymi statkami.

Według wcześniejszych informacji indonezyjskich służb, Run Zeng 03 był ostatnią poszukiwaną w sprawie jednostką pływającą.

Indonezyjskie media informowały wcześniej o zeznaniach złożonych przez niejakiego Sanusi Muhamadda, jednego z członków załogi RZ 03. Mówił on, że został zwerbowany na Jawie przez agencję pracy. Obiecano mu pensję w wysokości 2 mln rupii (ok. 500 zł) oraz kolejne 2 mln rupii premii wakacyjnej. Opisał ponadto, że kiedy okazało się, że warunki nie zostaną spełnione, kilkudziesięciu zrekrutowanych w podobny sposób mężczyzn odmówiło pracy. Strajkującym jednak odmówiono jedzenia i picia. Byli zmuszani do pracy żeby zdobywać żywność, inaczej otrzymywali jedną tacę z jedzeniem na 31 członków załogi. Sanusi i pięciu innych mężczyzn 11 kwietnia zdecydował się na ucieczkę – wskoczyli do morza i zostali wyłowieni przez inną jednostkę. Jeden z uciekinierów nie przeżył. W ten właśnie sposób indonezyjskie władze trafiły na ślad procederu na Morzu Arafura.

Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie w branży morskiej w Indonezji również poprzez fakt, że szmuglowane paliwo pochodziło właśnie z tego kraju i było prawdopodobnie dotowane przez państwo w ramach wsparcia sektora rybołówstwa. Tymczasem wielu legalnie działających, drobnych rybaków z Indonezji, ma coraz większe problemy z dostępem do ograniczonych ilości dotowanego paliwa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.